Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

Size göre iyilik nedir?

İyi olmayı seçtiyseniz sebebi neydi? Neden iyilik yaparsınız?
223 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Cevap
Ertuğrul Fındıkcı
Ertuğrul Fındıkcı Kendi fikrimi paylaşıyorum.

Yaşadığımız gezegende yaşamak kolay değil. Türümüz; barınma, güvenlik ve yiyecek konularında sıkıntı yaşamayı atlatıp topluluklar halinde yaşamayı öğrendi. Bununla beraber yine de karşılaştığımız zorluklarda yardıma ihtiyacımız oluyor. Bize yardımcı olan insanları "iyi" diye sıfatlandırıyoruz. Yardım etme isteği nasıl doğdu merak ediyorum. Mesela dün; ters dönmüş bir kaplumbağayı boynuzu ile düzelten bir boğa videosu izledim. Acaba bunu yaparken ne hissetti?

Neden iyilik yaparsınız?

Bu Reklamı Kapat

Bu soruya alıntı yaparak cevap vermek istiyorum: "Hangi iyiliğin arkasında bir sebep yok ki? Her eylemin arkasında bir motivasyon vardır. İnsanlar hiçbir şeyi boş yere yapmaz, mutlaka yaptıkları işin kendilerine de bir faydası vardır. Mesela; sokak hayvanlarına yardım ettin ya da yoksul bir aileye yardım ettin. Yardım ettiğini kimseye söylemedin, senden başka kimse bilmiyor, hatta yardım ettiğin kişiler bile bilmiyor. Baktığında hiçbir şekilde bir primin, avantajın yok, saf bir şekilde yardım ediyorsun. Ama burada bile bir çıkarın var; kendini iyi hissediyorsun. Kimseye söylemedim diğerleri gibi diyerek yine kendini olumlu yorumluyorsun belki de... - Tunca Arslan.

İyilik; genelde sosyal ilişkileri gelişmiş canlıların, birbirlerinin yardımına koşması, diye bir tanım yaptım.

292 görüntülenme
6
  • Raporla
Cevap
Yusuf Israr
Yusuf Israr insanım

ben insanları iyi veya kötü diye ayırmayı doğru bulmuyorum çünkü doğada iyilik yoktur. ancak kötülük vardır. kötü olan. açlık, susuzluk, dışlanmak gibi şeylerdir. işte erdemli bir insan ya bunlarla savaşmayı tercih eder ya da etmez. kısacası bir insan kötülükle savaşmayı tercih eder ya da etmez. savaşırken de önce kendi içindeki kötülüğü, arzularının iğrençliğiyle savaşmalıdır.

289 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Arda Adnan Kalkan
Arda Adnan Kalkan Düşünebilen bir insanım

Çok güzel bir soru. İyilik iyi olma halidir. İyilik aynı zamanda başka bir canlının yararı için yapılan her şeydir. Belki good(iyi), goodness(iyilik) ve God benzer sözcüklerdir. İyilik Tanrı'nın en çok çok sevdiği şey olabilir. Tanrı bence iyiliğin sembolüdür. Dolayısıyla God, goodness yani iyilik... Bu benim düşünerek vardığım bir çıkarım. İyi olmak öncelikle insanlarla iyi anlaşmak ve dünyada başarılı olmak için yarar sağlar. Dolayısıyla başarılı olmak isteyen insanlar iyi olmayı seçer. İyiler her zaman kazanır. Bu doğru bir önermedir. İyiler Tanrı tarafından da ödüllendirilir. Bu nedenle de birçok insan iyi olmayı seçmiştir. Araştırmalara göre dünyadaki çoğunluk iyidir. İyilik yapmak insanları mutlu eder. Ben de bu nedenle iyilik yaparım. Aynı zamanda yukarıda belirtiğim nedenlerden ötürü... Kötü olmak ise kısa vadede avantaj sağlayabilir bazen. Örneğin bir futbol maçında ağır faullerle maç kazanılabilir ama maçın sonunda herkesin tepkisini alırsınız. Tıpkı Tanrı'nın tepkisi gibi... Dünyadaki insanlar da tepki verir. En önemli nokta ise belki de kötülüğün hapis ve para ile cezalandırılacağı gerçeğidir. Bu durum insanları caydırır. Kötülük her zaman olur, bazen cezasız kalır ama kazanan her zaman iyilik olur. Ateizmin doğru olduğunu varsayarsak bile dünyada iyiler çoğunlukta olduğu için kötüler kaybedecektir.

147 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Apocolopsys 14
Apocolopsys 14 Universite öğrencisi

İyilik.Nedir gerçekden iyilik?Bu konuyu daha çok düşündüm.Birincisi sadece kötülük var diye bir şeyi kabul etmiyorum.Çünki her şeyin bir zıttı vardır.İyilik ve kötülüyün de.Neden iyiliyi seçtim çünki etrafımdakılar da iyiliği seçmiş ve bana da öğretmişlerdi.İnsanlar iyiliği kendisini ruhsal şekilde mutlu etmek üçün yapılmış eylem olarak sanıyorlar,yanlış.Belki de bir insan nifret etdiği birini intikam hırsı ile öldürerek mutlu olmuşdur,buna iyilik diye bilirmisiniz?İyilik bir insanın hayatının iyi doğru değiştirecek,kendi hayatını ise kötüye dönüştürmeyecek eylemdir.İyilik ilk önce insanın içinden gelir.Yani her kes iyi biri olmak ister.Kötü dediyimiz insanlar bile.Amma onlar için kötülük kendi dünyalarında iyilik gibidir.İyilik kavramını anlamak için ilk önce kötülüğüde anlamamız gerek.Çünki kötülük olmadığı sürecde iyilik kavramı kalmaz ya da iyilik yapmamız için bir meden olamaz.Hani bir çok insan diyor yaa,kötülük var sadece,onlara şuna sorarım o zaman neden sadece kötülük olmak zorunda,madem iyilik bir insanın hayatını iyiye doğru deyiştiriyorsa ve iyilik yok olursa,o zaman kötülük içinde bir meden olmaz.Yani bir insanın hayatı zaten iyi değil,onun hayatı niye yapılan kötülüklerle kötüleşmeli.İyilik olmadığı sürecde bunu dememiz imkansız.İlk defa bir mıtlatıs görmüş birine iki mıtlasın bir birini cezb ede bildiyini nasıl ispat edersiniz.Tabii ki,iki mıtlatıs sayesinde.Yani elinizde sadece bir mıtlatıs tutub cezb yeteniyi ispat edemezsiniz.İyilik ve kötülükde öyledir.İyilik olmazsa,bir insana kötülük anlayışını ispat edemezsiniz.Kötülük deye bir şey olduğunu bilmemizin iyiliyin var olması ve ona kıyasla anlamamız.Yani bir mıtlatıs dığer mıtlatısa yakınlaştırmadan diyelim onu cezb etdiyini ve ya iteceyini anlıyamayız diyilmi.Yani normal mıtlatıslarda.İyilik de böyledir.İyiliyi tamamen anlamanın tek yolu kötülüğun ne olduğunu anlamak gerek.Her kötülğin içinde bile bir iyilik saklıysa,bu da iyiliğin var olduğuna ispat eder.Bu gün sadece kötülük olsaydı bizim bir şeçim yapma şansımızda olmazdı.İyiliyi her kes farklı nedenle yaptığı için,farklı şekilde anlıyor...Her cevabı kendi dünyagörüşümüze göre verdiğimiz için iyilik ve kötülüğü anlamız zor.Sadece her bakış açısıyla bakmamız gerek.O zaman bu sorulara cevab vere bilicez.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et