Sorulara Dön
1
Biyoloji & Genetik

Taksonomiyi neden böyle yapıyoruz?

Neden ampirik şekilde yapmiyoruz ya da neden bitki ile hayvana canlı diyoruz? Neden mesela zeki varlık diye bir kategori ve hiyerarşilendirmemiz yok? Yani sınıflandirmayi Bu şekilde yapmamızdaki gerekçe nedir?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sınıflandırmanın Amacı

1- Biyolojik çeşitliliği ve bunun dünya üzerindeki dağılımının nasıl olduğunu anlamak.

2- Çok fazla çeşitliliğe sahip olan canlıları daha kolay öğrenilebilir hale getirmek.

3- Canlılarla ilgili genelleme yapabilmek. Bir gruptaki canlılardan birisi incelenip öğrenilirse, aynı gruptaki diğer canlılar hakkında da bilgi edinilmiş olur.

4- Aynı canlının, farklı bölgelerde farklı adlarla tanınmasını engeller. Bilim insanları arasında iletişim ve dil birliği sağlar. (Elementlerin isimlendirilmesi gibi)

Sınıflandırma çeşitleri

1- Yapay(amprik) Sınıflandırma

Amprik sınıflandırma gözleme dayalıdır. O zamanın teknolojisi canlıların DNA, RNA, protein, boşaltım atığı, solunum biçimi gibi kriterlere bakabilecek kadar gelişmemişti. Türleri analog organ benzerliğine bakılarak sınıflandırmışlardı. Takdir edersin ki bu sınıflandırma sistemi yanlıştır. Günümüzde geçerliliği yitirilmiştir.

Analog organ: Görevleri aynı olan organları barındıran türleri aynı kabul ediyorlardı. Örnek; yarasa kanadı, kuş kanadı ve sinek kanadı. Bu üç organın görevleri aynı olsa bile kökenleri çok farklıdır. Bu da onları farklı türlere, cinslere, takımlara koyuyor.

2- Doğal(Filogenetik) Sınıflandırma

Filogenetik Sınıflandırmada canlıların homolog organ benzerliği, protein yapısı, DNA, RNA benzerliği, hücre sayısı, hücre benzerliği, köken benzerliği, akrabalık dereceleri, embriyonik gelişimleri, anatomik ve fizyolojik benzerlikleri, boşaltım atığı çeşitleri, homolog organ benzerliği, beslenme ve üreme benzerliği, vücut simetrileri gibi özelliklere bakılır. Günümüzde geçerliliği devam eden sınıflandırma çeşidi budur. Son derece detaylı bir sınıflandırmadır.

Homolog organ: Kökenleri aynı, görevleri farklı ya da aynı olan organlardır. Örnek; balina yüzgeci, insan kolu, kedi bacağı, kuşun kanadı verilebilir. Bu 4 organın görevleri farklıdır fakat aynı kökenden gelirler.

Bitki ile hayvana canlı deme sebebimiz canlı olmalarıdır.

Zeki canlılar diye bir kategori olmamasının sebebi; zeki canlıları insan olarak kabul edersek, hayvanlar aleminde yer alıyoruz, omurgamız var ve memeli canlı sınıfına giriyoruz. Yani memeli diğer canlılarla benzerliğimiz çok fazla olduğu için ayrı bir kategori oluşturmuyoruz. Aslında ayrı bir kategori oluşturuyoruz. Homo cinsi içinde yer alıyoruz ve homo cinsine sahip türler zeki canlılar. Biz bu cinsin içindeki sapiens türüyüz. Yani bizim ayrı bir kategorimiz var aslında. Ama sanırım kategoriden kastın kendimize ait bir alem gibi bir sınıflandırma. Bunun da neden olmadığını anlattım yukarıda

102 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et