Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Beyza Yalçın
Üye
1

Siz de artık antagonistleri daha haklı ve yakın bulmaya başladınız mı?

Matrix'teki Ajan Smith, Avengers'taki Thanos, Joker... Ya tarihin hep o dönemki güçlüler lehinde anlatıldığı gibi karakter, onur kavramları da hep yanlı ve yanlış anlatıldıysa?? Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
332 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Tolga Can Öztoprak
Yalnızca fikir sahibi

Yanlı ve yanlış anlatıldı demektense çoğunluğa uygun anlatıldı demek daha doğru olur. Karakter veya onur kavramı gibi şeylerin önemli ve anlamlı olması için önce değerli varsayılması gereken bazı şeyler olur. Benim için tüm insanlardaki karakter ve onuru doğuran her şey anlamsız bir saçmalıktan ibaret ise, o filmlerdeki anlatılan kavramlar da benim için yanlı ve yanlış anlatılmıştır. Empatik bir insan için kendi kazancın uğruna başkalarına zarar vermek ne kadar objektif ve doğrudur, psikopat bir insan için başkalarının kazancı ve iyiliği uğruna kendi kazancından kısmak ne kadar objektif ve doğrudur? İki tarafın da belirli senaryodan hissettikleri farklı olacak ve iki taraf kendince farklı bir gerçekliği deneyim edecektir. Toplumun geneline sunulan içeriklerde ise içinde insan kırıntısı barındıran kişiler psikopatlara oranla çok daha fazla sayıda olduğu için de içeriği üreten de, içeriği tüketen de çoğunluk yanlısı olacaktır. Bu durum çoğunluğun mu azınlığın mı haklı olduğundan bağımsız bir gerçektir. Çoğunluk olmak insanı haklı, azınlık olmak ise insanı haksız yapmaz (veya tam tersi).

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Gökhan Kahraman
Bilim ve felsefe sevdalısı

Merhaba

Antagonist nedir?

Tüm Reklamları Kapat

Hikaye anlatımında, antagonist, kahramana veya baş karaktere karşı çalışan ve ana çatışmayı yaratan muhalif veya savaşçıdır. Bir antagonist , geleneksel kahramanlık niteliklerinden yoksun bir kahraman olan bir anti-kahramandan farklıdır . Antagonist, bir karakter veya bir grup karakter olabilir, ancak kahramanın hedeflerine ulaşma yoluna girmeleri gerekir. Geleneksel anlatılarda, antagonist "kötü adam" ile eş anlamlıyken, kahraman "iyi adam"ı temsil eder.

Bir örnek vermek istiyorum

Tüm Reklamları Kapat

Batman-joker ilişkisi, Carl jungun ortaya attığı bir konsept vardı arketip konsepti bunun içinde anima ego gölge ve persona gibi terimler var bunların arasında gölgeye dikkat çekmek isterim Gölge, insanın bastırılmış, fakat aynı zamanda sürekli belli bir formda yaşamak isteyen yanıdır mesela çocukken cinsel istekler bastırılmış ise büyüdükçe bu istekler yani gölge daha fazla azmaya başlar peki bunun joker ve batman ile ne alakası var? Batman ve joker ikisi de kendisinin gölgesinin farkında ancak eylemleri farklı batman gölgesinin farkında olarak bu gölgeyi iyilik yaparak gösterir joker ise gölgesini kötülük yaparak gösterir, paranın iki tarafı gibi yazı ve tura

Gelelim haklılık aşamasına bu kişiye gore değişe de evet çocukluk halime kıyasla artık antagonistlerin daha haklı ve iyi olduğunu düşünmeye başladım şöyleki küçüklük halimizde bize kötünün ne kadar kötü olduğu iyinin ise ne kadar iyi olduğu gösteriliyor şahsen hic bir zaman görmedim küçükken birisinin kötülüğünü övdüğünú, ve eğer sen kötülük yaparsan sürüden atılırsın iyilik yapıp kahraman olursan o sürüye dahil olursun hatta o sürü seni sever böyle bir anlayış vardı küçüklüğümüzde farklı fikir ve görüşlere bakarak ve düşünmeyi iyice kavrayarak olgunluk açısından büyümüş olduk ve karşı tarafın da yaptığı ile empati kurabilmeyi başardık tabi bu empati kavramını da karakterden karaktere değiştiğini söylememiz gerek mesela altruism temalı bir kahramanda genelde ego kavramının üstte geçtiğini göremezsin ancak bir antagonist çıkarsa o büyük ihtimalle egoizmi temsil eder bunların görüşleri içindeki mantık insanlar ile yaşadıkça da değişir mesela 10 yaşındayken altruism olanı destekliyorken sosyal hayatımız olması insan arası ilişkiler insan kavramı üzerine kötü düşüncelerimiz ve mantıksal düşünme becerisi de isin içine girince 15 veya 20 küsür yaslarda egoizm temalı karakteri destekleme fikri ortaya çıkabilir bilmem bu yardımcı oldumu

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close