Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
isimsiz le
isimsiz le
1,625 UP
Üye
5

Sosyalizmin başarısız bir sürü örneği olmasına rağmen neden hala bazıları savunuyor?

1,014 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Hasan Ok
Hasan Ok
46K UP
Fikir Sahibi

Bireyler kendi ideolojik fikirlerini tıpkı bir yılanın derisini değiştirdiği gibi değiştirmezlerse, sabit fikirlerini eleştiri süzgecinden geçirmezlerse ve belki de en önemlisi bu fikirleri revize etmezlerse tek düze bir biçimsellik ortaya çıkıyor ve bu da bireyin ideolojik sapmasını sonuna dek savunma ihtimalini doğuruyor.

İlk ifade ettiklerim daha genel fikirlerimi içeriyor, bahsi geçen ideolojinin kalıplarını, argümanlarını, destekleyici fikirlerini bilmeden kesinkes yorum yapmayı doğru bulmuyorum fakat sizin sorunuz üzerine bir çıkarımda bulunmak gerekirse bugün "gerçek şeriat bu değil" söylemlerini de çokça görüyoruz. Evet, gerçekten de o arkadaşların bahsettiği gibi gerçek şeriat bu olmayabilir fakat biz bu örnekleri görüyoruz ve hiçbir fikrin de kitaplarda yazıldığı gibi işlenemeyeceğini, fikrin benimsendiği toplumun alt yapısının da onu çokça etkileyeceğini biliyoruz. Çünkü sosyalizm veya başka bir fikir farketmeksizin bizim için baz alınacağı şey örnekleri olacaktır. Yoksa gerçek komünizm bu değil demek bir anlam ifade etmez (bu konuda haklı olsalar bile). Neticede ülkeler varolan kültürel, sosyoekonomik, demografik vs özelliklerine göre o fikirleri revize ediyorlar, Marx veya Engels'in bire bir istediği gibi değil :) Fakat bizler Marx veya Engels'in tam istediği gibi örnekleri görmeyince fikirlerimizi sürdürmeye devam edebiliyoruz. Bence burada da bir nebze de olsa Popper'in eleştirel akıl fikrini benimsememiz doğru olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
x Kişi
x Kişi
181K UP
Uzay Bilimleri Takipçisi

Sosyalizmi başarısız kılan etken, sosyalist devletlerin kendi bireylerinin temel hak ve özgürlüklerini birer tehdit olarak görmesinden kaynaklanmıştır. Devlet ve toplum arasında sürekli bir gerginlik ve hoşnutsuzluk hali, sistemin dinamiklerine onarılmaz arızalar vermiştir. Aslında kağıt üzerinde görünen, bireyin kollektif yaşama özendirilmesi, temel argüman gibi gözükse de, işleyiş tam olarak böyle olmamıştır.

Gelelim kapitalist sisteme: Biraz da onun başarılarından bahsedelim! Şu soruyu sormak gerekir, kapitalizm her ülkede başarıya ulaşmış mıdır? Cevabı vermek kolay "HAYIR". "Batı toplumlarında ve bir kaç Asya ülkesinde başarılı oldu, diğer ülkeler iyi yönetilmediği için olmadı, bu kapitalizmin suçu değildir" diyebilirsiniz. Geçelim ikinci soruya. Gelişmiş ülkelerin teknolojiye dayalı ürünleri çok değerli, gelişmemiş veya az gelişmiş ülkelerin üretimleri neden bu kadar değersiz veya değersizleştirilir? Sizce sadece teknolojiye dayalı olmadığı için mi? Global pazarlarda her şeyin bir borsası vardır ve arz talep dengeleri fiyatları belirler, her şey kuralına göre işliyor gibi görünüyor. Büyük sermaye gruplarının manüplasyonları sizce fiyatlandırmada ne kadar etkili?

Tüm Reklamları Kapat

Kapitalizmin adaleti olmadığı sürece sosyalizm ölmez.

6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Gülşen Mangit
İşletme Mezunu, Muhasebeci

Soruya soruyla karşılık vermek çok hoş olmasa da, sorunuza daha dikkatli bakabilmeniz açısından elzem görüyorum.

Şeriat yönetiminin bir sürü başarısız örneği olmasına rağmen neden hala bazıları tarafından savunuluyor?

Tüm Reklamları Kapat

Kapitalizmin bir sürü başarısız örneği olmasına rağmen neden hala savunuluyor?

Esasen sebep açık; sistemler mükemmele yakın tasarlanır, fakat "insan faktörü" nedeniyle uygulamada başarısızlıklar gösterir.

6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Bilgin Metin
Bilgin Metin
4,574 UP
Hayat boyu öğrenci

Çünkü sosyalizm ilk etapta insanlara güzel vaatlerde bulunuyor. Sosyalizm ilk önce insanlara "toplumsal eşitlik" vaat ediyor. Aslında SSCB bu konuda başarılı idi. Ancak ABD ile giriştiği soğuk savaş onu bitirdi. Sosyalizm insanlara neler sunuyor onlara bakalım:

1) Toplumsal eşitlik. Miras diye bir şey olmayacak. Ben zenginim sen fakirsin diye bir şey olmayacak. Benim iki arabam, tatil köyünde de villa var diyemezsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

2) Piyasa tamamen devletin kontrolünde. Fiyatları belirleyen sömürücü şirketler değil, halkın yaşam düzeyine göre devlet belirliyor

3) Herkesin evi olmak zorunda. Devlet vatandaşını evsizler bırakamaz.

Tüm Reklamları Kapat

4) Kira parası yok. Elektrik ve su parası belli bir kotaya kadar ücretsiz.

5) Kamu hizmetleri ( eğitim, sağlık) ücretsiz

Tüm bu pembe vaatler dolayısı ile sosyalizm hala hayalî kurulan bir yönetim biçimi. Sağlıklı bir şekilde uygulansa iyi bir yönetim biçimi mesela.

4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close