Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Tanrı inancı ile insan kendini mi kandırıyor?

çoğu zaman, acaba boş şeylere mi inanıyorum diye düşünüyorum. Tanrı bilimsel olarak ispat edilemez bunu biliyorum. Lakin tek kanıtlama yönteminin bilimsel yöntemler olduğunu düşünmüyorum. Hiç biriniz evleneceği erkeği/bayanı bilimsel yöntemlerle seçmez. İçinde bi yerlerde ''bu doğru kişi'' der.

3
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
3 Cevap

Tanrının bilimsel olarak kanıtlanamayacağı doğrudur. Çünkü tanrı bilimsel bir argüman değildir. Test edilebilirliği, bilimsel süreçlere tabi olma durumu yoktur. Görünmez herhangi bir şeyin varlığını idda etmemle aynı mantıktadır. Bu yüzden bilimsel olarak kanıtlanamaz. Bu yüzden de fikir olarak varlığını sürdürebilmektedir.

Üstteki yoruma ithafen de insanın inanma ihtiyacı yoktur, bilme ihtiyacı vardır. İnanmak bir güdü değildir, merak bir güdüdür. Evrimsel süreçte sapiensin beyin gelişimine paralel bir bilişsel gelişimin sonucudur. Merak duygunuzu bilmek veya inanmakla tatmin etmek sizin tercihinizdir. Ama inanmak günün sonunda sizi tekrar bu konuda aç bırakacaktır.

Son olarak hepimiz karşı cinsi bilimsel olarak seçeriz ama farkında değiliz. İçinizdeki 'bu doğru kişi' diyen yer; cinsel seçilim, psikoloji, sosyolojinin kesiştiği noktadır.

Teşekkür (1)
Paylaş
7

Tanrıya inanmak bir varoluş amacı aramaktır.Bilim size varoluş amacınızı olsa da olmasa da kanıtlayamaz.

İnsan düşünen bir canlı ve neden var olduğunu, neden big bang'in yaşandığını vs merak etmelidir.

Bu yüzden Bilim dünyasında teistler, deistler ve agnostiklerin toplamı ateistlerden daha fazladır.

"Bu doğru kişi" ise karşı cinsin sizin zevklerinize uygun olduğunu gösterir.Tamamen o anki duygu ve hormonlarınıza bağlı aslında.

O eşi pas geçip ertesi gün başka eşe de aynısını diyebilme ihtimaliniz var çünkü.

Teşekkür
Paylaş
2

Tanrının bilimsel olarak ispat edilmeyeceğine dair elimizde herhangi bir veri bulunmamaktadır. Yani rahatlıkla inanabilirsiniz. İnsan zaten sürekli bir inanma ihtiyacı içerisindedir. Sadece tanrı değil herhangi başka bir şeye de inanmak insanı rahatlatır. Çünkü insan beyni birinci amacı olan biyolojik yapımızı ayakta tutmaya programlıdır ve öz-farkındalık sahibi olan insan ölüm bilgisini taşımakta fakat varlığı bunu kabullenememektedir. Bu nedenle Ateist de olsanız herhangi bir şeye inanma ihtiyacı hissedersiniz.

Sonuçta "bu doğru kişi" diyen pek çok insan da daha sonra boşanmıştır. Hatta pek çok ülkede boşanma oranları evlilik oranını geçmiş durumdadır. Duygularımızın düşüncelerimizi etkilemesi beynin kendini korumaya alması ve gelecek projeksiyonu yapması hep hormonlar vasıtasıyla gerçekleşir.

Yapmamız gereken şey bu konu üzerine çok fazla kafa yormayıp, varlığını veya yokluğunu kabul edip bir an önce günlük yaşamımıza geri dönmemiz ve bulunduğumuz toplum ve kendimiz için en faydalı olacak işleri yapmamızdır. Toplam faydayı düşünmek oyun teorisinde de en çok kazandıran yöntemdir.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir kültürü yok etmek için kitapları yakmaya gerek yoktur. İnsanları kitap okumaktan caydırın, yeter.”
Ray Bradbury
Geri Bildirim Gönder