Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Sıradan durgun bir top hayal edelim. Bu topa belli bir yönde sabit ve sürekli bir F kuvveti etki ediyor olsun. Hızı ne zamana kadar artar?

Yeni videoyu az önce izledim. Kütlesi olan hiçbir cisim ışık hızında gidemiyormuş. Peki bi düşünce deneyi yapalım:
181 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
barb hub
barb hub
19K UP
fizik doktora ogrencisi

Soru cok basit gibi gozukse de oldukca karmasik. Temel fizik bilginin az biraz oldugunu dusunerek soruna su sekilde cevap verebiliriz.

Oncelikle, deneyi yaptigimiz mekan icin belirli sartlar belirleyelim.

Tüm Reklamları Kapat

A) Ilk Durumlar

1) Ortam surtunmesiz olsun (topa vurdugunda yine de ilerleyebilsin)

Tüm Reklamları Kapat

2) Sadece x duzleminde hareket gerceklessin

3) Hicbir dis kuvvet etkisi altinda olmasin (sadece ilk uyguladigin F gercerli olsun)

4) Topa vurdugun an, hicbir kayip olmasin

F = Ma uyguladigin kuvvet olsun ve bu kuvvet hic degismesin. Bu durumda top a ile ivmelenir.

Vson = Vilk + a*t formulune gore Vilk = 0 olsun, topun durgun oldugu icin.

bu durumda Vson = a*t ifadesine ulasirsin. F kuvveti hic degismediginden ivme sadece bir sabit olarak dusunulur, geriye sadece lineer Vson = t (zaman) kalir. Zaman arttikca hizinda arttigini goruyorsun, Newton mekanigine gore hiz sonsuza kadar artacakmis gibi gozukuyor.

Isin asli, V/C = yani hiz/isik hizi = tanh(t(a/c)) buradaki t proper zaman olsun. Bunun grafigine baktiginda hizin once lineerimsi arttigini, t arttikca asimpotota ilerledigini gorursun ve hicbir zaman tam olarak isik hizina ulasamayacak.

Biraz daha acik bir sekilde;

Tüm Reklamları Kapat

F= dp/dt momentumun turevi kuvvettir. Yani momentumun ne kadar degistiginin sonucu kuvvettir.

F = dp/dt = d(mv)/dt, momentum = m*v yani kutle*hiz

Zincir kurali ile F=m(dv/dt) + v(dm/dt) oldu.

Kutle degisiminin olmadigini varsayarsak ikinci terim sifir olur, cunku bir sabitin degismesini beklemeyiz. F = m*a'ya geri donduk. Gorelilik devreye girerse ikinci terim de onemli hale gelir.

Tüm Reklamları Kapat

"Hiz, isik hizina yaklasirken limitleri alindiginda sunu diyebilirsin, bu top hicbir zaman ivmelenmesini durduramayacak ve ayni zamanda hicbir zaman isik hizina ulasamayacak."

B) Surtunmenin oldugunu dusunelim ve sonunda terminal hiza ulastigini varsayalim. Cisim herhangi bir yercekimi etkisi altinda olsun, buna da "g" diyelim.

Topa vurdugun zaman, belirli bir enerji aktarimi olacak, bu enerjiyi su sekilde gosterebilirsin

1/2m*(Vterminal)^2 = 1/2m(Vilk+a*t)^2 ve Vilk = 0

Tüm Reklamları Kapat

1/2m*Vter^2 - Kaybedilenenerji = 0 olur. Kaybedilen enerji burda surtunmeden dolayi kayiptir Fsurtunme*dmesafesi olarak gosterilir.

Fsurtunme = Normal*surtunme katsayisi (mu)

Normal = m*g

hepsini ilk formulde yerine koy

1/2m*Vter^2 - m*g*mu*d = sifir olana dek hareket devam edecektir.

Yine son hiz = a*t

kutle m sadelesti

Vter^2 = 2*g*mu*d oldu

(a*t)^2 = 2*g*mu*d

t = (2*g*mu*d/a)^(1/2) haline geldi. d mesafe kadar gidebilirse, o degeri biliyorsan, bu kadar sure ilerler.

Cok daha kompleks hale getirebilirsin, topun elastikiyet derecesi, topa vurdugun ayakkabinin ozellikleri, hava kosullari (sicaklik vs), topun icerisindeki hava, topa vurus sekli gibi gibi cok daha fazla parametre ekleyebilirsin.

Kaynaklar

  1. Relativistic rocket. The Relativistic Rocket. Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2023. Alındığı Yer: math ucr | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Hayvanlar da Güneşte Bronzlaşır veya Yanar mı?
Hayvanlar da Güneşte Bronzlaşır veya Yanar mı?
Neden Öpüşüyoruz?
Neden Öpüşüyoruz?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close