Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Çağatay Aksoy
Çağatay Aksoy
1,129 UP
Üye
1

Sürtünmesiz Ortamda Hızlanma Sınırı Ne Kadardır?

Yeteri kadar yakıtımız olduğunu varsayalım, sürtünmesiz ortamda 10dk da bir 1g hız artırımıyla logaritmik olarak hızlanarak ışık hızının 2/3 üne yaklaşık 200.000km/s hıza erişilebilir mi ? pratikte bu mümkün mü ? Sürtünmesiz ortam olduğundan, hareket eden nesne üzerinde; ısınma, aşınma vs. olmayabilir mi ? Yani izafiyet T. Pratikte ne kadar mümkün?
382 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ahmet Temiz
Ahmet Temiz
73K UP
Fizik meraklısı

Öncelikle yeterli enerji olduğu sürece ışık hızına istediğimiz kadar yaklaşabiliriz. Örneğin CERN laboratuvarı için 2008 yılında yayınlanan istatistiklere göre bir protonu ışık hızının %99.9999991'ine kadar çıkarabiliyoruz.[1] Bu durumda 2/3 oranındaki bir hızı da teoride engelleyen bir durum yok. Sabit 1G (~9.8 m/s2) ile yaklaşık 237 günde 200.000km/s hıza ulaşabiliriz. Eğer bu ivme değerine her 10dk da bir 1G daha eklersek bu süre çok daha fazla kısalacaktır. CERN bünyesinde daha yüksek ivme değerleri ile bu hıza saniyeler içerisinde ulaşılıyor.

Fakat bahsettiğimiz büyük bir kütle ise (roket gibi) 200.000km/s için en büyük problemi (yeterli olduğunu varsaydığımız) yakıt kısmı oluşturuyor. Bize gereken şey yakıt ve bu yakıtı taşımak için ekstra yakıt. Ve tabii ki ekstra yakıtı taşımak için de ekstra yakıt.

Tüm Reklamları Kapat

Soruda belirttiğin izafiyetle ilgili kısım 200.000km/s için ana problemimiz olmasa da daha yüksek hızlara çıkmak istediğimizde uykularımızı kaçırabilir. Sebebi ise yüksek hızdan kaynaklı toplam kütle artışı.[2] Peki bu artan kütleyi aynı ivme ile hızlandırmaya devam etmek için ne gerekiyor? Tabii ki daha çok yakıt. :)

Kaynaklar

 1. G. Brumfiel. Lhc By The Numbers. (9 Eylül 2008). Alındığı Tarih: 27 Şubat 2023. Alındığı Yer: Nature doi: 10.1038/news.2008.1085. | Arşiv Bağlantısı
 2. L. B. Okun. (2009). Mass Versus Relativistic And Rest Masses. American Journal of Physics, sf: 430. doi: 10.1119/1.3056168. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close