Sorulara Dön
5
Meta

Sorulan soruların yüzde kaçı cevaplanıyor?

Başarı oranını önemsiyor musunuz? Bu soruyu sormayın nedeni çoğu sorunun cevapsız kaldığını düşündüğümden fizik soruları biyoloji sorularına göre daha çok cevaplamış

1
109 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Soruların yüzde kaçının cevaplandığı konusundaki başarıyı umursuyoruz; ancak ilk etapta gözüktüğü gibi değil, hayır. Şöyle: Elbette gönülden geçen ve ideal olan her sorunun en kısa sürede cevaplanması. Ancak Türkiye coğrafyasında henüz bu tür bir kültürün oturmamış olduğunu da biliyoruz (mesela yurtdışındaki Quora, StackOverflow veya Reddit kültürüyle, bunların bırakın Türkiye'deki "kültürünü", kaç internet kullanıcısı tarafından bilindiğini veya kullanıldığını kıyaslayabilirsiniz). Dolayısıyla acele etmek anlamsız olur.

Daha önemlisi, biz sırf tıklama olsun, sırf bir aksiyon varmış gibi gözüksün, sırf sayılar artsın diye cevap verilmesini istemiyoruz. Eğer bir kişi, sorusuna cevap alacaksa, bunun iyi düşünülmüş ve doyurucu olmasını (en azından cevabı veren kişinin elinden gelen en iyisini yaptığından emin olmasını) istiyoruz. Bu da doğal olarak diğer mecralarda, hele ki ayağa düşmüş sosyal medya sitelerinde insanların aklına ilk gelen cevabı yazmasıyla kıyaslanamayacak kadar yavaş bir ilerleme anlamına geliyor. Ancak benzer şekilde, onlarla kıyaslanamayacak kadar yüksek kalite ve değer de demek. Biz, popülizm peşinde değiliz; kalite peşindeyiz. Dolayısıyla soruların biraz beklemesinde sakınca yok (ki buna rağmen, bu cevabın yazıldığı gün itibariyle en ufak bir pazarlama çabasına girişmemiş olmamıza ve tamamen organik bir şekilde gelişen Soru & Cevap Platformu'nda soruların %30'una çoktan cevap girildi ve soru/cevap oranı 1.2 kadar dengeli bir durumda).

Üçüncüsü, ödev veya ders sitelerinde olan soru cevaplardan farkı da anlaşılmalı. Burada, yerleşik bir müfredatın klasik konuları sorulmuyor. İnsanlar, kuantum mekaniğinin en tartışmalı noktalarını, jeolojinin, kimyanın, biyolojinin en müthiş çalışma sahalarını soruyorlar. Mesela şu anda önerilen güncel sorularda 1 numaralı soru şu: "2 up quark ve 1 down quark, proton ve nötron kütleleri toplamının %2'sini nasıl oluşturuyor?"

Sanıyorum ne demek istediğimi örnekleyebilmişimdir. Başka yerlerde "canlıların ortak özellikleri" sorusuna klasik bir cevabı yapıştırıp geçersiniz, biter gider, "cevap verilmiş" olur. Ancak canlıların ortak özelliklerinin kökenini ve nedenini sorgulayan bir çocuğa cevap, Evrim Ağacı'ndan ve bizim burada kurmaya çalıştığımız sistemden gelecek; bizim amacımız o. Ve canlıların ortak özelliklerini ezbere bilmek hayatta en ufak bir işe yaramayacakken, bunun kökeni ve bu konu hakkında bilimde ne tür bir düşünce sisteminin işlediğini anlamak, yani o soruya düzgün bir cevap almak, o çocuğun bütün hayatını değiştirecektir.

Bu açıdan, en başta tanımladığım idealimize ulaşmak için sürekli çalışıyoruz; ancak kolay olan yolu seçip, popülizme yenik düşecek adımlar atmıyoruz. Bu da daha yavaş bir gelişim demek ama... Acelemiz de yok. Burada gelir veya kâr peşinde değiliz. Burada amaç, sorulara hızlı hızlı bir dolu cevap girmek değil. Amacımız, sorulara kaliteli ve bilimsel olarak doğru cevapları girebilecek gençleri ve yazarları yetiştirebilmek, insanların kendilerini bilim okuryazarlığı konusunda geliştirme fırsatını sağlayacak bir platform yaratmak. Popüler bilim makalesi yazmaya korkan kişileri, giriş düzeyinde bilim iletişimiyle tanıştırabilmek. Kendilerini denemelerini ve geliştirmelerini sağlayacak bir platform yaratmak. Herkesin elinden gelenin en iyisini sergilemeye çalıştığı bir kültür yeşertmek.

Bu hemen olacak bir şey değil; ama biz buralardayız. Bu yolculuğa katılmak isteyen herkesi de bekleriz.

395 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
26
Paylaş
26
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et