Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
1

Süt neden beyazdır?

2
1,011 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu soru defalarca türlü türlü sitelerde sorulmuş hatta bazı şahıslar tarafından inekler ot yer ve ot yeşildir süt nasıl beyaz olur ki diye de sorulmuştur.İnek yediklerini moleküllerine kadar parçalar. Moleküllerin ise herhangi bir rengi yoktur. Bir araya geldiklerinde oluşturdukları rengi de diğer mineraller ve renk pigmentleri verir.

 Sütün neden beyaz olduğuna gelicek olursak.Kalsiyum beyaz renge sahiptir ve süt yüksek miktarda kalsiyum içerir.

934 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Proteinler sütün diğer bir önemli bileşenidir ve süte beyaz görünümünü veren bir maddedir. Proteinler, daha küçük amino asit yapı taşlarından oluşan uzun, zincir benzeri moleküllerdir. Sütte yüzlerce çeşit protein vardır ve bunların ana türü kazeindir.

Sütte proteinler misel adı verilen yapılar oluşturur. Bunlar, onları bir arada tutmaya yardımcı olan küçük kalsiyum fosfat kümelerinden büyür. Bu misellerin bir dizi farklı modeli vardır ve kesin yapısı hala incelemeye tabidir.

Süte beyaz görünümünü veren protein miselleridir. Miseller ortalama olarak yaklaşık 150 nanometre çapındadır ve bu çok küçük boyut, onlara çarpan ışığı dağıtabildikleri anlamına gelir. Sütteki çok sayıda miselin bu saçılmasının genel etkisi, beyaz görünmesidir.

Diğer ilgi çekici bileşikler, sütün büyük kısmını oluşturan suda çözünmüş olarak bulunur. Bunlara mineraller ve vitaminler (yağ damlacıklarında bulunan bazı yağda çözünen vitaminler) dahildir. Ayrıca laktoz içerir.

Laktoz, sadece süt ve süt ürünlerinde bulunan bir şekerdir. Vücudumuzda, enzim laktaz onu iki küçük şekere, galaktoz ve glikoza ayırır. Bununla birlikte, bazı insanlar bu enzimatik bozulmanın gerçekleşmesi için yeterli laktaz üretmezler - bu insanlar laktoza toleranssızdır. Sindirim sistemlerinde laktoz değişmeden geçer ve sonunda kolona ulaşır. Orada bakteriler onu parçalayarak rahatsızlığa neden olabilecek gaz üretir.

Bakteriler ayrıca sütün patladığında ekşi tadı için de suçlanır. Laktoz fermantasyonu, ekşi tada neden olan laktik asit üretir. Aynı zamanda sütün asitliğini artırır; bunun zincirleme etkisi, süt kümesindeki proteinlerin bir araya gelerek topaklar oluşturmasıdır. Bu, süt şişenizde istenmeyen bir etki olmakla birlikte peynir üretiminde bilinçli olarak kullanılan bir etkidir. Peynir yapımında da pek çok ilginç kimya var - ama bu başka bir grafik için!

374 görüntülenme
0
Teşekkür (2)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Https://Www.compoundchem.com/2018/06/02/Milk/. (30 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 30 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğitim, bilimin öğretebileceği en önemli dersi öğretmekte ciddi anlamda başarısız oldu: şüpheciliği.”
David Suzuki
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku