Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Sıfır boyutlu bir "nokta," üç boyutlu evrenimizde Big Bang biçiminde ifade bulmuş olabilir mi? Yani üç boyut, sıfır boyuttan doğmuş olabilir mi?

Dolayısıyla hiçten var olma paradoksunu, "sıfır boyuttan var olma" şeklinde yeniden ele alabilir miyiz?
334 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
159K UP
Bilim ve felsefe okuru

Gözlerinizi kapatın. Gördüğünüz Karanlığın bir sınırı var mı. Sınırı Görebiliyor musunuz???? O halde bu sınırsızlık bir sonsuzluk hali mi yoksa sıfırın karşılığı olan yokluk durumu mu. Gözlerimizi kapattığımızda buna yeterince dikkat ederseniz sınırsız bir durumu görmüş olursunuz. Gözlerinizi kapatmanız görme eyleminin sona erdiği anlamına da gelmez. Çünkü bilinciniz hala çalışıyor ve bu durumda karanlığı (bilinç olarak) görmeye gerçekte devam ediyorsunuz. Karanlık bir şey mi yoksa yokluk mu. Gözümüzü kapattığımızda bir sınır göremiyorsak bu karanlık yokluk durumuna değil (bilinç durumu ve algı olarak) sonsuzluk (sınırsızlık) durumuna karşılık gelir.

O halde şimdi evrene gelelim. Evren yokluktan var olamaz ama sonsuzluktan var olabilir. Evren sıfır boyuttan var olmuş olamaz çünkü mutlak hiçlik hiç bir şeyin kaynağı olamaz. Ama evren sonsuz boyuttan var olmuş olabilir. Evren zaman ve boyut (yer/mekan) olarak sonsuzluğun bir yansıma biçimi olarak var olduysa bu sonsuz sayı dizisi yani bitmez tükenmezlik içinde bir sayısal kesit durumunda olur. Ancak zamansızlık içinde zaman kavramı nasıl oluşur diye düşünürsek zaman kavramı böyle bir durumda hiç bir biçimde gerçekte var olamaz sadece göreli olarak gözlemciye göre oluşan (sınırlı) bir olgu ve kavram olabilir. Çünkü zaman böyle bir durumda gerçekte hiç var olmamıştır. Sınırlı bakış açısına ve bilince sahip gözlemciler için zaman kavramı anlamlıdır, vardır ve var olmuştur. Bunun dışında sonsuzluğun içinde zaman kavramı hiç bir zaman var olamaz ve olmamıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Sıfır boyut yani hiçlik yani olmama halini zihnimiz düşünemez. Çünkü olmayan bir şey zaten yoktur. Sadece var olan bir şey (küçük de olsa) düşünülebilir. Hiç var olmayan şey zihinde bir karşılık bulamaz. Çünkü yokluğu düşündüğünüzde bile yokluk aslında yok olmaktan çıkar ve (ona bir karşılık aradığınız için) bir düşünce haline gelmesi nedeniyle 'var olma' durumuna gelir ve yokluk bu durumda düşünülen bir şey olarak 'var' olmuş olur. Yok herhangi bir şeyin ve hiç bir şeyin karşılığı olamayan durumdur. Bu yüzden yokluk düşünülemez veya ona dair bir tanım da üretilemez. Bu nedenle yokluk kavramı ancak varlık kavramı ile anlam buluyor demektir. Yani var olduğumuz için yokluğu tanımlayabiliyor ve ona varlığın zıttı olarak bir kavram veriyoruz. Kavram verdiğimizde ise yukarıdaki gibi yokluk zaten yok olmaktan çıkmış bir "şeye" dönüşmüş oluyor. Bu yüzden de burada da bir paradoks oluşuyor tanımlama paradoksu. Tanımlanan bir şey vardır ve de yok değildir. Ancak yokluğa bir isim vermek onu gerçekte var kılmaz ama tanımlama olarak onu varlığa çıkarır. Bu yüzden yokluk var olan bir bilinç için yoktur ve var olamaz.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close