Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Efekan Remzi Bahar
Üye
4

Sizce ötenazi yasal olmalı mı?

Cevabınızı nedenleriyle beraber verirseniz sevinirim(hangi kategoriye uyacağına tam karar veremedim)
6,279 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Özgür Karabulut
Hukukçu

Merhabalar; ötenazi (ya da ötanazi) ulusal ve uluslararası hukuk camiasında en çok tartışılan konulardan biridir. Tartışmanın tarafları ise en önemli insan hakkı olan yaşam hakkının insanın kendisinden dahi korunması gerektiğine ve iyileşememe durumunun hiçbir zaman mutlak bir kesinlikle belirlenemeyeceğine inananlar ile artık iyileşemeyeceği kesinleşmiş ya da çektiği ıstıraptan kurtulmak isteyen bir hastanın acısız ölüm isteme hakkı yani kişinin kendi geleceğini belirleme hakkı olduğunu düşünenlerdir.

Ötanazi, bazı ülkelerde (Avustralya, Belçika vd.) yasal olmakla birlikte bazı ülkelerde (Fransa, Türkiye, Almanya vd.) insan öldürme suçu olarak nitelenmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Ben bu konuda büyük oranda kararsızım ama ötanazinin yasal olması gerektiği biraz daha ağır basıyor. Çünkü aksi durum, yani ötanaziyi yasaklamak, bir insanın sadece kendisinin vermesi gereken bir kararı, onun yerine bir başkasının vermesi anlamına gelir ki bu da o insanın iradesini yok saymak demektir. Bir insan karar verebilecek kadar bilinci yerindeyse verdiği karara (rızaya dayalı ötanazi) saygı duymak ve uygulamak gerekir. Ancak bilinci kapalı durumda olan hastalar için (rıza dışı ötanazi) benim argümanım yine boşa düşüyor, çünkü orada da bu kararı bir başkası vermiş oluyor. Yani belki bu şekilde ikili bir ayrıma gidilip bilinci yerinde olanlar için yasallaştırılabilir. Kaynaklarım doğal olarak konunun hukuki boyutuna ilişkin ama giriş kısımlarında genel bilgiler de mevcut.

1,212 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Ö. Demirörs, A. Arslan Hızal. Türk Ceza Hukuku Açisindan Ötanazi. (1 Ocak 2016). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2021. Alındığı Yer: Dergipark | Arşiv Bağlantısı
  2. I. T. Arpacıoğlu. Ötanazi: Türk Hukuku Açisindan Bir Değerlendirme. (17 Ocak 2019). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2021. Alındığı Yer: Dergipark | Arşiv Bağlantısı
  3. B. Öztürk. Hasta Haklari Ve Ötanazi. (8 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2021. Alındığı Yer: hukuk.deu.edu.tr | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tuğçe Karagök
Tuğçe Karagök
1,204 UP
Ytü Türkçe öğretmenliği ve Aöf Sosyoloji öğrencisi

Ötenazi bireyin özgür iradesiyle başkalarının yardımıyla hayatını sona erdirmesidir.

Ötenazinin yasallığı veya yasal olmamasına ilişkin görüşümüz yaşamayı hak veya ödev olarak görüp görmemize göre değişir.

Tüm Reklamları Kapat

Yaşamayı ödev olarak görürsek ölene kadar yaşamak zorunluluktur. İbrahimi dinlerde yaşamak ödevdir. Dolayısıyla İbrahimi dinlere göre yaşamak mecburiyettir. Yaşamayı ödev olarak gören biri için ötenazi yasal olamaz.

Yaşamayı hak olarak görürsek ölmek de hak olur. Yaşamak mecburiyet olmaktan çıkar. Dolayısıyla yaşamayı hak olarak görürsek ötenazi yasal olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Yaşamayı hak olarak gördüğünü söyleyip yaşama hakkının kutsallığı diyenler yaşamayı hak olarak değil ödev olarak görenlerdir.

Ben yaşamayı ödev olarak değil hak olarak görüyorum. Dolayısıyla kişinin kendi özgür iradesiyle tercih ettiği durumlarda ötenazinin yasal olması gerektiğini düşünüyorum.

103 görüntülenme
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close