Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Tanrı’nın varlığını teolojik kanıt yoluyla ispatlayabilir miyiz?

Teolojik kanıt olarak baktığımızda sıradan bir el bile içinde birleşen damarlarda dahi çok büyük bir sanat eseri taşıyorken her şeyin tesadüfen böyle olmuş olma şansı var mı?

2
174 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Öncelikle Evrim Ağacına hoşgeldiniz.

Felsefe, henüz bilimle uluşamadığımız bilgilere, mantık yolu ile bilimle çelişmeden verilen cevaplar bütünüdür. Sistematik ve sorgulanabilir olan bilim eğer felsefenin alanına girerse, felsefe doğası gereği yerini bilime bırakır.

Kanıt doktrinlerinin hiçbiri kabul ettirme amacı gütmez, bu felsefenin doğasına aykırıdır. Felsefe kanıt arayışı değil, bilme arayışıdır.

Din felsefesinin yaptığı yanlışlık da tam olarak buradan çıkıyor.

Şimdi kanıt doktrini olarak ortaya atılana bakalım:

Sıradan bir el bile içinde birleşen damarlarda dahi çok büyük bir sanat eseri taşıyorken her şeyin tesadüfen böyle olmuş olma şansı var mı?

Burada, güdülen sanat ve üst akıl kanıtının, nörobilim ve evrim sosyolojisi ile bilimsel şekilde açıklamaları vardır.

Mesela sanat kavramı, kişinin hayatta kalması için gerekli olan hazzın sonucudur. Orman, su sesi, karşı cins bize haz verir zira, hayatta kalmak için habitatımızı sevmek ve çiftleşmek zorundaydık.

Diğer maymunlara göre zeki maymunlar olmamız, zeki olduğumuzu göstermez. Tabiki ellerimiz ve doğamız bize karmaşık gelecektir.

Böyle basit bir sebep-sonuç ilişkisini ve sistematik bilimi yok sayıp, buradan tanrıyı çıkarmak:

Estetik açıdan güzel olduğu kadar; felsefi açıdan da bir o kadar yanlış ve tutarsızdır.

-----

Peki ya kanıt arayışı felsefe ile nasıl yapılmalı?

Zamanla kanıt arayışına giren:

Doğa felsefesi yerini temel bilimlere,

Ahlak, siyaset ve zihin felsefesi yerini nörobilime,

Din ve varlık felsefesi de yerini kozmolojiye bıraktı.

Din ve varlık felsefesinde, kanıt iddia edebilmek için öncelikle ileri düzeyde temel bilimler ve matematik gereklidir zira kurulan metafiziksel olgunun, doğa ile kusursuz düzeyde uyumlu çalışabilmesi gerekir.

Örnek olarak, teist inancını kanıtlamak isteyen bir müslüman, kainatın 6 günde yaratılmasının ve ince ayarın, matematiksel ve fiziksel denklemlerle doğa ile uyumlu bir sistemini kurabilirse, inancını bilime ve tüm Dünyaya kabul ettirebilir. Aksi takdirde yapılmaya çalışılan her kabulün değer görmemesi ve inanç olarak kalması doğaldır.

Saygılar.

170 görüntülenme
2
Teşekkür
Paylaş
2

merhabalar Arya Luin

öncelikle benim anlayamadığım şey herhangi bir şeyin kusursuz olması nasıl tanrının kanıtı olabiliyor? bu şey gibi yani gökyüzünde daha önce hiç görmediğin bir cisim görüyorsun ve diyorsun ki(bu bir UFO (Unidentified flying object) ) ve bunu söyledikten sonra da diyorsun ki (bu cismin içinde dünyayı ele geçirmeye gelmiş uzaylılar var!), şimdi bu hikaye ile kusursuz gördüğün bir şeyi tanrıya bağlamak arasında hiç bir fark yoktur. tanımlayamadığın yada bilmediğin şeylerde bilmiyorum dersin kafandan hikaye sallamazsın, doğrudan somut bir kanıt buluncaya kadar her hipotez yanlıştır. bir elin oluşumunu ve işleyişini tanrıya bağlayamazsın çünkü bilmediğin yerde kanıtsız olağan üstü hikayelere başvurmuş oluyorsun, bir başkası çıkıp sana hayır bunu yaratan spagetti canavarı diyebilir yada Olympos dağında yaşayan yüce Zeus yada Güneşe hükmeden Ra.

emin ol insan vücudun da ve evrende o kadar çok kusur var ki, insan vücudun da mesela körelmiş organlar, genetik hastalıklar var, hiç bir yerde kusursuzluk yoktur.

ayrıca hiç bir yerde tesadüflük te yoktur, her olay kendinden önceki bir başka olayın sonucu olarak ortaya çıkar. ama şu anki teknolojimizde her bir atomun her bir elektronun her şeyin ölçümünü yapmak imkansızdır, her şeyi tahmin edemiyoruz, bu yüzden her şeyi %100 hesaplayamıyoruz. %100 hesaplayamadığımız için bazı olaylara tesadüf deniliyor, halk arasında kullanılan tesadüften farklıdır.

bir elin oluşumu konusu ise evrimle alakalıdır. evrimin tanımı, nesiller içerisinde gen frekansının değişimidir. evrimin bir sonucu olarak insanlar alet yapmaya uygun bir anatomiye ve akla sahip olduk. yani tanrı sayesinde değil, biyoloji sayesinde elimiz ve içinde dolaşan kan bir sanat eserine dönüştü. evrim agacında bu konu hakkında çok sayıda makale var, merak ettiğin her şeyi araştırabilirsin, benden daha iyi anlatırlar.

tanrının varlığının ispatlanması konusu ise, hayır ispatlayamazsın. tanrı algımızın dışındadır, onu algılayamazsın, ölçemezsin, bulamazsın. soyut şeyleri, somut deliller aramak bana mantıksız geliyor. soyut olarak yani felsefe yaparak bulmakta bana imkansız gibi geliyor çünkü çok fazla soru işareti var, çok fazla bilinmeyenli bir denklem çözmek gibi bişi. bu yüzden ben şahsen az önce dediğim gibi boş hipotezler yanlıştır demeyi tercih ediyorum. tanrının kanıtı olana kadar tanrı yoktur.

117 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın