Sorulara Dön
3
Akademi & Üniversite

Sıralamam 46k geldi sadece moleküler biyoloji ve genetik düşünüyorum ne tavsiye edersiniz mezuna kalmak dışında :)?

Bu sıralamaya %100 burs veren özel üniversiteden ne bekleyebilirim? Yazdığım üniversitede bölümün ingilizce olması ne kadar önemli yani bölüm türkçe ise o üniversiteyi kesinlikle yazmamalı mıyım? Devlet üniversitelerindeki laboratuvar imkanları sıralama düştükçe azalıyor mu yoksa hemen hemen hepsi bir birine yakın mı? Her özel üniversitede laboratuvar imkanları iyi midir? Bu bölüm için üniversiteleri kıyaslarken kriterlerim ne olmalı? Tamamen akademik bir kariyer düşünüyorum

2
Anonim 3
179 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ne bakmanı tavsiye ederim. Bölüm İngilizce (1 yıl Hazırlık + 4 yıl bölüm). İngilizce olması önemi çok büyük bence, çünkü Türkçe kaynak çok az bulunuyor ve sen bir konuya yöneldiğinde muhtemelen Türkçe kaynağı bulamayacaksın. Bir diğer önemi ise araştırmalarında bol bol makale okuyacaksın ve onlar da İngilizce. Yani akademik yaşamı istediğinden İngilizce senin için bayağı önemli olacak. Laboratuvar konusuna gelirsek, bu konu aslında seçtiğin konuya bağlı tamamen. Örneğin, İYTE'de her laboratuvar iyi deme şansım yok ama iyi olan, parası olan, Avrupa'dan projeler alıp destek alan hocaların da laboratuvarları bulunuyor. Muhtemelen bu genel olarak devlet üniversitelerinde böyledir galiba. Burada senin çalışacağın konu belliyse o konu üzerinde çalışan hoca varlığını kontrol etmen lazım bir de üstüne o hocanın lab koşullarını araştırman. (Tabii ki konun da belli olmayabilir). Özel Üniversiteler konusunda bir bilgim yok ama aklındaki özel üniversitelerin MBG'nin Araştırma Görevlilerine mail atabilirsin bence yardım alabileceğini düşünüyorum. Bunu devlet üniversiteleri içinde yapabilirsin.Kriterden önce spesifik bir konunun olup olmadığını belirlemelisin.(Mesela; Neuroscience, Kanser vs.). Buradan sonra kriterini daha kolay söyleyebilirim. Bu konuyu çalışan hocanın varlığını, akademik hayatta aktifliğini(Google Scholar'dan yayınlarına), lab koşullarını vs. araştırabilirsin. Aslında okuldan çok seçeceğin hocaya göre tercih yapsan bile olur. Ama tabii okula gittiğinde o hoca seninle çalışacağı ise kesin değil. O kısmı artık sana kalıyor. Daha fazla bilgi istersen de Twitter veya İnstagram gibi sosyal medyada İYTE/MBG yazan insanların fazlasıyla yardımcı olacaklarını düşünüyorum. Naçizane kendi yorumumu yaptım, umarım yardımcı olur.

211 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (2)
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Öncelikle sıralamaya fazla takılma Odtü biyolojini sıralaması da 50k larda falan ama lab imkanları hocaları falan gayet iyi. Aynı şey özel üniler içinde öyle olabilir lab imkanları falan gayet iyi olanları var.

İngilizce eğitim veren bir bölüme gidebilme imkanın varsa İngilizce oku. Yoksa en azından 3. sınıfın başına gelmeden makale okuyacak düzeyde İngilizce öğrenmen şart. Okulu her türlü bitirirsin ama mezun olduktan sonra iş bulma yüksek lisans- yurt dışı imkanlarından yararlanman zorlaşır.

Odtü örneğini vermemin sebebi de illa moleküler biyoloji olsun diye kafana yatmayan güvenmediğin bir okulda mol. biyoloji okuyacağında odtü gibi bir okulda biyoloji oku 3.-4. sınıfta seçmeli derslerle programını özelleştirebilirsin mol biyoloji okumuş biri kadar alana hakim hale gelebilirsin. Odtünü hoca ve bu hocaların çalışma alanlarını çoğu özel üniversitede yakalaman zor.

Kriterin bence mezunlar ve halihazırda okuyan öğrenciler olmalı kesinlikle ulaşmaya çalış. Hocaları çalışmalarına atıflarına falan bak diyeceğim ama ne atıflar araştırmalar yapan insanlar gördüm öğrencinin yüzüne bakmazlar. Daha yeni doktorasını tamamlamış (belki hala doktora yapıyorduraraştırma görevlisi olarak çalışanlar var) istekli -belki 200 atıf almamışdır- öğrenciye olan katkıları kazandırdıkları vizyon nice profları geride bırakır.

Başarılar

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın