Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Eylül Liber
Eylül Liber
11K UP
Üye
3

sizce söylenenler mi doğrudur yoksa hissettiklerin gördüklerin aldığın doyum mu doğrudur hangisi gerçek hangisi uydurmaca siz neye inanırdınız?

ben öznel cevaplarınızı merak ediyorum insanoğlunun neyi kendine doğru neyin yanlış olduğu fikri içindeki fıtrattan mı gelir yoksa karşısındakinin söylevleriyle mi onaylar
631 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Kevser Fidanboy
Kevser Fidanboy
3,829 UP
Sadece kendi düşüncelerim

Bence konu doğruluğa geldiğinde ikisine de güvenilemez . Beş duyu organımıza bile tam anlamıyla güvenebileceğemiz tartışmalıyken ( Suya batırılmış çubuğun kırık görülmesi örneği) [1][1]çoğunluğun dediği doğrudur gibi bir düşünceye kapılmak öncellikle kişinin kendi benliğine, düşüncelerine ,yaşanmışlığına aykırıdır. Sonuçta çoğunluğun içinde olmak zorunda değilsiniz ya! Lakin çoğunluğun dediğinin bir önemi yoktur dersek de kendi bildiğimizi okuma yolunda olduğumuzu ve bunun da aslında kötü sonuçlara daha da açık olduğunu söyleyebilirim. Çünkü sadece kendi düşüncelerinize takılıp çoğunluğu es geçtiğiniz durumda yaptığınız işin doğruluğunun olasılığı sadece bir deneyle gözlemlenmiş olur ve bunun doğru ya da yanlış olma olasılığı eşit şekilde dağılır ama çoğunluğun dediği bir çok deneyle sınanır. Eğer bir yargıya ilişkin 10 kişinin 7'si aynı şeyi söylüyorsa bu %70 olur ve %20'nin önemi es geçilemez.Değişmeyen tek bir şey var günün sonunda yaptığınız eylemlerden sizin sorumlu olacağınız.

Hisler konusuna gelecek olursam, hisler bu tartışmada oldukça kısır kalıyor. Bir kere hisler derken bunun ne kaynaklı olduğunu bilmediğimiz takdirde (örneğin,bir gözleme dayalı ya da sadece irrasyonel bir duygu durumu) bunu konuşmak da anlamsız.

Sonuca gelecek olursam çoğunluğun dediğine hislerimden daha çok güvenirim ama elimde başka seçenekler olsaydı çoğunluğun dediğine uyup uymayacağım kesin olmazdı.

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close