Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Toplumların yönetilmesi için din, milliyet gibi değerler mecburi midir?

Geniş çerçevede baktığımızda teizim ile yönetilmeyen herhangi bir ülke göremiyorsunuz. Öyle görünmeyen ülkelerde bile en azından milliyetçilik gibi anlayışlar var. Kısacası herhangi bir genel* ideolojiyi içermeyen bir toplum nasıl yönetilebilir.
278 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Eray Cengiz
Eray Cengiz
8K UP
Yaptığım araştırmalardan edindiğim tecrübeler.

Merhabalar,

İnsanlar evrimsel süreçte gelişerek, diğer canlılardan akıllarını kullanmasıyla ayrıldıkları zamandan beri bir arayış içerisindedirler. Yaratıcı bir güç, insanlığın kökeni, nereden geldikleri, nasıl geldikleri, ölüm, öldükten sonra ne olacağı vb. konuları merak ederken, felsefe ve dinler ortaya çıkmıştır. Öncelikle din dediğimiz kavram, dediğiniz gibi toplumları düzene sokmak, teknolojinin gelişmemiş olduğu çağlarda insanların birbirine veya çevreye verecek zararı en aza indirgemesi için oluşturulmuş bir kavramdır. Örneğin bir 50 kişilik bir toplumda A, B ve C kişileri olmak üzere üç insan yaşıyor. A kişisi B kişisinin evinde hırsızlık yapıyor ve bunu öğreniyorlar, bunun üzerine B kişisi, A kişisine sinirlenerek ona zarar vermek için yaşadığı bölgeye doğru ilerliyor, olayları duyan C kişisi ise olacaklara engel olmak için iki kişi ile de konuşarak, bir yaratıcının olduğunu ve bu yaratıcının olan biteni izlediği, kötülükleri cezalandırıp iyilikleri ödüllendirdiğini söylüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Yukarıda verdiğim örnek en kaba şekilde anlatılmış halidir, yani dinler toplumları düzene sokmak için oluşturulmuş kavramlardır. Şu an Dünya'daki medeniyetlere baktığımız zaman, gelen her medeniyetin bir dini olduğu, bir yaratıcıya inandığı görülmekte. Zamanımızda yönetim şekli açısından ideolojisiz bir toplum olacağını düşünmüyorum çünkü, yeni oluşturulan bir yönetim şekli, yeni bir ideolojinin oluşmasına neden olabilir, örneğin Komunizm terimi altında yer alan başlıklar; Marksizm, Leninizm, Sol komunizm vb. şeklinde devam ediyor yani Leninizm ideoloji içerisinde farklılıklara gidilmesi farklı bir ideolojinin oluşmasına sebep oluyor.

Din ise, tanrı ile insan arasındaki bağlardır. Günümüz şartlarına bakacak olursak, ülkelerin yönetimi için din gerekli değildir, teknolojinin gelişmiş ve insanın bilime yakın olduğu bu zamanda, din sadece insanın kendi iç huzurunu sağlaması için kişisel olarak uygulanmalıdır. Çoğunluğu müslüman olan bir toplumda yaşadığımız için, insanlar baskı altında tutuluyor, farklı görüş bildirenler linçleniyor veya şiddete maruz kalıyor. Yani din empoze ediliyor. Bana kalırsa bir kişiye inanışının dışında bir düşünceyi zorla kabul ettirmeye çalışmak, bunu yaparken ise şiddete veya ağır ifadelere başvurmak yönetim değil, suçtur.

Tüm Reklamları Kapat

Yazdığım yazıda zamanla yaptığım araştırmalardan bu konu ile ilgili olanları, bu soru için derledim. Yanlış bir nokta var ise düzeltiniz.

Saygılarımla.

139 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close