Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Termodinamiğin birinci yasası ve modern atom teorisi arasında çelişki var mıdır?

Termodinamiğin birinci yasasına göre (enerji korunumu kanunu). Enerji, yoktan var edilemez; var olan enerji de yok edilemez; sadece bir şekilden diğerine dönüşür. Modern atom teorisine göre de elektronlar hem kendi çevresinde hem çekirdek çevresinde döner. Hareket enerjisine dönüşen bir enerji nasıl sonsuza kadar devam edebilir?

2
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba,

Newton'un hareket yasalarında belirttiği gibi, bir cisme karşı bir kuvvet etki etmiyorsa, o cisim hareketini sonsuza dek sürdürür. Burda enerjinin yoktan var edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Örnek olarak elektron x m/s hızında olsun ve elektronun bu hızdayken elektronun enerjisi y olsun. Elektronun enerjisi başka bir kuvvet etki etmedikçe veya kinetik enerjisi başka bir enerji formuna dönüşmedikçe hareketini sonsuza dek sürdürür. Yani hiçbir kuvvet etki etmezse ve enerjisi başka bir enerji formuna dönüşmezse, enerjisi hep y kadar kalır, hızı da x m/s olarak kalır. Hareketini sürdürmesi için ekstra bir enerjiye ihtiyaç duyulmaz.

265 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Aslında yok. Elektronun kendi çevresinde dönmesi meselesini bir kenara bırakalım şimdilik. Bu kabul dogru degil. Klasik atom teorisi elektronu çekirdeğin etrafında dönen bir parçacık olarak ele alır. Gezegenlerin güneşin etrafında dönmesi gibi.

Elektronun sahip olduğu enerjinin bir kısmı, etrafında döndüğü çekirdeğin artı yüklü kendisinin ise eksi yüklü olmasından kaynaklanır. Elektrostatik çekim nedeniyle bir potansiyel enerjinin varlığından bahsederiz. Bir de elektronun çekirdek etrafındaki dönmesi nedeniyle sahip olduğu kinetik enerjiden bahsetmeliyiz. Bu ikisinin toplamı elektronun toplam enerjisidir ve dışarıdan müdahale olmadıkça sabittir. Yani bir enerji dönüşümü yok aslında. Yere doğru düşen taş örneğindeki gibi bir potansiyel enerjinin kinetik enerjiye dönüşümü söz konusu degil.

Ote yandan,sorudaki "hareket enerjisine dönüşme" önermesi doğru değil. Enerji hep sabit ve bir şeye dönüşmüyor ve bu nedenle de bu durum enerjinin korunumu ile celismiyor.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji bir bilimdir. Evrim ise onu eşsiz kılan gerçektir.”
Jared Diamond