Sorulara Dön
3
Biyoloji & Genetik

Sperm cilde faydalı mıdır?

Birden çok farklı haber sitesi ya da kaynaktan görmeme rağmen bir yetkin insandan duymadan çılgınlık yapmak istemiyorum.

1
37,523 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (2)
Takip (4)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba,

Semen (meni) sıvısının cilde sürülmesinin M.Ö. 1000’li yıllarda Mısır’da ve Orta Asya’da da çok sık görüldüğüne dair makalelere rastlayabilirsiniz. O dönemde kadınlar için, partnerlerinin spermlerini ciltlerine sürmelerinin ve yutmalarının bir gelenek olduğundan ve bunun onların ömürlerini uzatacağına inandıklarından bahsedilir. Ancak o dönemlerde işe yaramış olduğuna dair bizlere kalmış bir kayıt görünmüyor.

Semen içeriğinde; Vitamin C, Kalsiyum, Klorin, Kolesterol, Sitrik asit, Kreatin, Fruktoz, Laktik asit, Magnezyum, Fosfor, Potasyum, Sodyum, Vitamin B12 ve Çinko mevcuttur. Bu denli zengin bir içeriğinin olması, kozmetik sektörünün sık sık ilgisini çekmiş ve kendisine mucizevi etkiler atfedilmesine neden olmuş. Ama cilde doğrudan sürülerek bir fayda sağladığına dair hiçbir bilimsel kanıt yok.

Sadece, Nature Cell Biology'de yayınlanan bir çalışmada, spermin doğrudan hücrelere enjekte edilmesinin yaşlanma sürecini yavaşlatabildiğinden bahsediliyor. Tabi bu bulgunun da uzun süre boyunca pek çok denek üzerinde gözlenmesi, uluslararası bilim dergilerine makale olarak yayınlanması, eleştiri ve yorumların toplanması, değerlendirilmesi, tekrar testler yapılması gibi yoğun bir süreci var.

Yani bilimsel bir kanıt; bir doktorun bir şeyi önermesi, destekleyici argümanlarla insanları ikna etmesiyle oluşmuyor.

Sperme dair bu iddialar, bu tür popüler konulara bilimsel perspektifle yaklaşma konusunda ilginç bir örnek ortaya koyuyor.

Aşağıda size iki kaynağın linkini verdim. İlki The Sun gazetesinden bu iddialara dair bir makale. Doğurganlık Uzmanı olarak tanıtılan Dr. Andrew Orr isminde biri, spermin bilmediğimiz 7 faydasından bahsediyor. 5. maddede, sperm içeriğindeki cilde faydalı kimyasalları sıraladıktan sonra Norveç'teki 'Bioforskning' firmasını referans veriyor. Firmanın artık yüz kremlerinin içeriğine sprem eklediklerini belirtiyor.

Sıradan biri olarak baktığımızda, bir doktor konuşuyor ve Norveç gibi bir ülkedeki bir kozmetik firması ürün içeriğinde kullanıyor, yani oldukça ikna edici. Şimdi biraz daha detaya girersek; Dr. Andrew Orr hangi üniversitededir, akademik geçmişi nedir, bu iddiasıyla ilgili bir makalesi var mı ya da bir başkasının makalesini referans veriyor mu? Hayır. İsminden başka hiçbir bilgi yok.

Gelelim referans verilen 'Bioforskning' firmasına. Kısa bir araştırma ile firmanın faaliyette olmadığını görüyoruz. Aşağıda firmanın künyesini ve web sitesine tıkladığınızda karşımıza görüntüyü paylaştım.

Bioforskning firmasının künyesi
Bioforskning firmasının künyesi
MFRBEE
Bioforskning web sitesinin güncel durumu
Bioforskning web sitesinin güncel durumu
Bioforskning

Yani gördüğünüz gibi, bu türden iddiaları (çoğunlukla arkası boş) bilgilerle ikna edici hale getirmek çok kolay.

İkinci verdiğim kaynakta ise; Healthline sağlık sitesi, aynı konuyu bilimsel bir perspektifle masaya yatırmış ve ikna edici bulunmadığı sonucu ile bitirmiş. Herpes gibi bazı cinsel hastalıkların bulaşma riskini de hatırlatmış.

Toparlarsak; sperm ya da semen sıvısının, cilde dair mucizevi bir etkisine dair hiçbir bilimsel kanıt olmadığı gibi faydası olduğu dahi belirsiz. Çünkü içeriğindeki cilde iyi gelebilecek kimyasalların miktarı ve oranı önemli. Cilde faydalı olan bazı kimyasallar içerdiği gibi, bazı alerji türlerini tetikleyebilecek kimyasallar da barındırıyor.

Onun yerine direkt cilt için geliştirilen, gliserin veya hyaluronik asit gibi içeriğe sahip nemlendirileri kullanmanız hem daha etkili hem daha güvenli olacaktır.Bir de cildinizi aşırı güneşten korumayı unutmayın.

Sağlıkla kalın.

35,160 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
16
Teşekkür (3)
Paylaş
16
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın