Sorulara Dön
0
Genel ve Kategorisiz

Sizce ötenazi yasal olmalı mı?

Cevabınızı nedenleriyle beraber verirseniz sevinirim(hangi kategoriye uyacağına tam karar veremedim)

1
133 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar; ötenazi (ya da ötanazi) ulusal ve uluslararası hukuk camiasında en çok tartışılan konulardan biridir. Tartışmanın tarafları ise en önemli insan hakkı olan yaşam hakkının insanın kendisinden dahi korunması gerektiğine ve iyileşememe durumunun hiçbir zaman mutlak bir kesinlikle belirlenemeyeceğine inananlar ile artık iyileşemeyeceği kesinleşmiş ya da çektiği ıstıraptan kurtulmak isteyen bir hastanın acısız ölüm isteme hakkı yani kişinin kendi geleceğini belirleme hakkı olduğunu düşünenlerdir.

Ötanazi, bazı ülkelerde (Avustralya, Belçika vd.) yasal olmakla birlikte bazı ülkelerde (Fransa, Türkiye, Almanya vd.) insan öldürme suçu olarak nitelenmektedir.

Ben bu konuda büyük oranda kararsızım ama ötanazinin yasal olması gerektiği biraz daha ağır basıyor. Çünkü aksi durum, yani ötanaziyi yasaklamak, bir insanın sadece kendisinin vermesi gereken bir kararı, onun yerine bir başkasının vermesi anlamına gelir ki bu da o insanın iradesini yok saymak demektir. Bir insan karar verebilecek kadar bilinci yerindeyse verdiği karara (rızaya dayalı ötanazi) saygı duymak ve uygulamak gerekir. Ancak bilinci kapalı durumda olan hastalar için (rıza dışı ötanazi) benim argümanım yine boşa düşüyor, çünkü orada da bu kararı bir başkası vermiş oluyor. Yani belki bu şekilde ikili bir ayrıma gidilip bilinci yerinde olanlar için yasallaştırılabilir. Kaynaklarım doğal olarak konunun hukuki boyutuna ilişkin ama giriş kısımlarında genel bilgiler de mevcut.

165 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Ö. Demirörs, A. Arslan Hızal. Türk Ceza Hukuku Açisindan Ötanazi. (01 Ocak 2015). Alındığı Tarih: 08 Haziran 2021. Alındığı Yer: Dergipark | Arşiv Bağlantısı
  • I. T. Arpacıoğlu. Ötanazi: Türk Hukuku Açisindan Bir Değerlendirme. (17 Ocak 2019). Alındığı Tarih: 08 Haziran 2021. Alındığı Yer: Dergipark | Arşiv Bağlantısı
  • B. Öztürk. Hasta Haklari Ve Ötanazi. (08 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 08 Haziran 2021. Alındığı Yer: hukuk.deu.edu.tr | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın