Sorulara Dön
0
Ekonomi & Siyaset Bilimi

Siyaset ve din asla konuşulmaması gerekilen konular mıdır?

Siyaset konuşulmazsa istediğimiz insanı nasıl ülkenin başına getirebiliriz?Din konuşulmazsa din felsefesi nasıl yapılır?Saygıyı herkes öğrenince din ve siyaseti özgürce korkmadan konuşabilecek miyiz?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Şahsen benim düşünceme göre konuşulması gereken konulardır özellikle diyelimki x ve y kişileri olsun zıt siyasi veyahut dini benimserlerse o ortamda sürekli bir eleştiri görülür ve eleştiri sayesinde birçok çığır açan fikirler ileri sürülmüştür örnek olarak Tales ve Anaksimandros mesela hemen o eleştiriyi hatırlatayım :

Tales, hem depremleri hem de fırtınaları bir seferde açıklayabilmek için Sümerlerden öğrendiği tarkullu kuramını öne sürdü.Bu kurama göre, dünyamız büyük bir okyanusun ortasında yüzen bir disk şeklindeydi.Bu dev okyanusta meydana gelen dalgaları biz iç denizlerimizde fırtına olarak algılıyor, bu büyük dalgaların dünyamızı sallaması ise deprem olarak hissediliyordu. Bunu arkadaşı Anaksimandros a anlattı ama şunu da ekledi: Anaksimandros bu benim aklıma gelen bir çözüm. Buna inanmak zorunda değilsin. senin aklına daha iyi bir kuram geliyorsa tartışalım der.

Tales Sümerlerden almayı uygun gördüğü bu kuramı Anaksimandrostan eleştirmesini arz etmektedir Burada amaç arkadaşıyla beraber düşünerek belki doğayı açıklayabilecek daha iyi kuram bulabilmektir.

Gerçekten de Anaksimandros arkadaşının arzusuna uyarak tarkullu kuramını eleştirmiş ve belki de insanlığın tarihindeki en önemli zihinsel sıçramayı gerçekleştirmiştir:

Tales, demiştir büyük Miletoslu memleketimiz, dediğin mantıklı ama şöyle sorun var Dünyamız taştan oluşuyor; taş ise suda yüzmez. Haydi pomza taşı gibi dünyamızın altında suda yüzen bir taş tabakası olduğunu var sayalım ve onun dünyamızı yüzdürdüğünü kabul edelim. Peki dünyamızı yüzdüren suyu ne tutmaktadır ? Haydi, onuda bulduk diyelim , bu sefer onu ne tutmaktadır ? Dikkat edersen, senin önerin sorunu çözmüyor, sadece uzağa atıyor. Bu, demek ki çözüm olamaz.

Peki diyor Tales, senin bir önerin var mı?

Evet diyor Anaksimandros bence dünyamız boşlukta duruyor.

tales- Niçin böyle düşünüyorsun?

çünkü diye cevaplıyor anaksimandros dünyanın boşlukta oraya veya buraya gitmek için bir nedeni yok.Bence dünya kainatın her yanına eşit uzaklıkta onun için kımıldamıyor.

Mesela burada gözlemlediğimiz üzere doğru eleştirinin doğru bilgiye ulaştığını görüyoruz ki bu ne kadar eski bir zamandır araştırıp ayrı yaten bakabilirsiniz

ama bu siyaset ve din de kullanılamaz eleştiri neden mi ?

çünkü bu psikolojiyle ilgilidir veya düşünce kişinin kendine özgü ideolojileri vardır veya inanış biçimi yukarıda anlattığım konuşma metni bilimdi kullanılabilen doğru eleştri dir. Bu sadece bilim de uygulanabilir çünkü bilim mutlaktır .

gelgelelim asıl sorumuza Siyaset ve Din asla konuşulmaması gereken konular mıdır ?

bunun cevabına örnekler ve varsayımlar üzerinden gidelim: varsayalımki x ve y kişileri olsun bu kişiler de farklı siyasi ve farklı inanış biçimlerine sahip olsunlar sonuçta herkes aynı şeye inanacak diye birşey yok :D şimdi bu kişiler aynı ortamda doğal olarak kendi inanış biçimini savunacaklar ve karşı tarafı dinlemeden kendini haklı olarak göstermeye çalışacaklar ki şu an bunu günümüzdeki halk röportajları üzerinden görebiliyoruz yani dolayısıyla böyle bir ortamda şahsen konuşulmamalı yoksa olay daha fazla büyür.

7
Paylaş
7
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et