Sorulara Dön
0
Akademi & Üniversite

Teorik Fizikçi nasıl olunur?

Teorik fizikçi olabilmek için akademide nasıl bir yol izlenmeli merak ediyorum.

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Teorik bir fizikçi olmak, genellikle fizik veya matematik, doktora sonrası deneyim ve fizik uygulamalarında birkaç yıllık iş tecrübesi doktorası gerektirir. Teorik bir fizikçi olmak için çalışmak yıllar süren öğrenme ve tecrübe alabilir. Çoğu zaman, teorik fizikçiler uygulamalı fizikte başlayacaklar ve oradan teorik fiziğe geçeceklerdir.

Bazen matematiksel fizikçi denilen teorik bir fizikçi, doğal olaylar gibi gözlemleri tahmin etmek için sadece teorileri ve matematiği kullanır. Doğanın neden çalıştığını, gökyüzünün neden mavi olduğunu açıklarlar. Birçok bilimin aksine, teorik fizik veri toplamak için deney kullanmaz. Deneyler, teorik bir fizikçi akılda bulunduktan sonra teorileri desteklemek veya ortadan kaldırmak için kullanılır.

Teorik bir fizikçi olmak için fizik veya matematikte doktora yapmak gerekmektedir. Bu adım ortalama sekiz yıllık yüksek öğrenim öğrenimi gerektirir. Öğrenciler, doğal bir bilim dalında lisans derecesi kazanarak başlar, daha sonra uygulamalı fizik ya da doğa bilimlerinde lisans derecesine devam eder ve sonunda fizik ya da matematik alanında doktora yaparlar. Bu derece derecesi planı, teorik fiziğin etkileyebileceği olağanüstü bilgi aralığını göstermektedir.

Doktora sonrası deneyimin ikinci basamağı, genellikle özel bir tesise seyahat etmeyi ve gözlemleri tahmin etmek için fizik teorilerini ve matematiğini kullanmayı öğrenmeyi gerektirir. Ortak seçimler, parçacık hızlandırıcıları ve astronomik gözlemevleri gibi yüksek enerjili fizik tesisleridir. Doktora sonrası bir programa kabul edildikten sonra, önümüzdeki iki yıl uygulamalı fizik ve yayınlarla dolu olacak. Yapılan her yeni gözlemin yorumlanması ve birkaç akademik dergiye sunulması gerekecektir. Bir matematikçi veya uygulamalı fizikçi olarak tam zamanlı olarak işe alınabilmek için bu adımın defalarca tekrarlanması gerekebilir.

Teorik bir fizikçi olmak için, iş deneyimi edinmek en zor adımdır ve genellikle birkaç doktora sonrası programdan gelir. Diğer seçenek ise tam zamanlı bir matematikçi veya uygulamalı fizikçi olarak işe alınmaktır. Bu seçenek herhangi bir çalışma alanı için geçerlidir, ancak problemleri yeni yollarla çözmek için matematik ve fizik kullanma konusunda geniş bir bilgi gerektirir. Bankalar, denizcilik şirketleri ve üniversiteler kalifiye olanlar için mevcut çeşitli iş deneyimini gösteren seçeneklerdir. Genellikle, üniversiteler doktora sonrası bir programı tamamladıktan sonra doçent ve araştırmacı olarak iş deneyimi sağlar.

128 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et