Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bu rak
Bu rak
1,936 UP
Üye
2

Sıvı olup buharlaşabilen ama içinde Oksijen ve Hidrojen elementi ya da birleşiği bulunmayan maddeler var mı?

Öyle bir madde söyleyin ki; sıvının özelliklerini barındırsın, sıcaklıkta buharlaşsın(sıvıdan gaz haline geçiş) ama içinde Oksijen ve Hidrojen elementi yada molekülü olmasın? Böyle bir şey mümkün mü? Yani bir sıvı böyle bir özelliğe sahip olması için içinde Oksijen ve Hidrojen bulundurması şart mı?
1,674 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Ecem @cadıbozmasıı
Doğrucu

Sıvılaştırılmış Azot bu tanıma uyar. Dünyada bu elementi sıkıştırmak suretiyle sıvı hale getirebiliyoruz. Azot -195,8 °C de kaynar. Daha yüksek sıcaklıklarda gaz haldedir (sıkıştırılmadığı sürece) .

266 görüntülenme
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Berk Dündar
Berk Dündar
1,550 UP
Kimyager

Organik birçok molekül aslında düşük sıcaklıklarda gaz haline geçebilir. çünkü bu atomlar kovalent bağ içerirler ve doğadaki maddenin çeşit olarak %99'undan daha fazlasının oluştururlar. Bu da ister istemez bize sadece içinde hidrojen ve oksijen (organik mantığı ile suyu saymazsak aynı şekilde karbon) bulunduran moleküllerin uçucu yani buhara dönüşebildiği izlenimini vermektedir. Aslında bu tamamen yanlış bir kanıdır. Her madde uygun sıcaklık ve basınçta, katı , sıvı, gaz, plazma hatta süper kritik akışkana dönüşebilir. Maddenin halini moleküller arası zayıf etkileşimlere bağlı olarak ortamın sıcaklığı ve basıncı belirler. Gerçekte, -260 derecede bile gaz olduğunu bildiğimiz hidrojen çok yüksek basınçta metalik hidrojen dediğimiz katı formuna getirilebildiği gibi. Ağır metal diye tabir ettiğimiz civa ilginç şekilde oda sıcaklığında sıvı haldedir ve bir metale göre oldukça uçucudur. Yine aynı ağır metallerden osmiyum dahi çok yüksek sıcaklıkta buharlaştırılabilir. Kısacası eğer sıcaklık ve basınç uygunsa sorunun cevabı tüm maddeler. Ama oda sıcaklığı dediğini varsayarsak. En basitinden karbon tetraklorür "CCl4" molekülünü örnek verebilirim aşırı uçucu, yanıcı, organik bir çözücüdür. Daha fazla bilgi edinmek için, "phase diagram, triple point" kavramlarını araştırmanı tavsiye ederim öğrendiklerini seni bayağı şaşırtacak.

219 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Aras Beren Tatlı
Lise öğrencisiyim

Periyodik tabloda bulunan 118 elementten her biri yeterli ısı verildiğinde eriyebilir,buharlaşabilir,yoğuşabilir veya donabilir ve herhangi bir bileşiğin buharlaşabilmesi için spesifik bir element şart değildir

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Furkan Alkan
Mezuna kalmış

Bütün maddeler sıvı haldeyken izole sistemde buharıyla dengededir, yani her sıcaklıkta buharlaşır ve buharı da sıvılaşır. Buna fiziksel denge denir. İçinde karbon, hidrojen, oksijen vb. element bulundurma şartı söz konusu değildir. Ayrıca sıvı halden gaz hale geçiş yoktur, bir madde buharlaştıktan sonra kritik sıcaklığa ulaşana kadar buhar fazındadır. Kritik sıcaklıktan sonra gaz hale geçer ve maddeler buradan sonra sıvılaştırılamaz.

156 görüntülenme
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Ölülerin Kimliği Nasıl Teşhis Ediliyor?
Ölülerin Kimliği Nasıl Teşhis Ediliyor?
Sonsuz Enflasyon: Büyük Patlamadan Önce Ne Vardı?
Sonsuz Enflasyon: Büyük Patlamadan Önce Ne Vardı?
OceanGate Faciası: Titanik'e Giden Araca Tam Olarak Ne Oldu?
OceanGate Faciası: Titanik'e Giden Araca Tam Olarak Ne Oldu?
Kulaklarınız Neden Çınlıyor?
Kulaklarınız Neden Çınlıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close