Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Fatih Barış Gök
Üye
2

Şuanda, ileride bizim gibi akıllı olacak bir tür evrimleşiyor olamaz mı?

İnsanın evrim hikayesini öğrendiğimde bana ilginç gelen neden sadece bizim bu kadar akıllı olduğumuzdu ama sonra aklıma gelen belkide evrimi devam eden ve sonunda bizim kadar akıllı olabilecek canlıların olabileceği geldi. Peki siz ne düşünüyorsunuz?
140 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mustafa Direk
Bu konuda merakım var

Bu soruyu ele alırken birkaç farklı perspektifi dikkate almalıyız. Evrimsel biyolojiye göre, bir türün evrimleşmesi, belirli çevresel zorluklara adaptasyon gereksinimi nedeniyle meydana gelir. Şu anda bilinen türler arasında bizim gibi yüksek zeka kapasitesine sahip bir başka tür bulunmamaktadır. Ancak, belirli bir türün zeka yönünde evrimleşmesi için gerekli olan çevresel koşulların oluşması mümkündür. Örneğin, zorlayıcı sosyal dinamikler, araç kullanma ihtiyacı veya karmaşık problem çözme becerileri gerektiren durumlar zeka evrimini tetikleyebilir.Bunun yanı sıra, zeka evriminin sadece Homo sapiens gibi primat türlerinde meydana gelmesi gerekmediğini de belirtmeliyiz. Bazı kuşlar, özellikle kargalar, oldukça karmaşık problem çözme yeteneklerine sahiptir. Ayrıca, ahtapotlar gibi bazı deniz canlıları da oldukça zekidir.Son olarak, bizim anladığımız şekilde zeka kavramının sadece bir tür zeka olmadığını unutmamalıyız. Farklı türler, farklı çevresel zorluklara cevap olarak farklı zeka formlarını geliştirebilir. Bu nedenle, gelecekte bizim zekamıza benzer bir zeka kapasitesine sahip başka bir türün evrimleşip evrimleşmeyeceğini kesin olarak bilemeyiz, ama olasılığını tamamen reddetmek de doğru olmaz.[1]

Kaynaklar

 1. M. Ridley. (2016). In Retrospect: The Selfish Gene. Nature, sf: 462-463. doi: 10.1038/529462a. | Arşiv Bağlantısı
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close