Puan Ver
0
Puan Ver

Su neden üstten donar?

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Hiç buzdolabının buzluk kısmına tamamen dolu su şişe veya bira şişesi koydun mu?

Koyduysan ve orada unuttuysan şişelerin patladığını görmüşsündür. (Not: Tombul Efes'te direkt şişe yarılıyor, Tuborg'da kolay aç kapak patlıyor ve dolap rezil oluyor, şişeleri buzlukta unutmayalım)

Bu bizim ortaokulda gördüğümüz suyun donarken genleşmesi ile ilgili.

Peki konumuzla nasıl alakalı, şöyle ki: su molekülleri donunca genleştiği için yoğunlukları yani hacim başına ağırlıkları azalıyor.

Diğer su moleküllerine göre ağırlıkları azaldığı için zeytinyağı su örneğinde olduğu gibi üstte çıkıp orada birikiyorlar

Aslında bu dünyamızla ve yer çekimi ile alakalı. Dış uzayda bunu yapsak su homojen olarak donabilirdi, Ha bunun testini de bilemiyorum lakin teorik olarak yazıyorum

Teşekkür Et
0

Kaynaklar

  1. Britannica Su neden üstten donar
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkesin üç gerçek okul müdürü vardır: duyuları, zeki arkadaşları ve kitapları.”
Henry Ward Beecher
Geri Bildirim Gönder