Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Suyu kaynatarak bakterileri öldürüyoruz. Bu bir canlı katliamı değil mi?

Mesela Suyu kaynatarak bakterileri öldürüyoruz. Bu bir canlı katliamı değil mi ?
204 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
253K UP
Krononot⁸

Ekosistemde canlılık, birbiri üzerinden yaşamda kalmayı başarmakta. İnsan türü de, hem yüksek yapılı canlıları sadece yemek için besleyebilmekte, ya da tek hücreli canlıları üreterek yeni besinler elde edebilmekte. Ancak bunun amacı yaşamda kalmak. Yok etmek değil. Besin elde etmede amaç yaşamda kalmak iken, canlılığı son bulan canlılar araç olmakta. Aynen ekosistemdeki işleyiş gibi. Hatta karadelikler, kuasarlar gibi. Evrensel olarak ŞEYlerin birbiriyle etkileşimi, yeni sonuçları doğurmakta. Kaçınılmaz biçimde.

İnsan henüz kendi türüne ait yaşam haklarını korumakta yeterli hassasiyeti gösteremezken (hatta kendi türünü yok eder haldeyken), tek hücreli canlıların yaşam hakkı üzerinden bir değerlendirme yapmanın karşılığı olmayacaktır.

Genel anlamda bilerek - kasıtlı olarak bir türü yok etmeye çalışmak dışında, yaşamda kalmayı amaçlayan faaliyetlerde araç olan canlılar daima olacak her tür için. Asıl önemli olan, dil, din, ırk, mezhep ayrımlarına dayanak (!) değer hiyerarşisi kurgulayan ve kendi çıkarları için başka popülasyonları yok edebilme - zarar verebilme bilinç düzeyinden kurtulmaya çalışmak olmalı.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Ekmek yapımı için mayalı hamuru fırınladığınızda da mayaları öldürmüş oluyorsunuz. Böyle örnekler arttırılabilir.

Günümüzde ekolojik yaşam trendinin yaygınlaşması, insanın doğayı kontrol altına almak ve değiştirmek için 10.000 yıldır uyguladığı yöntemlerin sonuçlarını görmek, farkındalık ile ilgili. Sonuçta o su kaynaklarının kirlenmesinde payımız büyük. Daha çevreci ve ekolojik yaşamın yaygınlaşması için çabalar var, bireysel ve toplumsal bazda.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close