Puan Ver
0
Puan Ver

Sokrates öncesi ve sonrasının farkları nedir?

Sokrates doğa bilimlerini ikinci bir plana atmışmıdır attıysa kendince nedenleri nelerdir?

2
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Evet atmıştır. Sokrates doğa filozoflarının metafizik tartışmalar içinde boğulduğunu, hiç bir sonuca varmayan beyhude tartışmalar içinde olduklarını düşünüyordu bir çok felsefe tarihcisine göre. Sofistlerde aynı sekilde doğaya yönelmeden önce kendilerine dayanarak açıklamaya çalıştıkları aklı duyumu incelememiz gerektiğini düşünüyordu. Sokratesde büyük ihtimal sofistlerle bu konuda aynı çizgideydi. Zira Sokrates ve sofistler öncesi Yunan felsefesi doğaya dayalı kısır döngü tartışmalar içinde duvara çakılmıştı. Sokrates bundan dolayı bilginin öznesi olan insanla, yani dinle ahlakla siyasetle ilgilenmeyi seçti. Sokrates kendisine gelinceye kadar öne sürülmüş doğayla insanla ilgili bütün görüşleri güvenilmez görüp bi tarafa atarak kendisinden şüphe edilmesi mümkün olmayan bir doğruyu aramaya çalışır. 

Teşekkür Et
2

Merhabalar,

Ana fark Sokrates'in temelde yatan şeyin ne olduğuyla, yani arke ile ilgili tartışmalardan ve genel olarak varlığın doğasına dair metafiziksel (burada felsefe alanı olan metafizikten bahsediyoruz) uzaklaşıp ahlaka/nasıl yaşamamız gerektiğine odaklanmasıdır. Sokrates doğayı gözlemlemenin ve doğa felsefesinin ahlakla ilgili sorular kadar önemli olmadığını düşünüyordu.

Aslında başlangıçta Sokrates'in kendisi de Sokrates öncesi felsefecilerin (Bu arada bu adlandırma yanıltıcı. Sokrates öncesi felsefenin mensuplarının bir bölümü Sokrates'in çağdaşıydı. Sokrates öncesi ifadesi bu filozofların yaşadıkları zamanı değil, mensup oldukları geleneği belirten bir adlandırmadır.) yaptığı türden, kozmolojik sorularla uğraşan felsefeyle de ilgilenmişti. Sokrates özellikle Phaedo diyaloğunda Anaxagoras'ın her şeyin nedeni olarak zihni görmesinden başlangıçta çok etkinlendiğini söyler. Çünkü her eşyin nedeni zihinse bu her şeyin iyiye yönelmesini sağlayacaktı Sokrates'e göre. Ancak Sokrates Anaxagoras'ın felsefesine baktığı zaman her şeyin nedeni olan zihne dair sorulara yanıt vermek yerine gezegenlerin hareketleri ve genel olarak mekanik nedensel açıklamalara dair şeylerle uğraştığını görüp hayal kırıklığına uğramıştı. Yani Anaxagoras'ın gerçekten nihai bir açıklama sunmak yerine tikel varlıklara dair mekanik açıklamalar yapması Sokrates'e önemsiz gelmişti. O daha soyut düzeyde ve daha doyurucu bir açıklama istiyordu şeylerin kaynağını/yaptıklarını açıklamak için. Sokrates öncesi felsefe doğanın gözlemine dayalı spekülasyonlardan oluştuğu için Sokrates'in önemli bulduğu türden felsefi açıklamayı da içinde barındıramıyor gibiydi. Bu yüzden Sokrates aradığı şeyin Sokrates öncesi düşünürlerin düşündüğünün aksine doğanın gözlemlenmesinde olmadığını, bunun öneminin ikinci planda olduğunu düşündü.

Teşekkür Et
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İki olasılık vardır: Sonuç hipotezinizi doğrularsa, bir ölçüm yapmışsınızdır. Yanlışlarsa, bir keşif yapmışsınızdır.”
Enrico Fermi
Geri Bildirim Gönder