Sorulara Dön
8
Fizik & Kuantum

Tek kutuplu mıknatıs mümkün olabilir mi ve mıknatıslar neden çift kutuplu olur?

Khan academy’de ‘’magnets and magnetic force’’ kısmında teorik olarak tek kutuplu mıknatısların olabileceğine değinildi ama sadece değinildi. Sormak istediğim şey tek kutuplu mıknatıslar nasıl mümkün olabilir ve doğada neden hiç tek kutuplu mıknatıs bulunmuyor?

2
955 görüntülenme
Teşekkür (4)
Hatırla (2)
Takip (3)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Doğada manyetik tek kutup yoktur. Manyetik tek kutup arayışının, gerek teorik gerekse deneysel olarak uzun bir tarihi vardır. Bu arayış bizim karşımıza her seferinde neden manyetik tek kutup olamayacağına dair farklı açıklamalar çıkarmıştır. Bu açıklamalardan bir kısmını kaynaklardan görebilirsiniz.

En basit iki tanesinden bahsedebiliriz. İlki manyetik alanın fiziksel kaynakları ile ilgili. Diğeri de en temel matematiksel formülasyonlarla ilgili.

Elektrik alan kaynakları artı ve eksi yükler, bunlar birbirlerinden ayrı olarak bulunabiliyor. Bu nedenle elektrik alan için tek kutup elde edebiliyoruz. Yapmamız gereken şey sadece elektrik alan kaynaklarından artı yükleri (ya da eksi yükleri) bir yere toplamak, hepsi bu. Manyetik alan içinse, kaynak manyetik dipol dediğimiz yapı. Bu da temel parçacıkların spin dediğimiz özelliğinden kaynaklanıyor. Elbette atomun yörüngesinde dönen elektronun bir akım halkası oluşturması da benzer bir kaynak, ama baskın olan mekanizma spin. İşte bu temel kaynağın manyetik çizgileri kapalı. Eğer tek kutup olsaydı bu çizgiler açık olacaktı.

Bu noktada şöyle düşünmek çok da yanlış olmaz: maddeyi bölmeye başladığınızda en sonunda elde edeceğiniz en küçük birim bir temel parçacık olacaktır, mesela elektron ya da bir proton. işte elde edeceğiniz bu temel parçacığın oluşturduğu elektrik alan çizgileri açıktır, bu elektriksel tek kutuplu varlığını gösterir. Oysa elde ettiğiniz bu temel parçacığın manyetik alan çizgileri her zaman kapalıdır. Bu da manyetik açıdan baktığınızda tek kutup elde edemediğiniz anlamına gelir.

Matematiksel açıdan en basit olarak şu şekilde ele alabilirsiniz: gerek elektrik alan gerekse manyetik alanı anlatan potansiyel ifadelerimiz var. Bu potansiyel ifadelerini (uzaklığa göre) seriye açarak sonsuz tane terim toplamı şeklinde yazdığınızda, ilk terim monopol, ikinci terim dipol, üçüncü terim kuadrupol, dördüncü terim oktupol vb. isimleri alır. Elektriksel potansiyel için terimlerin her biri sıfırdan farklı olur. Ancak manyetik potansiyel için ilk terim, yani monopol terimi her zaman sıfır verecektir. Bu da en basit yoldan matematiksel olarak manyetik monopol (tek kutup) yoktur, şeklinde yorumlanır.

589 görüntülenme
5
Teşekkür (3)
Paylaş
5

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Manyetik Tek Kutup Arayışı. (11 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 11 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Evrim Ağacı, Soru Cevap, Spin Nedir ?. (11 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 11 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Hayır tek kutuplu mıknatıs bilimsel olarak imkansızdır. Mıknatısı kesip bölsen bile yine aynı şekilde çift kutuplu haline döner. N, pozitif kutup; S ise negatif kutuptur. 2. Sorunu ne kadar araştırsam da bir sonuca varamadım üzgünüm,

322 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın