Sorulara Dön
2
Psikoloji & Psikiyatri

Tanrı inancı ile insan kendini mi kandırıyor?

Çoğu zaman, acaba boş şeylere mi inanıyorum diye düşünüyorum. Tanrı bilimsel olarak ispat edilemez bunu biliyorum. Lakin tek kanıtlama yönteminin bilimsel yöntemler olduğunu düşünmüyorum. Hiç biriniz evleneceği erkeği/bayanı bilimsel yöntemlerle seçmez. İçinde bi yerlerde ''bu doğru kişi'' der.

4
152 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Tanrının bilimsel olarak kanıtlanamayacağı doğrudur. Çünkü tanrı bilimsel bir argüman değildir. Test edilebilirliği, bilimsel süreçlere tabi olma durumu yoktur. Görünmez herhangi bir şeyin varlığını idda etmemle aynı mantıktadır. Bu yüzden bilimsel olarak kanıtlanamaz. Bu yüzden de fikir olarak varlığını sürdürebilmektedir.

Üstteki yoruma ithafen de insanın inanma ihtiyacı yoktur, bilme ihtiyacı vardır. İnanmak bir güdü değildir, merak bir güdüdür. Evrimsel süreçte sapiensin beyin gelişimine paralel bir bilişsel gelişimin sonucudur. Merak duygunuzu bilmek veya inanmakla tatmin etmek sizin tercihinizdir. Ama inanmak günün sonunda sizi tekrar bu konuda aç bırakacaktır.

Son olarak hepimiz karşı cinsi bilimsel olarak seçeriz ama farkında değiliz. İçinizdeki 'bu doğru kişi' diyen yer; cinsel seçilim, psikoloji, sosyolojinin kesiştiği noktadır.

117 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
9
Paylaş
9
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Tanrıya inanmak bir varoluş amacı aramaktır.Bilim size varoluş amacınızı olsa da olmasa da kanıtlayamaz.

İnsan düşünen bir canlı ve neden var olduğunu, neden big bang'in yaşandığını vs merak etmelidir.

Bu yüzden Bilim dünyasında teistler, deistler ve agnostiklerin toplamı ateistlerden daha fazladır.

"Bu doğru kişi" ise karşı cinsin sizin zevklerinize uygun olduğunu gösterir.Tamamen o anki duygu ve hormonlarınıza bağlı aslında.

O eşi pas geçip ertesi gün başka eşe de aynısını diyebilme ihtimaliniz var çünkü.

4
Paylaş
4

Tanrının bilimsel olarak ispat edilmeyeceğine dair elimizde herhangi bir veri bulunmamaktadır. Yani rahatlıkla inanabilirsiniz. İnsan zaten sürekli bir inanma ihtiyacı içerisindedir. Sadece tanrı değil herhangi başka bir şeye de inanmak insanı rahatlatır. Çünkü insan beyni birinci amacı olan biyolojik yapımızı ayakta tutmaya programlıdır ve öz-farkındalık sahibi olan insan ölüm bilgisini taşımakta fakat varlığı bunu kabullenememektedir. Bu nedenle Ateist de olsanız herhangi bir şeye inanma ihtiyacı hissedersiniz.

Sonuçta "bu doğru kişi" diyen pek çok insan da daha sonra boşanmıştır. Hatta pek çok ülkede boşanma oranları evlilik oranını geçmiş durumdadır. Duygularımızın düşüncelerimizi etkilemesi beynin kendini korumaya alması ve gelecek projeksiyonu yapması hep hormonlar vasıtasıyla gerçekleşir.

Yapmamız gereken şey bu konu üzerine çok fazla kafa yormayıp, varlığını veya yokluğunu kabul edip bir an önce günlük yaşamımıza geri dönmemiz ve bulunduğumuz toplum ve kendimiz için en faydalı olacak işleri yapmamızdır. Toplam faydayı düşünmek oyun teorisinde de en çok kazandıran yöntemdir.

121 görüntülenme
2
Paylaş
2

Yukardaki 3 cevabı da okudum. Güzel cevaplar. Ben bu sorunun "Lakin tek kanıtlama yönteminin bilimsel yöntemler olduğunu düşünmüyorum" kısmına takıldım. Biraz kafa karışıklığı olan bir cümle. Acaba bilimsel olmayan bir kanıtlamadan bahsedebilir miyiz? Doğru soru sorulmadıkça doğru cevap da bulmak mümkün değil. Güneşin insanı aydınlatmadığını düşünüyorum desem buna ne diyebilirsiniz? Boş verin birşey demeyin zaten.

Hem kanıttan bahsedip hem de öyle olduğunu içimde hissediyorum demek çelişkili ifadeler. Bana içimden bir ses doğrunun bu olduğunu söylüyor bu da benim kanıtlama biçimim demek de tam olarak tanrının varlığını içimde hissediyorum demektir. Buna kanıt sunmanın hiçbir anlamı yok.

İçimden bir ses bana doğru seçimin bu olduğunu söylüyorsa bu sadece içimden gelen sestir o kadar. Benim içimden gelen ses "a" yolunun, senin içinden gelen ses "b" yolunun, bir başkasının ki ise "c" yolunun doğru olduğunu söylüyorsa burada bilimsel bilgiden bahsetmenin mümkün olmadığı ortadadır.

Ortaya bir hipotez atıyorsun, diyelim ki "tanrı vardır". Bunu kanıtlaman için deney, gözlem, tekrarlanabilirlik vs.. yapman gerek. Şimdi burada tek tek bilimsel araştırma yöntemini yazmayayım bilen bilir, bilmeyen de öğrenir. Bir önermenin doğru olup olmadığını kanıtlamak için harcanan bunca emekle içimden bir ses doğrunun bu olduğunu söylüyor demek ne kadar büyük bir tezat.

İçinizdeki ses size öleceğinizi söylüyor... bu hayatın geçici olduğunu söylüyor... eğer kendin bir anlam uydurmazsan hayatın anlamsız olduğunu söylüyor... bu tek yaşamı ya adam gibi yaşarsın yada yok olur gidersin diyor... korkunla yüzleş diyor... ve sen bu iç sesi duymak istemiyorsun benim bir tanrım var o beni korur, kollar bana yardımcı olur diyorsun. Tamam belki bu hayatı boşa harcıyorum ama ölünce mükemmel bir hayat beni bekliyor diyorsun. Bu şekilde gerçeklerle tezat (mutlu! ) bir hayat yaşamaya devam ediyorsun.

İçimizdeki sesler bize ne zaman doğru yolu göstermişler ki? Yada bize bir şeyler söyleyen o iç sesimizi biz ne kadar dinlemeyi beceriyoruz ki? İçimizden gelen sesler bize ne anlatmaya çalışıyor, biz ne anlıyoruz? Al sana çok daha gerçek bir soru.

1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et