Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emrick Drake
Emrick Drake
32K UP
Üye
0

Sizce insanların en büyük amacı ne olmalı?

Bilimde ilerlemek mi evreni keşfetmek mi acaba ne
2,344 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
270K UP
Düşünür

merhabalar Emrick Drake

bir insanın yasama amacı onun karakteriyle ilgilidir, eğitim tarzıyla ilgilidir.herkes kendi dunyası kadar yaşar, ve kendi dunyası kadar hayal kurabilir, haliyle kendi dünyası kadar beklentileri olur.çevremdeki insanların genel olarak yasam amacını, "para kazanmak yada eglenceli bir hayat gecirmek" olarak goruyorum ve bu beni fazlasıyla sinirlendiren bir durum. bir insanın amacı bu olmamalı. eger gecmişten geleceğe herkesin amacı sadece para kazanıp, eğlenmek dunyayı gezmek olsaydı emin ol hala daha magradan cıkamamış, ateşin karşısına gecip uga buga dansı yapıyor olurduk. hayat amacımız bizim karekterimizi gösteren en buyuk şeylerden biri olduguna inanıyorum. bu zihniyete sahip bir insan emin ol aşırı bencil ve narsist dusunceler barındırıyor demektir.

bir insanın edinebileceği en buyuk amac bilimi yada eğitimi ilerletmektir. herkes, yalnız kendi için değil bütün insanlığın ilerlemesi için olmalıdır.şu bir gercektir. ölücez. sende olüceksin sevgili okur, bende kısa bir sure sonra dunyada bizi tanıyan kimse kalmayacak ve yasadığımız o guzel anıların belirli bir sure sonra hiçbir anlamı kalmayacak. sadece tarih kitaplarındaki bir sayıdan ibaret olucaz. sadece bilimle ve sanatla ugrasan insanlar ölümsüz olabilir, şanı sonsuza kadar anılır ve oldukten yuzyıllar sonra bile bilgeliklerinden yararlanılır. sadece yakınındaki yada yasadığı donemdeki belli bir topluluk tarafından değil uzun zamanlar boyunca insanlığa yol gosterir. o yuzden edinilebilecek en buyuk amac yalnız ve yalnız bilimi ilerletmektir.

Tüm Reklamları Kapat

576 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ali Alcan
Ali Alcan
33K UP
Tıp Fakültesi Öğrencisi

Merhabalar. Bu sorunuzun cevabı aslında sizsiniz. Her insan bireysel zevk, hobi ve kabiliyetlere sahiptir ve bu etkenler bizleri çalışmak istediğimiz alanlara yönlendirir, elbette çevresel etkenlerin de etkisinden söz edebiliriz ancak bir örnek vermek istiyorum. Darwin'in babası bir Tıp Doktoruydu ve oğlunun da Tıp Doktoru olmasını istediği için Darwin, Edinburgh Üniversitesi'nde Tıp eğitimi almaya başladı. Ancak zamanın koşullarında gerçekleşen ameliyatlar vs. gibi etkenler Darwin'e bu mesleğin kendisine uygun olmayacağını düşündürmüştü. 1800'lü yıllarda doğa bilimleri, teoloji dersleri altında verilmekteydi ve doğa bilimlerine olan merakından dolayı Cambridge Üniversitesi'nde teoloji dersleri almaya başladı Darwin. Sonrasında 5 yıl süren bir gemi yolculuğu ve Galapagos Adaları'ndaki araştırmaları derken çığır açan bir teorinin temellerini atmış oldu. Bahsetmek istediğim her birey kendi hayal ve ideallerinin peşinden koşmaya çalışırsa, bunlar para kazanmak, bilim yapmak, teknik alanda üretime katılmak, düşünmek gibi birçok alan olabilir, sonucu zaten insanın kendisini tatmin edecektir.

678 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close