Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Spiritüalizm de diğer inançlar gibi bir inanç ancak neredeyse tüm öğretileri neden sahtebilim olarak geçiyor?

Özellikle günümüzde "spiritüalizm/mistisizm/doğaüstü" olarak adlandırılan hemen her şey sahtebilimin alanına giriyor ve bilim insanları ve şüpheciler tarafından çürütülüyor. Ancak bu tutumu diğer dinlere karşı pek görmüyoruz. Bunun sebebi sadece kullandıkları jargon ve bilimselleştirilme çabası mı? Başka sebepleri var mı?
181 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Mehmet Göksu
Mehmet Göksu
25K UP
Otodidakt

Spiritüalizm, fiziksel dünyanın ötesinde fiziksel olmayan gerçekliklerin veya boyutların varlığını öne süren bir inanç sistemidir. Öğretilerinden bazıları, her şeyin birbirine bağlı olduğu veya bilincin evrende temel bir rol oynadığı fikri gibi bilimsel kavramlarla örtüşse de, spiritüalizm bir bilim değildir ve iddialarını desteklemek için ampirik kanıtlara dayanmaz.

"Sözde bilim" terimi tipik olarak bilimsel olarak sunulan ancak ampirik kanıtlardan yoksun olan, bilimsel yöntem kullanılarak test edilemeyen veya bilimsel araştırmalar tarafından yanlış veya desteksiz olduğu gösterilen uygulamaları veya inançları tanımlamak için kullanılır. Bu nedenle, genellikle öznel deneyimlere ve anekdot niteliğindeki kanıtlara dayanan birçok spiritüalizm öğretisi sözde bilimsel olarak kabul edilebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca, spiritüalizm genellikle psişik yetenekler, medyumluk ve reenkarnasyon gibi ana akım bilim tarafından desteklenmeyen doğaüstü fenomenlere olan inançları içerir. Bu alanlarda bazı araştırmalar yapılmış olsa da, bilimsel fikir birliği bu inançları destekleyecek güvenilir bir kanıt olmadığı yönündedir.

Diğer dinler tipik olarak sözde bilim olarak etiketlenmez çünkü spiritüalizmle aynı şekilde bilimsel iddialarda bulunmazlar. Dinler ampirik kanıtlar veya bilimsel sorgulamadan ziyade inanç, vahiy ve geleneğe dayanır.

Tüm Reklamları Kapat

Dinler genellikle tanrılar, melekler veya mucizeler gibi doğaüstü varlıklara veya güçlere olan inançları içerir ve bunlar bilimsel araştırmaya veya doğrulamaya tabi değildir. Bazı dini inançlar, evrenin kökeni ve evrimi veya bilincin doğası gibi belirli alanlarda bilimsel anlayışla kesişebilse de, bu kesişmeler dini inançların bir bütün olarak bilimsel bir temeli olduğu anlamına gelmez.

Dahası, pek çok din yüzyıllar hatta bin yıllar boyunca varlığını sürdürmüş ve kendi toplumlarının kültürel ve sosyal dokusuna derinlemesine işlemiştir. Bu nedenle, daha yeni veya daha az yaygın olarak kabul gören ruhani uygulamalarla aynı incelemeye tabi olmayan meşru inanç sistemleri olarak görülebilirler.

Bir inanç sisteminin sözde-bilimsel olarak etiketlenmesinin genellikle öznel olduğunu ve kültürel önyargılar, kişisel inançlar ve bilimsel paradigmalar gibi faktörlerden etkilenebileceğini de belirtmek önemlidir. Nihayetinde, bir inanç sisteminin sözde-bilimsel olarak etiketlenip etiketlenmeyeceği sorusu, iddialarının ampirik kanıtlar ve bilimsel araştırma ile ne ölçüde desteklenebileceğine bağlıdır.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close