Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Onur Yekedüz
Üye
7

Sorulan soruların yüzde kaçı cevaplanıyor?

Başarı oranını önemsiyor musunuz? Bu soruyu sormayın nedeni çoğu sorunun cevapsız kaldığını düşündüğümden fizik soruları biyoloji sorularına göre daha çok cevaplamış
665 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Çağrı Mert Bakırcı
Evrim Ağacı Kurucusu

Soruların yüzde kaçının cevaplandığı konusundaki başarıyı umursuyoruz; ancak ilk etapta gözüktüğü gibi değil, hayır. Şöyle: Elbette gönülden geçen ve ideal olan her sorunun en kısa sürede cevaplanması. Ancak Türkiye coğrafyasında henüz bu tür bir kültürün oturmamış olduğunu da biliyoruz (mesela yurtdışındaki Quora, StackOverflow veya Reddit kültürüyle, bunların bırakın Türkiye'deki "kültürünü", kaç internet kullanıcısı tarafından bilindiğini veya kullanıldığını kıyaslayabilirsiniz). Dolayısıyla acele etmek anlamsız olur.

Daha önemlisi, biz sırf tıklama olsun, sırf bir aksiyon varmış gibi gözüksün, sırf sayılar artsın diye cevap verilmesini istemiyoruz. Eğer bir kişi, sorusuna cevap alacaksa, bunun iyi düşünülmüş ve doyurucu olmasını (en azından cevabı veren kişinin elinden gelen en iyisini yaptığından emin olmasını) istiyoruz. Bu da doğal olarak diğer mecralarda, hele ki ayağa düşmüş sosyal medya sitelerinde insanların aklına ilk gelen cevabı yazmasıyla kıyaslanamayacak kadar yavaş bir ilerleme anlamına geliyor. Ancak benzer şekilde, onlarla kıyaslanamayacak kadar yüksek kalite ve değer de demek. Biz, popülizm peşinde değiliz; kalite peşindeyiz. Dolayısıyla soruların biraz beklemesinde sakınca yok (ki buna rağmen, bu cevabın yazıldığı gün itibariyle en ufak bir pazarlama çabasına girişmemiş olmamıza ve tamamen organik bir şekilde gelişen Soru & Cevap Platformu'nda soruların %30'una çoktan cevap girildi ve soru/cevap oranı 1.2 kadar dengeli bir durumda).

Tüm Reklamları Kapat

Üçüncüsü, ödev veya ders sitelerinde olan soru cevaplardan farkı da anlaşılmalı. Burada, yerleşik bir müfredatın klasik konuları sorulmuyor. İnsanlar, kuantum mekaniğinin en tartışmalı noktalarını, jeolojinin, kimyanın, biyolojinin en müthiş çalışma sahalarını soruyorlar. Mesela şu anda önerilen güncel sorularda 1 numaralı soru şu: "2 up quark ve 1 down quark, proton ve nötron kütleleri toplamının %2'sini nasıl oluşturuyor?"

Sanıyorum ne demek istediğimi örnekleyebilmişimdir. Başka yerlerde "canlıların ortak özellikleri" sorusuna klasik bir cevabı yapıştırıp geçersiniz, biter gider, "cevap verilmiş" olur. Ancak canlıların ortak özelliklerinin kökenini ve nedenini sorgulayan bir çocuğa cevap, Evrim Ağacı'ndan ve bizim burada kurmaya çalıştığımız sistemden gelecek; bizim amacımız o. Ve canlıların ortak özelliklerini ezbere bilmek hayatta en ufak bir işe yaramayacakken, bunun kökeni ve bu konu hakkında bilimde ne tür bir düşünce sisteminin işlediğini anlamak, yani o soruya düzgün bir cevap almak, o çocuğun bütün hayatını değiştirecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu açıdan, en başta tanımladığım idealimize ulaşmak için sürekli çalışıyoruz; ancak kolay olan yolu seçip, popülizme yenik düşecek adımlar atmıyoruz. Bu da daha yavaş bir gelişim demek ama... Acelemiz de yok. Burada gelir veya kâr peşinde değiliz. Burada amaç, sorulara hızlı hızlı bir dolu cevap girmek değil. Amacımız, sorulara kaliteli ve bilimsel olarak doğru cevapları girebilecek gençleri ve yazarları yetiştirebilmek, insanların kendilerini bilim okuryazarlığı konusunda geliştirme fırsatını sağlayacak bir platform yaratmak. Popüler bilim makalesi yazmaya korkan kişileri, giriş düzeyinde bilim iletişimiyle tanıştırabilmek. Kendilerini denemelerini ve geliştirmelerini sağlayacak bir platform yaratmak. Herkesin elinden gelenin en iyisini sergilemeye çalıştığı bir kültür yeşertmek.

Bu hemen olacak bir şey değil; ama biz buralardayız. Bu yolculuğa katılmak isteyen herkesi de bekleriz.

423 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
28
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close