Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Teklonoji şirketlerinin kusursuz mal üretmesi mümkün değilmi?

Bundan yıllar önce ay'a bile ayak basan insanoğlu,neden kusursuz mal üretemez? Bunun sebebi eğer bir malın kusursuz olması sonraki mallara gelen talebi azaltacağı içinmidir yoksa kusursuz malın üretilemeyeceği içinmi? Veya kusursuzluk öznel bir duygumudur?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
2 Cevap
Cevap
B Polat
B Polat Elektronik Mühendisi

Bazı firmaların sadece satış strateji için bilerek daha çabuk bozulan bir ürün üretmesini bu konunun dışında bırakırsak. Aslında çok firma birbiri ile yarış içinde olduğu için rakibinden çok daha iyi bir ürün üretmek için ARGE'ye milyonlar harcıyorlar.

Kusursuz tanımı çok öznel bir durum. Senin için kusursuz olan bir ürün başkası için olmayabiliyor. O yüzden aynı işi yapan bir çok farklı ürün var piyasada ve hepsininde alıcısı var.

Bu Reklamı Kapat

3
 • Raporla
Cevap
Cem Ergünay
Cem Ergünay Elektrik Mühendisi

Kusursuz bir ürünü aşağıdaki maddelerdeki gibi tanımlayarak tek tek cevaplamaya çalışacağım.

---Spoiler alert---

Bu Reklamı Kapat

Kusursuz ürün bence mümkün ve yapılabilir.

---Spoiler alert---

Bu Reklamı Kapat

Kusursuz ürünün özellikleri (daha fazla da olabilir ancak aklıma gelenleri listemeleye çalıştım);

 • Tasarlandığı ve üretildiği amaca uygun olarak kendisinden beklenen bütün görevleri eksiksiz bir biçimde gerçekleştirmesi

Bu madde en karmaşık üründen en basite kadar aynı öneme sahip. Eksiksizden kasıt ürünün veriminin 100% olmasıdır. Yani süreç boyunca hiç bir kayıp ya da kullanışsız bir sonucun oluşmamasıdır. Bu çok zor olduğu için ürünü kusursuzluğa yaklaştırmak için kapalı çevrim bir sistemle, ortaya çıkan yan ürünlerin vakit kaybetmeden kullanılması sağlanarak verim maksimize edilebilir (Bunun anında yapılması gerekiyor tabii. Mesela, ürettiğimiz çöpü yakarak enerji kaynağı olarak kullanmaktan bahsetmiyorum). Böyle bir ürünle bütün çıktılar verimli bir şekilde yönetilebilir.

 • Bu görevleri yerine getirirken sağladığı faydanın, ihtiyaç duyduklarından fazla olması (harcadığı enerji miktarının ürettiği sonuca değmesi)

Başka bir deyişle attığı taşın ürküttüğü kurbağaya değmesi. Bunu sadece enerji dönüşümü olarak düşünmeye gerek yok. Mesela, 18.yy da yapılan savaşlarda kullanılan tüfekleri düşünelim. Yaptığı şey belli bir mesafeye kadar mermi göndermek ama bunu yapabilmek için her merminin tek tek namluya koyulması gerekiyor. Üstelik barut miktarını da elle ayarlayıp harbiyle sıkıştırmak gerekiyor. Ondan sonra tek bir atış yapıyorsunuz ve sonra yine hazırlık yapılmalı. Böyle bir ürün yakın mesafede kusursuza daha yakındır ancak çok uzak mesafelerde isabet olasılığı azalacağı için istediği emek verdiği sonuçtan çok daha fazla.

 • Bu görevleri teorik olarak sonsuza kadar yerine getirebiliyor olması

Sonsuzluk biraz abartı olabilir ama kusursuzluktan bahsediyorsak sözü geçecekti mutlaka. Burda önemli olan ürünün kendi kendine yetmesi değil. Zaten termodinamik yasaları gereği entropinin kaçınılmaz artışı sebebiyle sonsuz enerji ya da sonsuz verimlilik imkansızdır. Ancak ürüne sürekli bir enerji akışıyla kendi bakımını kendi yapması sağlanırsa, ya da ürünü durdurmadan bakım yapılabilirse, bu madde gerçekleşebilir.

 • Pasif şartlar ne olursa olsun girdiler aynı olduğu sürece sonuçların da aynı olması

Örneğin, bir araba motoronun çalışması, içindeki yakıt miktarına, karbüratörde yakıtla karışan havanın miktarına, silindirlerin hacmine ve sayısına, iskelet sistemine, yapıldığı malzemeye, içinde bulunan kişi sayısına vs. bağlıdır. Bunlar aktif girdilerdir. Ancak motorun çalışması aynı zamanda hava sıcaklığıyla da etkilenebilir, ya da yolun yapısına, yolun genişliğine vs. Bunlar da pasif girdilerdir. Aktif girdilerin aynı kalması sağlanabilir ancak pasif girdiler sürekli değişirler. Bunlara rağmen sonuçların hep aynı kalması kusursuzluğa giden bir yoldur.

Tamemen kendi kendine yeten, sadece başlangıçta bir etkiyle sonsuza kadar çalışan makineler imkansızdır.[1] Bu yüzden kusursuzluğu bu şekilde tanımlarsak kusursuz makineler imkansız diyebiliriz. Ancak kusursuzluk, çalışmasını devam ettirebilecek kadar bakım ve onarım yapabilen, verimli, artık ihtiyaç duyulmayacak zamana kadar çalışabilecek ve tutarlı sonuçlar üreten makineler şeklinde tanımlanırsa, bunlara sahip makineler hiç de imkansız değil.

Benim fikrime göre kusursuzluğa en yakın makineler humanoidler olacaklardır.

Kaynaklar

 1. Evrim Ağacı. Sonsuz Enerji Makineleri Gerçek Midir? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et