Sorulara Dön
1
Felsefe

Suyun her şeyin kökeni ve canlı kaynağı olduğunu savunan medeniyet hangi medeniyettir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Insanlık tarihindeki sözlü ve yazılı mitlere bakacak olursanız su kenarlarında yerleşim kurmuş tüm medeniyetler beslenmesini ve korunmasını sudan sağladığı için yaşamın kaynağı üzerine de bu metaforu kullanmışlardır.

Ama yüksek And Dağları'nda ve 3000 m üzerindeki düzlüklerde kurulmuş görece izole bir medeniyet olan Aztekler insanın mısır bitkisinden türediğine inanırlar.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Sorunuzda küçük bir kavram karmaşası var, şöyle ki: "Savunmak" eylemi ya da yaklaşımı, bugün için bilimsel olarak hiç bir anlam ifade etmiyor. Her hangi bir bilgiyi savunuyor olmak, bilim dünyasında önem sunmaz. İsteyen istediği şeyi savunabilir, bilim dünyası kanıta, göstergeye, deneye, gözleme bakar. Yani her hangi bir bilgi edindiysek bunun doğruluğunu ancak o bilgiye bizi ulaştıran kanıt ve göstergeleri sunarak iddia edebiliriz. Bu temel nedenden yola çıkarak, bilimsel keşiflerle elde edilmiş bilgilerin, o keşiflerden önce bazı metinlerde anılmış olmasının hiç bir anlamı ve değeri de yok. Atıyorum, İncil'de evrimden bahsediliyormuş. Soru: İncil hangi bilgiye, hangi kanıta, araştırmaya, göstergeye göre evrimi biliyor ki? Böyle bir dayanak söz konusu mu? Hayır. O zaman bunun bir değeri yok. Ve zaten ve çünkü bu nedenle bilimsel nitelikli olmayan hiç bir kaynağa bakılarak hiç bir bilimsel ilerlemeye kaydedilmemiştir. Bugün deniyor ya, "Kur'an'da evrenin genişlemesinden bahsediliyor" E neden hiç bir bilim insanı kutsal kitaplara bakarak bilimsel bir keşif yapmıyor? Tek bir örnek var mı tarihte? Yok. Neden? Çünkü bilimsel nitelikli olmayan hiç bir bilgi, güvenilir değildir. Bunun da nedeni, bir dayanağa sahip olmamalarıdır.

Su meselesine gelince... Bildiğim kadarı ile Antik Yunan'daki filozoflar, Dünyada 4 temel element olduğunu düşünüyorlardı. Ateş, toprak, hava ve su. Suyun temel bir element olduğu düşüncesi Antik Yunanda vardı yani. Zaten bildiğimiz kadarı ile sistemli, yazılı, bilgilerin belirli bir düzende depolanıp geleceğe aktarıldığı en eski medeniyet Antik yunan. Ondan öncesine ait yazılı metin ve bilgiler yok değil ama bunlar pek güvenilir, kapsamlı ve sistemli değil, yukarıda yazdığım gibi. Yani Mısırdan kalan bilgiler de var ama onları bugün bilimsel anlamda pek de ciddiye almıyoruz ve o kaynaktan gelip bugünkü bilimsel çalışmaları besleyen bir bilgi de bilindiği kadarı ile yok. Varsa da daha çok matematik, saat-takvim bilgisi, gök gözlemi gibi alanlarda ve bunlar da bugünkü ince hesaplamalara göre normal olarak naif kalıyor.

Buna ek olarak suyun, canlılığın kaynağı olduğunu savunmaya gerek de yok çünkü su canlılığın ortaya çıkması için değil, canlılığın var olduğunu düşünmemiz için en önemli kıstas. Bunun temel nedeni, karbon temelli canlılık (yani bizim varlığını bildiğimiz tek canlılık türü) belirli sıcaklık aralıklarında var olabilen bir yapıyı işaret ediyor. Bu da, suyun sıvı halde bulunabildiği sıcaklık aralıkları. 0-100 derece gibi yani. Bir gezegen, - 100 derece ya da + 300 derece sıcaklıktaysa orada su bulunmuyor ve orada karbon temelli bileşiklerin de oluşup varlıklarını korumaları pek olanaklı görünmüyor. Buna göre uzayın derinliklerindeki bir gezegende yaşam arıyorsak direk olarak suyun varlığına bakıyoruz. Çünkü suyun varlığı, ortamın bizim bildiğimiz türden canlılığın var olabileceğine dair en basit ip ucunu temsil ediyor. Yani su aslında illa canlılığın temeli değil, canlılığın ortaya çıkabilmesi ya da varlığını sürdürebilmesi için çok uygun bir molekül. Ama bir yandan da suyun var olmaması da canlılığın olmadığının delili de değil. Yardımcı bir faktör ama kesinlik içermiyor.

Bir diğer neden, karbon temelli canlılığın temelindeki diğer iki element de oksijen ve hidrojen ve bunlar da suyu oluşturan elementler zaten. Buna göre de su, canlılığın temelinde var olması beklenen bir şey. Ama bu bir iddia değil, bilimsel bir gerçek. Bu fikri "savunma"ya gerek yok. Gün gibi ortada.

Özetle suyun önemi, Antik Yunandan beri gündemde. Ama bu farkındalığın bilimsel bir temeli yok. Bir ırmağın çevresinde ağaçların otların varlığı bile insanları bu fikre itmiş olabilir çünkü. Bilimsel olarak ise konu zaten başka bir yaklaşımla kanıtlarla açıklanmış durumda.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın