Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

Sıralamam 46k geldi, sadece moleküler biyoloji ve genetik düşünüyorum ne tavsiye edersiniz?

bu sıralamaya %100 burs veren özel üniversiteden ne bekleyebilirim? yazdığım üniversitede bölümün İngilizce olması ne kadar önemli yani bölüm Türkçe ise o üniversiteyi kesinlikle yazmamalı mıyım? devlet üniversitelerindeki laboratuvar imkanları sıralama düştükçe azalıyor mu yoksa hemen hemen hepsi bir birine yakın mı? her özel üniversitede laboratuvar imkanları iyi midir? bu bölüm için üniversiteleri kıyaslarken kriterlerim ne olmalı? tamamen akademik bir kariyer düşünüyorum
1,876 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Mehmet Kaymak
Mehmet Kaymak
1,052 UP
İYTE öğrencisi*

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ne bakmanı tavsiye ederim. Bölüm İngilizce (1 yıl Hazırlık + 4 yıl bölüm). İngilizce olması önemi çok büyük bence, çünkü Türkçe kaynak çok az bulunuyor ve sen bir konuya yöneldiğinde muhtemelen Türkçe kaynağı bulamayacaksın. Bir diğer önemi ise araştırmalarında bol bol makale okuyacaksın ve onlar da İngilizce. Yani akademik yaşamı istediğinden İngilizce senin için bayağı önemli olacak. Laboratuvar konusuna gelirsek, bu konu aslında seçtiğin konuya bağlı tamamen. Örneğin, İYTE'de her laboratuvar iyi deme şansım yok ama iyi olan, parası olan, Avrupa'dan projeler alıp destek alan hocaların da laboratuvarları bulunuyor. Muhtemelen bu genel olarak devlet üniversitelerinde böyledir galiba. Burada senin çalışacağın konu belliyse o konu üzerinde çalışan hoca varlığını kontrol etmen lazım bir de üstüne o hocanın lab koşullarını araştırman. (Tabii ki konun da belli olmayabilir). Özel Üniversiteler konusunda bir bilgim yok ama aklındaki özel üniversitelerin MBG'nin Araştırma Görevlilerine mail atabilirsin bence yardım alabileceğini düşünüyorum. Bunu devlet üniversiteleri içinde yapabilirsin.Kriterden önce spesifik bir konunun olup olmadığını belirlemelisin.(Mesela; Neuroscience, Kanser vs.). Buradan sonra kriterini daha kolay söyleyebilirim. Bu konuyu çalışan hocanın varlığını, akademik hayatta aktifliğini(Google Scholar'dan yayınlarına), lab koşullarını vs. araştırabilirsin. Aslında okuldan çok seçeceğin hocaya göre tercih yapsan bile olur. Ama tabii okula gittiğinde o hoca seninle çalışacağı ise kesin değil. O kısmı artık sana kalıyor. Daha fazla bilgi istersen de Twitter veya İnstagram gibi sosyal medyada İYTE/MBG yazan insanların fazlasıyla yardımcı olacaklarını düşünüyorum. Naçizane kendi yorumumu yaptım, umarım yardımcı olur.

365 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Emin Şahin
Öğrenci

Öncelikle sıralamaya fazla takılma Odtü biyolojini sıralaması da 50k larda falan ama lab imkanları hocaları falan gayet iyi. Aynı şey özel üniler içinde öyle olabilir lab imkanları falan gayet iyi olanları var.

İngilizce eğitim veren bir bölüme gidebilme imkanın varsa İngilizce oku. Yoksa en azından 3. sınıfın başına gelmeden makale okuyacak düzeyde İngilizce öğrenmen şart. Okulu her türlü bitirirsin ama mezun olduktan sonra iş bulma yüksek lisans- yurt dışı imkanlarından yararlanman zorlaşır.

Tüm Reklamları Kapat

Odtü örneğini vermemin sebebi de illa moleküler biyoloji olsun diye kafana yatmayan güvenmediğin bir okulda mol. biyoloji okuyacağında odtü gibi bir okulda biyoloji oku 3.-4. sınıfta seçmeli derslerle programını özelleştirebilirsin mol biyoloji okumuş biri kadar alana hakim hale gelebilirsin. Odtünü hoca ve bu hocaların çalışma alanlarını çoğu özel üniversitede yakalaman zor.

Kriterin bence mezunlar ve halihazırda okuyan öğrenciler olmalı kesinlikle ulaşmaya çalış. Hocaları çalışmalarına atıflarına falan bak diyeceğim ama ne atıflar araştırmalar yapan insanlar gördüm öğrencinin yüzüne bakmazlar. Daha yeni doktorasını tamamlamış (belki hala doktora yapıyorduraraştırma görevlisi olarak çalışanlar var) istekli -belki 200 atıf almamışdır- öğrenciye olan katkıları kazandırdıkları vizyon nice profları geride bırakır.

Başarılar

228 görüntülenme
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
İsa Gökmen
Bölümü çokca araştırdım. Ve ileride mbg de ilerlemiyi düşünüyorum

İlgin varsa ve yapabileceğine, mbg nin yoğun temposuna dayanabileceğine inanıyorsan kesinlikle mbg seçmelisin. Türkiye de olmasada avrupa ve Amerika da bir cevher gibi bakılıyor bölüme. Tercihen bir teknik üniversite de okuman daha iyi olur yararına. Ki bildiğim kadarıyla tüm teknik üniversiteler İngilizce eğitim veriyor mbg bölümünde. Bu da akademik çalışmalarinı yurtdışında sürdürmen için sana artı katar.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close