Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Toplumda Tarih Bilincini geliştirmek için neler yapılmalıdır?

880 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
36K UP
Sosyal Bilgiler öğretmeniyim. ayrıca tarih bölümünü bitirdim

Türkiye'de Tarih bilinci ile bir sorun görmüyorum açıkçası. Sorun gerçek tarih bilmemekte. Yanlış,aslı ve kaynağı olmayan, hatta saçmalık ve yalandan ibaret olan hikayelere, Tarihimiz, Atalarımız diye gereksiz bir duygu ile sahip çıkılması cidden büyük bir sorun.

Bunun nedeni ise cehaletle içinden çıkılmasının doğru olmadığına inanıyorum. Bunun en büyük nedeni sorgulamamak. Yani tarih öğrenmek ve öğretmek istiyorsanız, unutmamamız gereken bir konu var. Tarih bir bilim. Yani ;

Tüm Reklamları Kapat

•Neden-sonuç ilişkisi

•Kanıt veya kanıtlar, belgeler

Tüm Reklamları Kapat

•Akla ve mantığa uygunluk gibi en azından üç temel unsurdan geçmesi gerekiyor.

Ve tarihe duygusal bakmamamız gerekli. Yıllardır öğretilmeye çalışılan "objektif bakma" tabiri aslında tam anlamıyla bu. Çünkü bazı hikayeler, tamam kaynak gösterememesi neyse de, akla ve mantığa bile sığmayacak derece de saçmalıklarla dolu. Burda özellikle, bazı kişiler, dini duygular bazlı bazı hikayelerler belki kasten belki de taksirle hem tarihe hem atalarına hem de inanca ve dine zarar veriyorlar. Bunun en temel örneği Çanakkale Savaşların da yok bulutta kaybolan tümen, yok melekleri gören anzaklar vs gibi akla ve mantığa da uymayacak hikayeler. Kimse de demiyor ki 10 bin kişi, arkaları denizken, önleri Türk askeri ile doluyken nereye kaybolup gidebilir bir anda diye.

Hep ve yıllardır eğitim sisteminin kötü oluşundan bahsediyoruz da artık, bu kötü sistemde yetişen öğretmenleri konuşanlım artık. Sistem güzelleşse bile öğretmenlerimiz bir çok branşta oldukça kötü.

Bunun için yapmamız gereken bazı şeyler var

1) Politikacıları lütfen tarih konuşmasın

2) Dini âlimler veya değil tarih anlatmasın

Yani kısaca, tarihi sadece tarihçiler anlatsın

3) İnsanlar desem tutmaz, ama gençler her şeyi sorgulasın. Neden, nasıl, niçin diye. Bu sorulara cevap veremeyen biri tarihçi değildir. Buna cevap alınamayan bir hikaye de gerçek değildir.

Tüm Reklamları Kapat

4) Eğitim sisteminde felsenin yeri arttılsın. Ki öğrenciler sorgulasınlar

5) Tarih gerçek tarihçilerden dinlenir. Bir kişi ile öğrenilmez ve anlaşılmaz bunun farkına varalım. Ayrıca tarihçi kavramı bile yeterli değil, çünkü bütün tarihi en iyi bilen biri yok. Tarih de branşlara ayrılır, islam tarihi, İslamiyet öncesi Türk tarihi, Avrupa tarihi vs diye onlarca bölümü vardır. Dinlediğiniz adamın hangi alanda uzman olduğunu da unutmamak gerekir.

Örneğin ne kadar sevsem ve hayranlık duysam da avrupayı öğrenmek istiyorsanız, İlber hocadan önce Emrah Sefa Gürkan'ı dinlemeniz gerekir.

En çok da okumamız gerekir. Şu kime sorsak okuduğunu söyleyen ancak 3 kişiye 1 tane düşen, insanlığın en iyi icadı kitabı okuyup anlamamız gerekir...

Sevgiler. Sağlıklı Günler...

217 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Serdar Varol
Serdar Varol
9K UP
Tarih ve Türk tarihi özel ilgi alanım.

Mevcut durumu ortay koyarsak neler yapılması gerektiği de ortaya çıkar. Ülkede tarihe objektif bakamayan, 2 zıt grup var.

  1. Türklere hamasetle yaklaşım. Bu yaklaşım Türk tarihinde, Türklerin yaptıkları hataların ortaya konulmasını engelliyor. Dolayısıyla ondan ders alma olasılığını yok ediyor.
  2. "Şark Sorunu" (Türklerin Anadolu'dan sürülmesi, yok edilmesi) ve Batı sömürgeciliği temelinde yazılan masaldan daha fazla değeri olmayan Batı tarih yazımını bir kısım grupsa aşamıyor. Çünkü yazılan o masallarda ona düşen aşağılık kompleksi, batıya tapınmak.

Mevcut durum bu olduğuna göre bunu düzeltmek lazım. Dolayısıyla çok köklü bir eğitim devrimine ihtiyacımız olduğu kadar, İnönü'nü başlattığı kültür politikasının çöpe atılıp, İnönü'nün kaldırdığı Atatürk'ün kültür politikasına dönülmesi lazım.

Tüm Reklamları Kapat

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close