Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Tat alma duyumuz nasıl evrimleşti? Bizim yiyeceklerden tat almaya ihtiyacımız var mı?

Görme ,koku alma , hissetme ve duyma ;av ve avcılara karşı ne kadar iyi olursa avlanmayı veya kaçmamızı o kadar iyi etkiliyor peki ya tat almak evrimsel süreçte ne işimize yaradı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

İyi akşamlar! Bu konuda detaylı bir bilgim yok ancak halihazırda bildiğim şeyleri harmanlayıp bana mantıklı gelen şeyi açıklayacağım umarım senin için de tatmin edici olur.

Bir yemeği yediğimizde beynimizin ödül mekanizması devreye girer ve dopamin denen nörotransmitter salgılanır. Dopamin; beynimizde, yaptığımız eylemlerden zevk ve haz almamızı sağlayan ve dolayısıyla o eyleme devam etmemizi sağlayan bir biyokimyasaldır. Evrimsel süreçte de yediğimiz yemeklerden tat almamız o yemeklerden daha çok haz almamızı dolayısıyla o eylemi zevkle yapmızı sağlamış olabilir. Ve zevkle yapılan bi şey de avantajlı duruma geçip seçilmiş olabilir.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Belli bir zaman ve mekandaki ahlak nedir? Çoğunluğun o zamanda ve mekanda sevdiği neyse odur.”
Alfred North Whitehead
Geri Bildirim Gönder