Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Sizce kitap okumak artık nostaljik bir eylem mi?

Bilgiye özellikle kolay bir şekilde erişebiliyoruz, sesli ve videolu olarak da araştırma yapıp öykü dinleyebiliyoruz. Özellikle her şeyin çok hızlı tüketilmeye başlandığı bu dönemde kitap okumak çok zaman alıyor. Siz ne düşünüyorsunuz?
417 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
320K UP
Toprak Mühendisi

Güzel soru ve çok fazla bileşeni var bu konunun.

Kitap okumak bir eylem, bir hobi, bir zevk olarak asla eskimez. Okumayı sevmek diye bir şey var. Kitabı, kağıdı sevmek diye bir şey olduğu gibi. Kitap, kitapçı, sahaf kokusu diye bir şey bile var ve bu kimilerine göre çok değerli.

Tüm Reklamları Kapat

Ama bir bilgi edinme yöntemi olarak ise gerçekten fazla zahmetli ve geleneksel. Bu anlamda bilgi edinmek için illa kitap okumak gerekmez. Amaç bilgi ise, o bilgiyi alacağınız her yöntem zaten geçerli ve faydalıdır. Büyüklerimizin "bırak o telefonu, biraz kitap oku" gibilerinden şikayetlerinin artık tamamen eskimiş ve geçersiz olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Çünkü ben telefondan Evrim Ağacı, kitaptan karşı cinsi etkilemek için 17 yöntem okuyor olabilirim. "(Evrim Ağacı okumanın ya da Evrim Ağacı'ndan edinileceklerin da karşı cinsi etkileyebileceği gerçeği de ayrı. :) ) Bu bağlamda odak bilgi mi, eylem mi?

Buna ek olarak kitap, eski bir bilgi edinme yöntemi ise de aslında hâlen en detaylı, derin, açıklayıcı bilgileri veren yöntem. Sosyal medya döneminde artık herkes "hap bilgi" dediğimiz kısa, öz, akılda kalıcı, çarpıcı ama derinliksiz, detaysız ve bir anlamda da yanıltıcı olabilecek bilgi türüne alıştı ve bunu benimsedi. Buna göre bilgi edinme anlamında da eğer işin derinine inme niyetiniz varsa kitap yine en doğru adres. Ama en azından eskisi gibi tek adres değil. Ansiklopedi denen şeyin tarihe karışması bunun kanıtı gibi. Herkes Meydan Larousse'ları, Ana Britannica'ları çöpe (ya da umarım geri dönüşüme) çoktandır yolladı. Bitti o devir. Çünkü gerek yok. Ama roman okunuyor. Çünkü bilgi almanın alternatifi var ama roman okumak hâlen bir keyif, sanatsal bir beslenme yolu. Alternatifi yok.

Tüm Reklamları Kapat

Özetle... Kitap okumak bitmez. Bilgi edinmek için eskisi kadar şart ve pek de verimli bir yöntem değil ama hem bir keyif, hem de detaylı bilgi için hâlâ en doğru yöntem. Yazı dediğimiz şey ister kitaptan, ister netten, çok geçerli bir iletişim ve ifade biçimi. Kalıcılığı ve sanatsal kapasitesi de cabası.

Konuya ilk bakışta bana görünenler bunlar. Sağlıcakla...

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Yusuf İğın
Yusuf İğın
126K UP
Öğrenci

Kitap okumak, kitap taşımak bilgi alımı için biraz hantal ancak istisnai kaideler var. Bu kaidelerden biri alınan bilginin kalıcılığı, hayata eklenmesi. Şu an internet üzerinde (belki bazı sitelere aylık ücret ödeyerek) neredeyse var olan bütün bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Bu, dijital bir veri olarak orada var. Ve siz erişmek istediğinizde ulaşmanız çok zor değil. Ancak bu bilgilerden birini elde ettikten sonra unutma eylemi çok hızlı gerçekleşir. Tıpkı rehberinizde kayıtlı numaraları ezberlemenize gerek duymamanız gibi. Zaten hâlihazırda var olan o bilgiyi akılda tutma zahmetine girmek dürtüsel olarak gereksiz bir konuma düşüyor. Bu yüzden internetten uzak yaşayıp kitaplar, dergiler, gazeteler takip etmek ve yayılımlı bir bilgi edinim süreciyle ilerlemek çok daha fazla kalıcıdır. Ve hayatı hissetmenizi, edinilen bilginin ezberde kalmasından ziyade anlaşılır bir farkındalıkla benimsenmesini sağlar.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Can Akbulut
Can Akbulut
9K UP
12 yıldır okur, 4 yıldır yazar

Internet Archive gibi internetten istediğimiz kitabı edinebileceğimiz, Google Scholar gibi internetten istediğimiz bilimsel makalenin deney protokolünü inceleyebildiğimiz bu çağda kitap okumak bana da nostaljik gibi geliyor

Hepi topu 250 kitabım var ancak edindiğim bilgilerın ve sorguların neredeyse tamamını internetten güvenilir kaynaklardan tarattım. Kitapların bana olan tek katkısı temel atabilmek oldu diyebilirim.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak bir örnek olarak Atatürk’ü öğrenmek için kitaplar da faydalı, internetten devlet arşivlerini kurcalamakta faydalı.

Çalışma sahasına ve hatta konularına göre geleneksel kitapların gereksinimi değişebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra bir kağıdı ele alarak okumak ve bir kağıda yazmak çok daha hezârfen hissettirebiliyor diyebilirim.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close