Sorulara Dön
2
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Siroz hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir?

Ben 3 yaşındayken anneannem sirozdan ölmüş. Daha sonra annemin 1-2 teyzesi daha - sayıyı tam hatırlamıyorum. - sirozdan öldü. Ben de merak ediyorum sirozun ne olduğunu. İnternet' te sağlıkla ilgi gördüğüm şeylerin doğruluğundan emin olamıyorum. Teşekkürler!

1
140 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar,

Siroz; en basit haliyle Karaciğer'in yapısal olarak fonksyonlarını yerine getiremediği, geridönüşsüz son dönem halidir. Yani Karaciğer herhangi bir sebeple hasar görür, önce fonksyonlarını yine de yerine getirir. Ancak bu hasarın sebebi ortadan kaldırılmadığı veya gerekli tedavi yapılmadığı durumda Karaciğer Hücreleri, yani Hepatositler gittikçe daha fazla yıkıma uğrar, belli bir süre sonra ise Karaciğer artık varolan kaybı düzeltemez (hücreler olması gerektiği gibi yenilenemez) ve fonksyonlarını yerine getiremez hale gelir. 

Ancak Siroz durumu, yani bu geridönüşsüz hal, sanıldığının aksine genelde kolayca gerçekleşmez. Örneğin alkol bağımlılığında Karaciğer hücreleri sürekli olarak hasar görürler, bu hasar kendini yenileme yeteneği yüksek Karaciğer tarafından sürekli olarak düzeltilir. Basitçe her seferinde bir miktar hücre ölür ve bunun yerine yeni sağlıklı hücreler ve her seferinde bir miktar bağ doku hücresi (yani Karaciğer'in fonksyonlarını yerine getirmeyen ama organın çalışmasını bozmayan hücreler) yerleşir. ancak bu alkol maruziyetinin aylarca, hatta yıllarca devam etmesi durumunda Karaciğer'deki hücre yenilenme süreci bozulmaya başlar, bağ doku hücreleri gittikçe daha fazla yer kaplar ve yeni oluşan hücreler düzensiz, Nodül şeklinde yerleşme eğilimine girer. Bu nodüllere Rejenerasyon Nodülleri adı verilmektedir. Bu nodüllerin ve bağ doku hücrelerinin geniş yer kaplaması tıbbi tekniklerle kanıtlandığında ise Siroz tanısı konur. 

Siroz, sürekli Karaciğer hasarı yapabilecek her türlü durumda gerçekleşebilir; hastanın kendine özel  değiştirilemez faktörleri (genetik yatkınlık, ailevi hastalık vb) veya değiştirilebilir faktörler (alkol bağımlılığı gibi) tek başına ya da beraber Siroz gelişimine götürebilir. Siroz bazen sebebi bilinmeksizin de görülebilmektedir. Ülkemizde en sık Hepatit viruslerinin enfeksiyonları, Yağlı Karaciğer Hastalığı gibi tedavi şansı yüksek hastalıklar, yurtdışından daha az olarak da Alkol Bağımlılığına bağlı olarak görülmektedir. Sebebi her ne olursa olsun Siroz genellikle bir Karaciğer ya da Karaciğeri de içine alan sistemik hastalıkların son aşaması olarak çıkar, yani Siroz tedavi edilmekten ziyade önlenebilir bir hastalık olarak değerlendirilir. 

Ancak sizin sorunuzda da belirttiğiniz üzere Siroz genetik ya da ailevi sebeplerle de gelişebilir, bu gibi durumlarda Siroz'a sebep olan ve ailevi geçiş gösterebilen hastalıklar düşünülmeli, Siroz veya herhangi geridönüşsüz sağlık problemi yaratmadan önce altta yatan sebep mümkünse saptanarak gerekli tıbbi önlemler alınmalıdır. 

Siroz yapabilecek bu tip hastalıklara bakır metabolizma bozukluğu Wilson Hastalığı, Solunum yolu problemlerine de yol açabilen Alfa1 Antitripsin enzim eksikliği, Safra ilişkili Primer Sklerozan Kolanjit vb ve doğuştan gelen bazı anormal organ dağılımları (Safra Atrezisi gibi) örnek verilebilir. 

Bunun yanında elbette bahsettiğiniz aile üyelerinin kötü beslenme sebepli rastlantısal olarak aynı anda Siroz tanısı alması da mümkündür, ancak bu olasılık öncelikle sağlık durumunuz bir hekimce değerlendirildikten sonra düşünülmelidir. 

Siroz'a bağlı şikayetler ise bu hasarın sebep olduğu Organ Büyümesi, büyüyen organın çevreye verdiği baskı etkisi, Mide-Barsak-Safra sistemindeki fonksyon bozuklukları vb sebebiyle Ağrı, Boyunda Damar Belirginleşmesi, Sarılık, bazen Kaşıntı, Dışkılama Problemleri şeklinde olabilir. Bu şikayetlerin hangisinin olacağı ya da olmayacağı altta yatan hastalığın nasıl ilerlediği ile ilgilidir, yine bu şikayetler sadece Siroz tanısı vermez, sadece olası tanılar arasında Siroz da düşünülmesi gerektiğini gösterir. Tetkikler yapılarak şüphe doğrulanır ya da dışlanır. 

Eğer ailevi geçişli bir hastalık şüpheniz varsa ilgili bir gastroenterologa başvurup ailenizde etkilenen kişilere ve size ait detaylı bir öykü paylaşmanızı önerebilirim. Bir çok hastalıkta olduğu gibi bu tip hastalıklar da hekimle birebir görüşülerek, detaylı sorgulanarak değerlendirilmelidir. 

128 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın