Puan Ver
0
Puan Ver

Tarih bilimine güvenebilir miyiz?

Bildiğimiz gibi tarih değişken bir bilim dalıdır. Ve yeni bir belge/kalıntı bulunduğu zaman, bize yıllarca öğretilmiş olan bir bilginin yanlış olduğu ortaya çıkabiliyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

İlk olarak Fizik Kimya vb alanlarda bilgilerimizin hiç değişmediğini  düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Zaten bilim  "bilgilerin yanlışlanabilirliğiüzerine kuruludur zaten tarihi değerli kılan şey bilim" olup olmaması değildir. şey bilimse değerlidir, bilim değilse değersizdir" fikri çok çok yanlış ve hatalıdır.  tarih bilim olmayabilir, ancak bir disiplin olarak tarih değerli ve önemli, kıymetiyse tartışmaya gerek bırakmayacak bir noktada duruyor. aslında düşündüğünüzde her şey "tarih"tir Söyle düşünelim evrim alanında yapılan çalışmalar bir şekilde kayıt altına alınmasa yani evrimin tarihi yazılmasa bugün evrimsel biyolojide bu noktaya gelebilir miydik?

Hayır yani uzun lafın kısası Tarih gayette güvenilir bir bilim dalıdır.

Favorilerime Ekle
0

Tarih bilimi de diğer her bilim dalı gibi zaman içerisinde yeni bilgilerin gelmesi ile değişir yani statik değildir. Aynı şekilde biyoloji, kimya, fizik vs. gibi her bilim dalında sürekli bir değişim vardır. Buna en basit ve bilinen örnek Dünya'nın evrenin merkezi olduğu düşünülmesiydi.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanları kendisinin de insan olduğuna ikna edebilen bir bilgisayar 'zeki' olarak görülmelidir.”
Alan Turing
Geri Bildirim Gönder