Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Sosyal medyada tanık olduğum kadarıyla radikal ateizm popülerleşiyor. Bu da cehaletin farklı bir tarafı mı?

Özellikle bazı güruhlarda hayvani bir içgüdü olan “dayanışma” ile diğer inançlı bireyleri aşağılama, ezik gösterme davranışı belirginleşiyor. Bu kesimlerin hayatın anlamını biliyormuşçasına tavırları ve dışarı yansıyan bu hoş olmayan algıları hakkında ne düşünüyorsunuz?
134 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Kişinin bir varoluş yorumunu SAVUNMASI durumu, zihinsel ergenlik olarak tanımlanabilir. Bir varoluş yorumuna sahip olabiliriz. Bunu benimseyebiliriz. Ancak bunu afişe etme, diğer yorumlardan üstün zannetme gibi yaklaşımlar, ciddiye alınmayacak primitif tavırlar. Böyle taraflaşmış, fanatikleşmiş bireylerin neye imamıp neye imammadıklarının herhangi bir önemi kalmamıştır, çünkü o konuda rasyonaliteyi yitirmişlerdir.

Kişi kendi varoluş yorumunu deklare edebilir, altını doldurabilir, açıklayabilir. Ancak kendi sahip olduğu yorumu fanatik biçimde savunamaz. Bu sağlıklı bir yaklaşım olmaz, çünkü biliyoruz ki, hiçbir yorum kanıtlanabilir değildir.

Bu Reklamı Kapat

Sahip olduğumuz varlık yorumları, kanaatlerimizden ibarettir. Bize göre doğru lardır. Bize göre gerçek tir.

Sorudaki radikal ateizm, sanki bilimsel bakış açısına sahip olmanın bir dışa vurum metodu gibi de sunuluyor popülerleşmesinin yanında. Bu bakış açısına sahip olmayanlar bilimden anlamaz, cahil potasına girmiş bireyler gibi bir tutum söz konusu.

Sahip olunan düşünce yapısından bağımsız olarak, bir varoluş yorumunu üstün ve mutlak olarak algılıyor olmak, zihinsel bir tutulmadır. Bu konuda sahip olunan obsesyon, kişiyi doğru değerlendirmekten uzaklaştırmaktadır. Sağlıklı düşünmeyen bir bireyin hangi düşünce yapısına sahip olduğunun önemi de kalmamıştır.

248 görüntülenme
2
 • Raporla
Cevap
Abdullah Kuloğlu
Abdullah Kuloğlu Allah’ın Kulu

Bakara 13:

Onlara: İnsanların iman ettiği gibi siz de iman edin, denildiği vakit «Biz hiç, sefihlerin (akılsız ve ahmak kişilerin) iman ettikleri gibi iman eder miyiz!» derler. Biliniz ki, sefihler ancak kendileridir, fakat bunu bilmezler (veya bilmezlikten gelirler).🌹

Bu Reklamı Kapat

Kaynaklar

 1. Yok. Bakara 13. Ayet Meali. (14 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 14 Şubat 2021. Alındığı Yer: Diyanet Kuran | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Cevap
Taner Beyter
Taner Beyter Felsefe Editörü

Merhaba. Radikal veya militan ateizm özellikle iletişim ve sosyal medya teknolojilerinin gelişimi ile birbirimizden daha çok haberdar olmamız, birbirimizin inançlarını etkilememiz ve olaylara karşı ortak bir inanç kümesi inşa etmemiz ile yakından ilişkili gibi görünüyor.

İnanç veya değerleri konusunda kendisini baskı altında hisseden veya gerçekten de bir tür baskı durumunun söz konusu olduğu durum kişiler buna karşı koymak adına belli türden ortak tahayyüller geliştirebilir. Örneğin dinlerin savaşların ve ayrımcılığın sebebi olduğu veya din adına yapılan haksızlık ve adaletsizliği görmek sizi dinlerin kötücül sonuçları olduğu fikrine yöneltebilir. Militan ateistler de bu türden bir ortak inanç kümesini paylaşıyor gibi duruyor.

Bu Reklamı Kapat

Diğer yandan radikal/militan ateistlerin bir kısmı çoğunlukla Yeni Ateizm olarak adlandırılır. Yeni ateistlerin bir ortak yanlış inanç paylaşıp paylaşmadığına dair şu üç içerik ilginizi çekebilir;

Peki yanlış bir inanç yani cehalet paylaşıyorlar mı? Belli konularda evet diyebiliriz, bir konuya dair göstereceğimiz epistemik titizlilk o yaklaşımı kavrama tarzımız açısından oldukça önemlidir. Yeni Ateistlerin dinler ve felsefi konulara dair belli türden epistemik kusurlar işlediklerini iddia etmek bana çok yanlış gelmiyor. Aşağıda bıraktığımız linklere bakabilirsiniz.

Kaldı ki aynı epistemik kusurları dindar insanlar da işleyebilir, bu oldukça anlaşılır görünüyor.

Kaynaklar

 1. J. E. Taylor. Yeni Ateistler. (17 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 17 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Internet Encyclopedia of Philosophy | Arşiv Bağlantısı
 2. B. M. Seferoğlu. Yeni Ateizm. (17 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 17 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Öncül Analitik Felsefe | Arşiv Bağlantısı
 3. B. M. Seferoğlu. Yeni Ateizm Eleştirel Bir Değerlendirme. (17 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 17 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Öncül Analitik Felsefe | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et