Sorulara Dön
1
Fizik & Kuantum

Sicim teorisini açıklayabilir misiniz?

Sicim teorisini açıklarmısın en az 300 karakter olsun mümkün olursa

3
106 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Sicim teorisinin oluşumunda kaynak olan iki temel teori var. Bunlar:

Max Plack'ın Kuantum Mekaniği Teorisi

Albert Einstein'in İzafiyet - Rölativite Teorisi

Biliyoruz ki, Kuantum Teorisi, atomaltını açıklamak için kullanılıyor, İzafiyet teorisi ise makro evreni açıklamak için kullanılmakta.

İşte aynı evreni açıklamakta kullanılan bu iki teori birleştirilebilirse, evren bütünüyle açıklanabilir olabileceği düşünüldü. Kanıtlanabilir olmasa da, sicim teorisi bu konuda teorik sonuçlar elde edebilmiştir.

Biraz daha detaya girersek,

Evrende en temel 4 kuvvet hakimdir.

Elektromanyetizma

Kütleçekim

Güçlü Nükleer Kuvvetler GNK

Zayıf Nükleer Kuvvetler ZNK

İlk ikisi, fizikçilerin denleklemlere dökebildiği kuvvetlerdi. Ancak GNK ve ZNK diğerleri gibi çözülemedi. GNK, atomların çekirdeklerinin bir arada durmasında görevli, ZNK ise, çekirdeklerin dağılarak bozulmasında etkindir. İşte fizikçiler, bu iki kuvveti aynı çatı altında ele almaya karar verirler. 1984 yılında Michael Green ve Jhon Schwarz ikilisi, sicim teorisini ortaya attılar. Buna göre, tüm parçacıklar ufak ve titreşimli SİCİMlerden oluşuyordu. Biliyoruz ki, atomu oluşturan alt parçacıklar hızlandırıcı çarpıştırıcı laboratuvarlarında deneylerle bulunmuştu. Ancak, onları oluşturan yapılar halen anlaşılamamıştır. İşte sicim teorisinin SİCİMleri, bu alt parçacıkların farklı frekanslarda titreşerek, birinde elektronu, diğer titreşim frekansında ise protonu oluşturan alt parçacıkları oluşturduklarını ortaya atmış oldu.

Belirli bir frekansta titreşen sicimler, kütle ve yük gibi özelliklere sahip parçacıklar gibi davranabilir denmekte. Yani biz onlara göre makro seviyede kütle ve yük olarak algılarız. Oysa onlar belli frekanslarda titreşen sicimlerden başka bir şey değildirler. Oldukça ikna edici görünmesine rağmen, halen deneylenebilir değil, sadece matematiksel bir yapıdadır teori.

Anlaşılabilecek en temel seviyede ele almaya çalıştım. Ancak diğer teorileri de ilgilendirdiği için, detaylı araştırma gerektirmekte.

139 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

Sicim teorisi, kuantum fiziği ile Albert Einstein'ın oluşturduğu genel görecelik teorisini 10'dan fazla boyut kullanarak (bu boyutlara 1 zaman boyutu dahil) sicimcik ismi verilen ipliksi atom altı varlıklar ile açıklamaya çalışan ve loop quantum gravity, twistor theory gibi rakiplerine karşı daha başarılı olan bir kuramdır.sicim teorisi sayesinde 2100 yılına kadar herşeyin teorisinin bulunabileceğini düşünülmektedir.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Sicim teorisi kuantum fiziği ve genel görelelik (kütleçekim) in birleştirilmeye çalışıldığı bir kuramdır.

Kuantum fiziği atom altı parçacıkların işleyişini ele alan bir işlemiştir.bu işleyişin olduğunu ilk söyleyen kişi max planck'tır. Daha sonrasında ise birçok fizikçi tarafından katkı sağlanmıştır.

Genel görelelik ise albert einstein tarafından bulunan kutlecekim i açıklayan bir teoridir.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın