Sorulara Dön
5
Antropoloji & Arkeoloji

Siyahiler evrimsel basamaklar açısından ilk atalarımıza daha yakın diyebilir miyiz? Yoksa hiçbir alakası yok mudur?

Lütfen ırkçılıkla ilgili bir îmâda bulunduğum sanılmasın. Yalnızca bu konuya dair, kaynaklarda pek bir bilgiye rastlamadığım için sormak istedim.

1
291 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu tarz bir soruya yanıt verebilmek için, evrimin bir basamak gibi değil, bir ağaç gibi ilerlediğini anlamak gerekiyor. Çünkü "Evet, siyahiler atalarımıza daha yakındır." denirse; bu onların "daha az evrimleştiği" anlamına gelebilir. Halbuki onlar daha az evrimleşmiş bir grup değil; eğer öyle olsaydı elenirlerdi, öyle değil mi? Eğer ki bir canlı diğerinden daha düşük seviyedeyse, o daha üst seviyedeki canlıların varlığında hayatta kalamamasını beklerdik; ancak böyle bir durum yok. 

Bunu en net tür içi çeşitlilikte değil de, türler arası çeşitlilikte görüyoruz. Bir bakteri, bir insandan daha az evrimleşmiş midir? Eğer "Evet." dersek, bakterilerin yok olması halinde canlılığın büyük bir kısmının bir süre sonra yok olacak olmasını, insanların yok olması halinde ise neredeyse tüm türlerin bunu fark etmeyeceğini bile nasıl izah ederdik? Evrimsel gelişmişlik düzeyi, yarara göre midir, davranış çeşitliliğine göre midir, coğrafi yayılmışlığa göre midir? Hayır. Evrimsel gelişmişlik, hayatta olup olmamaya göredir. Bunlar arasında bir başarı sırası yapmaya çalışmak hatalıdır; çünkü bakteri de, muz ağacı da, insanlar da bugün varlıklarını sürdürebilmektedir ve ta ki biri yok olana kadar, hepsi eşit evrimsel başarı düzeyindedir deriz. Tabii ki belli şartlar altında belli özelliklere sahip bireylerin veya türlerin avantaj veya dezavantajları ortaya çıkabilir, o ayrı. Ancak ortalamada böyle bir başarı üstünlüğü/alçaklığını genel geçer olarak söyleyemeyiz.

İşte bu perspektiften anlayınca, yani ağacın eşit uzunluktaki tüm dallarının aynı gelişmişlikte olduğunu fark edince, deri rengine veya coğrafyaya göre biyolojik bir gelişmişlik/gelişmemişlikten bahsetmenin mümkün olmadığını da görüyoruz. 

Şimdi, asıl soruya dönecek olursak: Evet, Afrika'da yaşayan bireylerin genomları, atasal genomlara ortalamada daha benzerdir. Örneğin Afrika'daki San kabilesinden alınan genom verisi genellikle bazal genom olarak kullanılmaktadır (yani diğer genomlar buna göre kıyaslanmaktadır); çünkü atasal genomlara çok daha yakındır. 

Bu durumda tüm yukarıda anlattıklarım ne anlama geliyor? Şu anlama geliyor: Coğrafi konum, genomların ne kadar değiştiğini belirlemektedir, evet. Afrika'da evrimleşmiş bir tür olarak bizim atalarımızın, şu anda Afrika'da yaşayanlara daha benzer genlere sahip olmaları çok normaldir; çünkü Afrika'dan çıkan bireyler yeni şartlarla karşılaşmış ve Afrika'ya ait bazı özelliklerini yitirmiş, yerine yenilerini kazanmışlardır.

Ancak bu bir gelişmişlik/gelişmemişlik ölçüsü olarak kullanılamaz; çünkü o bireyler Afrika'ya geri dönecek olsalar, kazandıkları yeni genlerin avantajını yitirmiş olacaklardı. Dolayısıyla bulunulan şartlara adapte olmak ile daha fazla evrimleşmiş olmak kavramlarını birbirine karıştırmamak gerekiyor. Coğrafyanız değiştiğinde, elbette türünüz de ona göre değişecek veya yok olacaktır. Ancak bu demek değil ki artık önceki coğrafyadaki atalarınıza göre daha başarılısınız; hayır. Sadece yeni ortama uyum sağladınız, hepsi bu.

Tabii ki izolasyonlar çok daha uzun süreler boyunca devam eder, yepyeni özellikler kazanılırsa bariz farklılıklar da artışa geçebilir, hatta yepyeni türler evrimleşebilir; bu apayrı bir konu. Ancak Afrikalı genomlarının atasal genomlara daha yakın olmasının nedenlerini doğru anlamak gerekiyor. İnsan türü eğer hem Afrika'da, hem Uzak Asya'da evrimleşmiş olsaydı (yani bu iki coğrafyada birden atalarımız olsaydı), Afrika'da bugün bulunan insanlarınki Afrika'daki atalarımıza, Uzak Asya'da bugün bulunan insanlarınki de Uzak Asya'daki atalarımıza daha yakın olurdu. Bunu anlamak gerekiyor.

263 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
17
Paylaş
17
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et