Puan Ver
0
Puan Ver

Şu an da yaşayan bir çok hayvanda içgüdü var peki bu içgüdüsel davranış insanda neden ve nasıl kayboldu da bunun yerine dürtü insanlarda içgüdünün yerine geçti?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Aslında çok emin değilim ama bir yerde buna benzer bir yazı okumuştum insanların içgüdüleri de çok güçlüdür fakat çoğu zaman içgüdülerimiz düşünce ve duygular tarafından bastırılıyor. Bir olay karşısında ilk izlenimiz genellikle daha dpğru oluyor. Bebekler de daha fazla baskındır. Çevrelerinde gerçekleşen olayların onlar için tehlikeli olup olmadığını düşünceleri ile kavrayamazlar içgüdüleri ile harket ederler ve bir şeyin tehlikli olduğunu anlayıp bunu biliçlerine yerleştirirler. Bu yuzden bebeklikte annenin bebeğin yanında fazla stres yapmamalı çünkü bebek bunu hissediyor ve güvensizlik duygusu oluşmaya başlıyor. Kısaca bizim içgüdülerim doğuştan vardır fakat bunların körelemsine bizler neden oluyoruz. İçgüdülerimiz kaybolmuyor bizler onları köreltiyoruz.

*** Bence körelmesinde tekknolojıninin de etkisi var artık her şeyi hesaplayıp olasık çıkarıyoruz şansa bırakmak istemiyoruz bir nevi gelişmişlik düzeyi ile sezgilerimiz dinlemek doğru orantılı olabilir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Matematik bilmemek, Evren'i anlamak önünde çok büyük bir engeldir.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder