Sorulara Dön
0
Felsefe

Sizce insanların en büyük amacı ne olmalı?

Bilimde ilerlemek mi evreni keşfetmek mi acaba ne

2
469 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar. Bu sorunuzun cevabı aslında sizsiniz. Her insan bireysel zevk, hobi ve kabiliyetlere sahiptir ve bu etkenler bizleri çalışmak istediğimiz alanlara yönlendirir, elbette çevresel etkenlerin de etkisinden söz edebiliriz ancak bir örnek vermek istiyorum. Darwin'in babası bir Tıp Doktoruydu ve oğlunun da Tıp Doktoru olmasını istediği için Darwin, Edinburgh Üniversitesi'nde Tıp eğitimi almaya başladı. Ancak zamanın koşullarında gerçekleşen ameliyatlar vs. gibi etkenler Darwin'e bu mesleğin kendisine uygun olmayacağını düşündürmüştü. 1800'lü yıllarda doğa bilimleri, teoloji dersleri altında verilmekteydi ve doğa bilimlerine olan merakından dolayı Cambridge Üniversitesi'nde teoloji dersleri almaya başladı Darwin. Sonrasında 5 yıl süren bir gemi yolculuğu ve Galapagos Adaları'ndaki araştırmaları derken çığır açan bir teorinin temellerini atmış oldu. Bahsetmek istediğim her birey kendi hayal ve ideallerinin peşinden koşmaya çalışırsa, bunlar para kazanmak, bilim yapmak, teknik alanda üretime katılmak, düşünmek gibi birçok alan olabilir, sonucu zaten insanın kendisini tatmin edecektir.

422 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

merhabalar Emrick Drake

bir insanın yasama amacı onun karakteriyle ilgilidir, eğitim tarzıyla ilgilidir.herkes kendi dunyası kadar yaşar, ve kendi dunyası kadar hayal kurabilir, haliyle kendi dünyası kadar beklentileri olur.çevremdeki insanların genel olarak yasam amacını, "para kazanmak yada eglenceli bir hayat gecirmek" olarak goruyorum ve bu beni fazlasıyla sinirlendiren bir durum. bir insanın amacı bu olmamalı. eger gecmişten geleceğe herkesin amacı sadece para kazanıp, eğlenmek dunyayı gezmek olsaydı emin ol hala daha magradan cıkamamış, ateşin karşısına gecip uga buga dansı yapıyor olurduk. hayat amacımız bizim karekterimizi gösteren en buyuk şeylerden biri olduguna inanıyorum. bu zihniyete sahip bir insan emin ol aşırı bencil ve narsist dusunceler barındırıyor demektir.

bir insanın edinebileceği en buyuk amac bilimi yada eğitimi ilerletmektir. herkes, yalnız kendi için değil bütün insanlığın ilerlemesi için olmalıdır.şu bir gercektir. ölücez. sende olüceksin sevgili okur, bende kısa bir sure sonra dunyada bizi tanıyan kimse kalmayacak ve yasadığımız o guzel anıların belirli bir sure sonra hiçbir anlamı kalmayacak. sadece tarih kitaplarındaki bir sayıdan ibaret olucaz. sadece bilimle ve sanatla ugrasan insanlar ölümsüz olabilir, şanı sonsuza kadar anılır ve oldukten yuzyıllar sonra bile bilgeliklerinden yararlanılır. sadece yakınındaki yada yasadığı donemdeki belli bir topluluk tarafından değil uzun zamanlar boyunca insanlığa yol gosterir. o yuzden edinilebilecek en buyuk amac yalnız ve yalnız bilimi ilerletmektir.

378 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın