Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Tanrı'yı anlamamız onu bu evrene dahil etmez mi? Eğer anlayamayacaksak neden bununla uğraşıyoruz?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Tanrı eğer fizik evren üstü bir yapıya sahipse, fiziksel yapıya-biyolojiye sahip bir varlık, kendi arayış kriterleri üzerinden somut bir sonuca varamayacak ise, neden bir tanrı arayışı, ihtiyacı olsun, gereği duyulsun.

Tasarımcı arayışının bir kesim için en temel hatası, bizim "bilimsel" gözlem ve deneyler gibi somut kanıta dayalı bir sonuç arayışı. Henüz bilimsel yöntemlerle sonuca ulaşamadığımız fizik evren kaynaklı bir sürü olay-konu-fenomen varken, tasarımcı gibi üst bir kavram için böyle bir arayış niteliksiz bir yaklaşım olmakta maalesef. Felsefi bir argümanın doğruluğu yanlışlığı nasıl kanıtlanamaz ise, tasarımcıya ait öğretilere ait konular da böyledir. Bize göre mantıklı olmayan yanlarının olması (aynen felsefedeki gibi) demek, bizim kriterlerimize göre yanlış olması anlamına gelmemektedir. Ya da biz kendi değerlendirme kriterlerimizle, bir varlık yorumu ya da varlık yorumuna ait kavramın doğru ya da yanlış olduğu hükmüne varamayız. Tasarımcı da böyle.

Tasarımcının daima merkezde olması (var ya da yok anlamında), bu konuda net sonuca gidilemeyecek olması bir yandan da. Buna rağmen bu konuda NET ve KESİN konuşabilen kutuplaşmış polarize olmuş zihinlerin geçersiz kanıtlarıyla var ya da yoku savunabilmesi oldukça hayret verici. Var ise, kişi bunu kabul ediyordur. Yok ise de kişi bunu kabul ediyordur. Kanıta dayalı somut bir neden hiçbir olasılıkta yoktur. Böyle objektifliğini kaybetmiş zihinlerin tasarımcı hakkında ne düşündüğünün de anlamı kalmıyor maalesef kutuplaşmadan dolayı. Rasyonel düşünceden kayma, taraflaşma maalesef konudan uzaklaşarak kendi iddiasının doğruluğuna odaklanmaya neden olmakta bireylerde.

Bu Reklamı Kapat

Varlık yorumu, bir zihnin sahip olduğu bütün argüman-bilgi-kavramların toplamıyla elde edeceği üst bir sonuçtur. Sadece mantıkla, sadece duygu ile değerlendirilemez. Sadece bu yollarla sonuca gidilemez. Bu noktaya gelmeden ortada dolanan iddiaların dozu, kişilerin gelişmeye olan ihtiyaçlarının dışa vurumunun bir göstergesi olmaya devam edecek.

117 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Johann Baptist Metz. Faith In History And Society: Towards A Practical Fundamental Theology. (12 January 2021). Alındığı Tarih: 12 January 2021. Alındığı Yer: https://philpapers.org/ | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

Merhabalar Mansour Bansour

İnsanlar görmedikleri duymadıkları şeyleri hayal de edemezler. Yani sen daha önce bildiğin şeylere göre her şeyi anlayabilirsin. Tanrıyı anlayamazsın çünkü eşi benzeri yoktur bu evrende. Bu yüzden mantıkla, felsefeyle, kanıtla tanrıyı yada herhangi bir dinin doğruluğu ispatlanamaz.

Bu yüzden ben kendi inancım için diyorum ki, tanrının varlığının bir kanıtı olana kadar tanrı yoktur. Yani bilinemez demektense kanıtı olana kadar yoktur demeyi tercih ediyorum. Mesela oyuncakların biz arkamızı döndüğümüzde canlanır konuştuklarını biz gelince cansızlaştığını da kanıtlanamaz yada çürütülemez. Yada bunun gibi çok fazla bilinemez ispatlanamaz şeyler uydurulabilir. Bunların hepsine kanıt olana kadar yoktur demeyi tercih ediyorum bilinemez demektense.

Bu Reklamı Kapat

Dinin kötü yanını daha çok göstermek için uğraşıyorum çünkü dinin kötü yanlarından rahatsız olmamdan dolayı. Mesela diyanet işleri için ayrılan bütçe dudak uçuklatır cinste, bilimi ve eğitimi gerilemesi su götürmez bir gerçek(tarihte bile dinin hakim olduğu yerler bilimde hep geri kalımıştır), insanları gruplara ayırması, insanları kandırmak için araç olarak kullanılması vb çok fazla olumsuz etkisi vardır ve ispatlanması imkansız olan bir şey için bu kadar harcamalar gereksiz.

Kaynaklar

  1. Çağrı Mert Bakırcı. Link. (12 January 2021). Alındığı Tarih: 12 January 2021. Alındığı Yer: evrim agacı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et