Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Furkan Arduç
Üye
1

Siyaset ve din asla konuşulmaması gerekilen konular mıdır?

Siyaset konuşulmazsa istediğimiz insanı nasıl ülkenin başına getirebiliriz?Din konuşulmazsa din felsefesi nasıl yapılır?Saygıyı herkes öğrenince din ve siyaseti özgürce korkmadan konuşabilecek miyiz?
558 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ege Aren Uzun
Ege Aren Uzun
22K UP
Bilim Tutkunu

Şahsen benim düşünceme göre konuşulması gereken konulardır özellikle diyelimki x ve y kişileri olsun zıt siyasi veyahut dini benimserlerse o ortamda sürekli bir eleştiri görülür ve eleştiri sayesinde birçok çığır açan fikirler ileri sürülmüştür örnek olarak Tales ve Anaksimandros mesela hemen o eleştiriyi hatırlatayım :

Tales, hem depremleri hem de fırtınaları bir seferde açıklayabilmek için Sümerlerden öğrendiği tarkullu kuramını öne sürdü.Bu kurama göre, dünyamız büyük bir okyanusun ortasında yüzen bir disk şeklindeydi.Bu dev okyanusta meydana gelen dalgaları biz iç denizlerimizde fırtına olarak algılıyor, bu büyük dalgaların dünyamızı sallaması ise deprem olarak hissediliyordu. Bunu arkadaşı Anaksimandros a anlattı ama şunu da ekledi: Anaksimandros bu benim aklıma gelen bir çözüm. Buna inanmak zorunda değilsin. senin aklına daha iyi bir kuram geliyorsa tartışalım der.

Tales Sümerlerden almayı uygun gördüğü bu kuramı Anaksimandrostan eleştirmesini arz etmektedir Burada amaç arkadaşıyla beraber düşünerek belki doğayı açıklayabilecek daha iyi kuram bulabilmektir.

Tüm Reklamları Kapat

Gerçekten de Anaksimandros arkadaşının arzusuna uyarak tarkullu kuramını eleştirmiş ve belki de insanlığın tarihindeki en önemli zihinsel sıçramayı gerçekleştirmiştir:

Tales, demiştir büyük Miletoslu memleketimiz, dediğin mantıklı ama şöyle sorun var Dünyamız taştan oluşuyor; taş ise suda yüzmez. Haydi pomza taşı gibi dünyamızın altında suda yüzen bir taş tabakası olduğunu var sayalım ve onun dünyamızı yüzdürdüğünü kabul edelim. Peki dünyamızı yüzdüren suyu ne tutmaktadır ? Haydi, onuda bulduk diyelim , bu sefer onu ne tutmaktadır ? Dikkat edersen, senin önerin sorunu çözmüyor, sadece uzağa atıyor. Bu, demek ki çözüm olamaz.

Peki diyor Tales, senin bir önerin var mı?

Evet diyor Anaksimandros bence dünyamız boşlukta duruyor.

Tüm Reklamları Kapat

tales- Niçin böyle düşünüyorsun?

çünkü diye cevaplıyor anaksimandros dünyanın boşlukta oraya veya buraya gitmek için bir nedeni yok.Bence dünya kainatın her yanına eşit uzaklıkta onun için kımıldamıyor.

Mesela burada gözlemlediğimiz üzere doğru eleştirinin doğru bilgiye ulaştığını görüyoruz ki bu ne kadar eski bir zamandır araştırıp ayrı yaten bakabilirsiniz

ama bu siyaset ve din de kullanılamaz eleştiri neden mi ?

çünkü bu psikolojiyle ilgilidir veya düşünce kişinin kendine özgü ideolojileri vardır veya inanış biçimi yukarıda anlattığım konuşma metni bilimdi kullanılabilen doğru eleştri dir. Bu sadece bilim de uygulanabilir çünkü bilim mutlaktır .

gelgelelim asıl sorumuza Siyaset ve Din asla konuşulmaması gereken konular mıdır ?

bunun cevabına örnekler ve varsayımlar üzerinden gidelim: varsayalımki x ve y kişileri olsun bu kişiler de farklı siyasi ve farklı inanış biçimlerine sahip olsunlar sonuçta herkes aynı şeye inanacak diye birşey yok :D şimdi bu kişiler aynı ortamda doğal olarak kendi inanış biçimini savunacaklar ve karşı tarafı dinlemeden kendini haklı olarak göstermeye çalışacaklar ki şu an bunu günümüzdeki halk röportajları üzerinden görebiliyoruz yani dolayısıyla böyle bir ortamda şahsen konuşulmamalı yoksa olay daha fazla büyür.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close