Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Default 01
Üye
1

Tip 1a süpernovalara bakarak evrenin genişleme hızının arttığını nasıl anlıyorlar?

Bu süpernovaların standart kandil olarak kullanılabildiklerini okudum. Evrendeki mesafeleri ve şu anki genişleme hızını ölçmek kullanılmalarını anladım ama geçmişte evrenin daha yavaş genişlediği bunlara bakarak nasıl anlaşılır?
177 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Bu tip süpernova patlamaları, yıldızların hep belirli bir iç-dış denge bozumu yaşamaları sonucunda oluşur. Bu nedenle de hemen her örnekte aynı miktarda ışık saçarlar.

Buna göre bu patlamalar örneğin 100 birim ışık oluşturuyorsa, her 1 birim uzaklıkta da 1 birim enerji kaybediyorsa ve bizden 100 birim uzaklıkta ise bize 1 birim büyüklükte bir ışık gelir. Işığın yaşadığı enerji kaybından (yani sönüklüğünden) uzaklığı net olarak ölçebiliriz. Ne kadar sönükse o kadar uzak, ne kadar parlaksa o kadar yakın.

Uzayın genişleme değişimi olayı da şöyle: Işık boşlukta yol alıyor ve bu yol alma süresi boyunca da uzay genişliyor ve bu ışık da genişlemeden dolayı kırmızıya kayıyor. 100 birim uzaklıktaki bir ışık bize gelene kadar 100 birim yol alıyor ve 100 birim da zaman geçiyor ya. Bu süre ile bağlantılı olarak o ışık da 100 birim kırmıza kaymış olmalı. Ancak ışığın kırmızıya kayma miktarına bakıyorlar ve 99 çıkıyor. E 100 olması gerekmez mi? Evet. Tutarsızlık nerede? Şurada: Demek ki bu ışık 100 birim zaman boyunca bize gelirken uzay, 99 birim genişlemiş. Yani geçmişte uzay, bugünkü hızından daha yavaş genişliyormuş. Eskiden 99 birim genişlerken şidi 100 birim genişliyor. Bu ışığın uzayda yol aldığı süre boyunca uzay daha yavaş genişliyor olmalı ki ışık bizim beklediğimizden ve olması gerekenden daha az kırmızıya kaymış. Daha da uzaktaki, örneğin 200 birim uzaklıktaki bir yıldıza bakıyoruz, kırmızıya kayma 197. 100'de 1 birim iken 200'de 3 birim olmuş. Demek ki uzayın genişleme hızı giderek artan bir hızda oluyor çünkü beklenenden 3 birim daha az kırmızıya kaymış. Değişim de aynı değil. 198 (99 x 2 = 198) olsa deriz ki önceden 1 iken şimdi 2 olmuş. Hayır, önceden 1 iken şimdi 3 olmuş. Bu olması gereken/gözlemlenen kırmızıya kayma farklılıkları, ışığın uzayda kat ettiği yol boyunca yaşadığı genişleme hızı değişimleri hakkında bize fikir veriyor.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close