Sorulara Dön
4
Teoloji & Din Felsefesi

Tanrı tüm evrene hükmedecek kadar kudretliyse kitapları neden gönderdi?

Şu 1-2 aydır dinle olan ilişkimi irdeliyorum ve şu an kuran'ı kerim okuyorum. İndeksinde böyle bir cevabıma karşılık bulamadım veya diğer dinleri henüz okuma şansım olmadı o kutsal kitaplarda bu sorduğum sorunun karşılığı nedir veya din yorumcuları bunu nasıl yorumluyorlar?

2
314 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip (3)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar, bu konuda çokça teori ve yorum olmasına rağmen, en bilineni kısaca özetlersek; Tanrı insanı yaratıp da cennetine aldığında, ona kurallar da koyar. Ancak insan, şeytana uyup kuralları çiğneyince, cezalandırılarak dünyaya gönderilir. İşte peygamberlerin ve kutsal kitapların hikayesi de burada başlar. Bir kez kuralları çiğneyen insanoğlunun dünyada, ömrü boyunca, yine Tanrı tarafından belirlenmiş kuralları uygulayarak Cennet'e tekrar dönmesi gerekecektir. Bu kuralları insanlara iletmeleri için peygamberleri seçmiş, peygamberler de nesilden nesile aktarılmalarını sağlamak için kutsal kitapları yazılı hale getirmiştir.

Burada ana fikir, Tanrı'nın buyruğunu dinlemeyerek Cennet'ten kovulmuş insanın, tekrar Cennet'e dönmek için Dünya'da bir ömürlük bir sınava tabi tutulmasıdır. Dünya'da onlara yol göstermek ve kuralları tekrar tekrar hatırlatmak için de peygamberler ve kutsal kitaplar gönderilmiştir. İnsanın özgür iradesiyle bu sınavı başarabilmesine yardımcı olmaktır kitapların amacı. Bu nedenle de tüm evrene hükmedecek kadar kuvvetli olan Tanrı, insanı dünyada iradesiyle başbaşa bıraktığı için kitaplarını gönderir.

---

[Ekleme]

"Bilimsel bir materyal ortaya koymadan" cevap yazdım ama zaten sorunun yer aldığı başlık "Teoloji ve Din Felsefesi" olduğu için cevabımı bu şekilde düzenledim. Ancak bu inanca sahip olmadığımı ve kendi bakış açımla yorumlamadığımı ifade etmeme müsaade edin lütfen. Cevabımın başında da belirttiğim gibi çokça olan yorumlardan en bilinen birini aktarmakla yetindim. Tarihsel ve bilimsel dayanaklarla da açıklamaya kalktığınızda birden fazla yorum veya teori olacaktır. Ancak cevabınızda bilimsel veya tarihsel bir dayanak göremediğimi ve dinin ortaya çıkış nedeni olarak belirttiğiniz "insanların sosyal kuralları kavrayamaması" ve hırsızlığın "toplumsal olarak kötü" olduğu için yasaklanması ifadelerine maalesef katılamadığımı ifade etmeliyim.

Karl Marx ve Friedrich Engels ile onlardan ilham alan bir çok yazar ve düşünürün de ifade ettiği (ve benim de halihazırda katıldığım) gibi üretim araçlarına (toprak, maden vb) hakim olan egemen sınıfın, hakimiyetini ve zenginliğini halkın diğer yoksul kısmından korumak için din ve devlet kurumlarını bir baskı aracı olarak yeniden yapılandırması ile bildiğimiz tarzda din ve devlet kurumları ortaya çıkmıştır. Hırsızlık, ilk ve asıl olarak egemen sınıfın elinde tuttuğu zenginliğe karşı bir davranış biçimi olmaması için yasaklanmış ve cezalandırılmıştır.

548 görüntülenme
8
Teşekkür (7)
Paylaş
8

Kaynaklar

  • Friedrich Engels. (2021). Ailenin, Özel Mülkiyetin Ve Devletin Kökeni. ISBN: 978-975-7399-04-9. Yayınevi: Sol Yayınları. sf: 256.
  • Zubritski, Mitropolski, Kerov. (2021). İlkel Topluluk - Köleci Toplum - Feodal Toplum. Yayınevi: Sol Yayınları. sf: 231.

Olaya bilimsel olarak baktığınızda tanrı maalesef kitap tarzı şeyler zaten dünyaya yollamadı. Aslında bilimsel ve tarihsel olarak baktığımızda dinlerin ve kitapların ortaya çıkış nedenini hepimiz tahmin edebiliyoruz. İnsanlık yeni yeni medeniyet kazanmaya başladığında bazı sosyal kuralları kavrayamıyordu. Örneğin; hırsızlığın toplumsal olarak kötü birşey olduğunu bilmiyordu. Ya da diğer toplumsal suçların kötü şeyler olduğunu kavrayamıyordu. Bundan dolayı ozamanlar birkaç insan çıkarak tanrının onlara kitap gönderdiğini iddia etti ve o kitapta toplumsal kuralların varlığından söz etti. Kısacası kutsal dediğimiz kitaplar bilimsel olarak böyle ortaya çıktı. Bu kompleks evreni yaratan tanrı (ya da artık neyse) hiç bir zaman insanlarla temasa geçmedi. Eğer bunu yapacak olsaydı; milyarlarca gezegenle temas kurması gerekirdi. Cevabımın sonuna kendimden şöyle bir söz bırakmak istiyorum: 'Biraz daha geniş düşündüğün her an düşündüğün olguyu çözümlemene olanak tanır.'

145 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın