Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Osman Nihat Özkan
Üye
6

Şuana kadar gözlemlediğimiz en küçük dalga boylu elektromanyetik dalga nedir?

566 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Laçın Vəlizadə
8. sınıfa gidiyorum.(Azerbaycan)

Sorunuz iyi bir soru. Diğer insanların da aklında küçük de olsa kıvılcım yarata bilmek için sorunuza kapsamlı cevap vermeye çalışacağım. Şimdi sorunuza dönelim.

Sorunuzu direk cevaplamadan önce elektromanyetik spektrum ve ya diğer adıyla elektromanyetik tayf terimlerinden bahs etmek istiyorum. Elektromanyetik spektrum bütün elektromanyetik dalgaları barındıran bir ölçektir. Bu elektromanyetik dalgalar dalga boyları ve frekanslarına göre bir-birlerinden farklanıyorlar. Peki dalga boyu ve frekans nedir?

Tüm Reklamları Kapat

Öncelikle frekansın ne olduğunu anlayalım. Frekans herhangi bir noktada bir saniyede geçen dalgaların sayıdır. Frekans f ile gösterilir. Frekansın formülü şöyledir:

f = 1/T

Tüm Reklamları Kapat

Burada f - frekans, T - periyottur.

Frekansın birimi Hertzdir (Hz).

Şimdi ise dalga boyunu anlayalım. Dalga boyu 2 dalganın tepe noktaları arasındakı mesafedir. Dalga boyu λ (lambda) ile gösterilmektedir. Dalga boyunun formülü şöyledir:

λ = v/f

Burada λ - dalga boyu, v - dalga hızı, f - frekanstır.

Dalga boyunun birimi metredir.

Dalga boyu (λ) ve frekansın (f) çarpımı ışık hızına eşittir:

λf = c

Tüm Reklamları Kapat

Fotonun enerji ise Planck sabiti (h) ve frekansın (f) çarpımına eşittir:

E = hf

f = c/λ denklemini diğer denklemde yerine koyarsak şöyle olur:

E = hf = hc/λ

Tüm Reklamları Kapat

Bu denklemlerden görüldüğü gibi dalga boyu arttıkça frekans azalır ve frekans ve enerji doğru orantılı olduğu için enerji de azalır. Dalga boyu azaldığında ise frekans arttığı için enerji de artar.

Elektromanyetik spektrumun özelliklerini anladığımıza göre (anladığımızı düşünüyorum) kategorilerine geçebiliriz. Elektromanyetik spektrumu genellikle 7 kategoriye ayırırız:

1. Radyo dalgaları: Elektromanyetik spektrumda en büyük dalga boyuna, yani en az frekansa ve dolayısıyla en az enerjiye sahip elektromanyetik dalgadır. Radyo dalgalarının frekansı 30 × 10⁹ Hz (ve ya 30 GHz) ve 30 Hz arasındadır. Dalga boyu ise 1 milimetre (mm) ile 10000 kilometre arasındadır.

2. Mikrodalga: Elektromanyetik spektrumda radyo dalgalarından sonra en büyük dalga boyuna, yani radyo dalgalarından sonra en az frekansa ve dolayısıyla radyo dalgalarından sonra en az enerjiye sahip elektromanyetik dalgadır. Mikrodalgaların frekansı 300 × 10⁶ Hz (ve ya 300 MHz) ve 300 × 10⁹ Hz (ve ya 300 GHz) arasındadır. Dalga boyu ise 100 cm ve 0,1 cm arasındadır.

Tüm Reklamları Kapat

3. Kızılötesi (İng: infrared): Kızılötesi dalgaların frekansı 400 × 10¹² Hz ( ve ya 400 THz) ve 300 × 10⁹ Hz (ve ya 300 GHz) aralığındadır. Dalga boyu ise 750 nanometre (nm) ile 1 milimetre (mm) arasındadır.

4. Görünür bölge: Elektromanyetik spektrumun bu kategorisini oluşturun elektromanyetik dalgalar insan gözünün gördüğü aralıktır. Bu bölgenin dalga boyu en büyük dalga boyuna sahip renk olan kırmızı (700 nanometre) ve en küçük dalga boyuna sahip renk olan mor-mavi (380 nanometre) arasındadır.

5. Moröte bölge (İng: ultraviolet): 1801 yılında Johann Ritter tarafından Güneşin tayfını incelerken keşfedilmiştir. Frekansı 10¹⁵ ile 3 × 10¹⁶ Hz arasındadır. Dalga boyu ise 10 nanometre (nm) ile 400 nanometre (nm) aralığındadır.

6. X-ışınları (X-rays): Bu bölgeye X-ışınları denmesinin sebebi özelliklerinin ve doğasının bilinmemesidir. 1901 yılında bunun için Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülen Wilhelm Röntgen tarafından keşfedilmiştir. Dalga boyu 0.3 ile 3 nanometre arasındadır.

7. Gama ışınları (Gamma rays): 1890'lı yıllarda radyoaktivite keşfedildikten hemen sonra keşfedildi. En küçük dalga boyuna, yani en büyük frekansa ve dolayısıyla en büyük enerjiye sahip elektromanyetik dalgadır. Frekansı 30 eksahertz ve ya 30 × 10¹⁹ Hz-dir.

Sonuç olarak en küçük dalga boyuna sahip elektromanyetik dalga gama ışınlarıdır.

Kaynaklar

  1. Elektromanyetik spektrum. Elektromanyetik Spektrum (Tayf) Nedir?. (19 Mart 2023). Alındığı Tarih: 19 Mart 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı S&C Platformu doi: 10.https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://evrimagaci.org/elektromanyetik-spektrum-tayf-nedir-12795&ved=2ahUKEwj30q_ckej9AhXDVPEDHYq4AEMQFnoECBAQAQ&usg=AOvVaw296bC3_ig1kuFknTIoYgDA. | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close