Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
3
sıralamam 46k geldi sadece moleküler biyoloji ve genetik düşünüyorum ne tavsiye edersiniz mezuna kalmak dışında :)?
bu sıralamaya %100 burs veren özel üniversiteden ne bekleyebilirim? yazdığım üniversitede bölümün İngilizce olması ne kadar önemli yani bölüm Türkçe ise o üniversiteyi kesinlikle yazmamalı mıyım? devlet üniversitelerindeki laboratuvar imkanları sıralama düştükçe azalıyor mu yoksa hemen hemen hepsi bir birine yakın mı? her özel üniversitede laboratuvar imkanları iyi midir? bu bölüm için üniversiteleri kıyaslarken kriterlerim ne olmalı? tamamen akademik bir kariyer düşünüyorum
209 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Mehmet Kaymak
Mehmet Kaymak İYTE öğrencisi*

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ne bakmanı tavsiye ederim. Bölüm İngilizce (1 yıl Hazırlık + 4 yıl bölüm). İngilizce olması önemi çok büyük bence, çünkü Türkçe kaynak çok az bulunuyor ve sen bir konuya yöneldiğinde muhtemelen Türkçe kaynağı bulamayacaksın. Bir diğer önemi ise araştırmalarında bol bol makale okuyacaksın ve onlar da İngilizce. Yani akademik yaşamı istediğinden İngilizce senin için bayağı önemli olacak. Laboratuvar konusuna gelirsek, bu konu aslında seçtiğin konuya bağlı tamamen. Örneğin, İYTE'de her laboratuvar iyi deme şansım yok ama iyi olan, parası olan, Avrupa'dan projeler alıp destek alan hocaların da laboratuvarları bulunuyor. Muhtemelen bu genel olarak devlet üniversitelerinde böyledir galiba. Burada senin çalışacağın konu belliyse o konu üzerinde çalışan hoca varlığını kontrol etmen lazım bir de üstüne o hocanın lab koşullarını araştırman. (Tabii ki konun da belli olmayabilir). Özel Üniversiteler konusunda bir bilgim yok ama aklındaki özel üniversitelerin MBG'nin Araştırma Görevlilerine mail atabilirsin bence yardım alabileceğini düşünüyorum. Bunu devlet üniversiteleri içinde yapabilirsin.Kriterden önce spesifik bir konunun olup olmadığını belirlemelisin.(Mesela; Neuroscience, Kanser vs.). Buradan sonra kriterini daha kolay söyleyebilirim. Bu konuyu çalışan hocanın varlığını, akademik hayatta aktifliğini(Google Scholar'dan yayınlarına), lab koşullarını vs. araştırabilirsin. Aslında okuldan çok seçeceğin hocaya göre tercih yapsan bile olur. Ama tabii okula gittiğinde o hoca seninle çalışacağı ise kesin değil. O kısmı artık sana kalıyor. Daha fazla bilgi istersen de Twitter veya İnstagram gibi sosyal medyada İYTE/MBG yazan insanların fazlasıyla yardımcı olacaklarını düşünüyorum. Naçizane kendi yorumumu yaptım, umarım yardımcı olur.

234 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
Cevap
Emin Şahin
Emin Şahin Öğrenci

Öncelikle sıralamaya fazla takılma Odtü biyolojini sıralaması da 50k larda falan ama lab imkanları hocaları falan gayet iyi. Aynı şey özel üniler içinde öyle olabilir lab imkanları falan gayet iyi olanları var.

İngilizce eğitim veren bir bölüme gidebilme imkanın varsa İngilizce oku. Yoksa en azından 3. sınıfın başına gelmeden makale okuyacak düzeyde İngilizce öğrenmen şart. Okulu her türlü bitirirsin ama mezun olduktan sonra iş bulma yüksek lisans- yurt dışı imkanlarından yararlanman zorlaşır.

Odtü örneğini vermemin sebebi de illa moleküler biyoloji olsun diye kafana yatmayan güvenmediğin bir okulda mol. biyoloji okuyacağında odtü gibi bir okulda biyoloji oku 3.-4. sınıfta seçmeli derslerle programını özelleştirebilirsin mol biyoloji okumuş biri kadar alana hakim hale gelebilirsin. Odtünü hoca ve bu hocaların çalışma alanlarını çoğu özel üniversitede yakalaman zor.

Bu Reklamı Kapat

Kriterin bence mezunlar ve halihazırda okuyan öğrenciler olmalı kesinlikle ulaşmaya çalış. Hocaları çalışmalarına atıflarına falan bak diyeceğim ama ne atıflar araştırmalar yapan insanlar gördüm öğrencinin yüzüne bakmazlar. Daha yeni doktorasını tamamlamış (belki hala doktora yapıyorduraraştırma görevlisi olarak çalışanlar var) istekli -belki 200 atıf almamışdır- öğrenciye olan katkıları kazandırdıkları vizyon nice profları geride bırakır.

Başarılar

116 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et