0

Sosyal medyada tanık olduğum kadarıyla radikal ateizm popülerleşiyor. Bu da cehaletin farklı bir tarafı mı?

Özellikle bazı güruhlarda hayvani bir içgüdü olan “dayanışma” ile diğer inançlı bireyleri aşağılama, ezik gösterme davranışı belirginleşiyor. Bu kesimlerin hayatın anlamını biliyormuşçasına tavırları ve dışarı yansıyan bu hoş olmayan algıları hakkında ne düşünüyorsunuz?

2
Teşekkür
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Kişinin bir varoluş yorumunu SAVUNMASI durumu, zihinsel ergenlik olarak tanımlanabilir. Bir varoluş yorumuna sahip olabiliriz. Bunu benimseyebiliriz. Ancak bunu afişe etme, diğer yorumlardan üstün zannetme gibi yaklaşımlar, ciddiye alınmayacak primitif tavırlar. Böyle taraflaşmış, fanatikleşmiş bireylerin neye imamıp neye imammadıklarının herhangi bir önemi kalmamıştır, çünkü o konuda rasyonaliteyi yitirmişlerdir.

Kişi kendi varoluş yorumunu deklare edebilir, altını doldurabilir, açıklayabilir. Ancak kendi sahip olduğu yorumu fanatik biçimde savunamaz. Bu sağlıklı bir yaklaşım olmaz, çünkü biliyoruz ki, hiçbir yorum kanıtlanabilir değildir.

Sahip olduğumuz varlık yorumları, kanaatlerimizden ibarettir. Bize göre doğru lardır. Bize göre gerçek tir.

Sorudaki radikal ateizm, sanki bilimsel bakış açısına sahip olmanın bir dışa vurum metodu gibi de sunuluyor popülerleşmesinin yanında. Bu bakış açısına sahip olmayanlar bilimden anlamaz, cahil potasına girmiş bireyler gibi bir tutum söz konusu.

Sahip olunan düşünce yapısından bağımsız olarak, bir varoluş yorumunu üstün ve mutlak olarak algılıyor olmak, zihinsel bir tutulmadır. Bu konuda sahip olunan obsesyon, kişiyi doğru değerlendirmekten uzaklaştırmaktadır. Sağlıklı düşünmeyen bir bireyin hangi düşünce yapısına sahip olduğunun önemi de kalmamıştır.

160 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Bakara 13:

Onlara: İnsanların iman ettiği gibi siz de iman edin, denildiği vakit «Biz hiç, sefihlerin (akılsız ve ahmak kişilerin) iman ettikleri gibi iman eder miyiz!» derler. Biliniz ki, sefihler ancak kendileridir, fakat bunu bilmezler (veya bilmezlikten gelirler).🌹

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku