Sorulara Dön
0
Felsefe

Sokrates öncesi ve sonrasının farkları nedir?

Sokrates doğa bilimlerini ikinci bir plana atmışmıdır attıysa kendince nedenleri nelerdir?

2
1,672 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evet atmıştır. Sokrates doğa filozoflarının metafizik tartışmalar içinde boğulduğunu, hiç bir sonuca varmayan beyhude tartışmalar içinde olduklarını düşünüyordu bir çok felsefe tarihcisine göre. Sofistlerde aynı sekilde doğaya yönelmeden önce kendilerine dayanarak açıklamaya çalıştıkları aklı duyumu incelememiz gerektiğini düşünüyordu. Sokratesde büyük ihtimal sofistlerle bu konuda aynı çizgideydi. Zira Sokrates ve sofistler öncesi Yunan felsefesi doğaya dayalı kısır döngü tartışmalar içinde duvara çakılmıştı. Sokrates bundan dolayı bilginin öznesi olan insanla, yani dinle ahlakla siyasetle ilgilenmeyi seçti. Sokrates kendisine gelinceye kadar öne sürülmüş doğayla insanla ilgili bütün görüşleri güvenilmez görüp bi tarafa atarak kendisinden şüphe edilmesi mümkün olmayan bir doğruyu aramaya çalışır. 

1,388 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Merhabalar,

Ana fark Sokrates'in temelde yatan şeyin ne olduğuyla, yani arke ile ilgili tartışmalardan ve genel olarak varlığın doğasına dair metafiziksel (burada felsefe alanı olan metafizikten bahsediyoruz) uzaklaşıp ahlaka/nasıl yaşamamız gerektiğine odaklanmasıdır. Sokrates doğayı gözlemlemenin ve doğa felsefesinin ahlakla ilgili sorular kadar önemli olmadığını düşünüyordu.

Aslında başlangıçta Sokrates'in kendisi de Sokrates öncesi felsefecilerin (Bu arada bu adlandırma yanıltıcı. Sokrates öncesi felsefenin mensuplarının bir bölümü Sokrates'in çağdaşıydı. Sokrates öncesi ifadesi bu filozofların yaşadıkları zamanı değil, mensup oldukları geleneği belirten bir adlandırmadır.) yaptığı türden, kozmolojik sorularla uğraşan felsefeyle de ilgilenmişti. Sokrates özellikle Phaedo diyaloğunda Anaxagoras'ın her şeyin nedeni olarak zihni görmesinden başlangıçta çok etkinlendiğini söyler. Çünkü her eşyin nedeni zihinse bu her şeyin iyiye yönelmesini sağlayacaktı Sokrates'e göre. Ancak Sokrates Anaxagoras'ın felsefesine baktığı zaman her şeyin nedeni olan zihne dair sorulara yanıt vermek yerine gezegenlerin hareketleri ve genel olarak mekanik nedensel açıklamalara dair şeylerle uğraştığını görüp hayal kırıklığına uğramıştı. Yani Anaxagoras'ın gerçekten nihai bir açıklama sunmak yerine tikel varlıklara dair mekanik açıklamalar yapması Sokrates'e önemsiz gelmişti. O daha soyut düzeyde ve daha doyurucu bir açıklama istiyordu şeylerin kaynağını/yaptıklarını açıklamak için. Sokrates öncesi felsefe doğanın gözlemine dayalı spekülasyonlardan oluştuğu için Sokrates'in önemli bulduğu türden felsefi açıklamayı da içinde barındıramıyor gibiydi. Bu yüzden Sokrates aradığı şeyin Sokrates öncesi düşünürlerin düşündüğünün aksine doğanın gözlemlenmesinde olmadığını, bunun öneminin ikinci planda olduğunu düşündü.

1,214 görüntülenme
3
Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın