Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Sicim teorisinde bahsedilen 4 boyuttan farklı boyutlar -ki en olağanı 11 boyutlu sistem diye söyleniyor- zamanın aşınması ile ilgili olabilir mi?

Mesela zamanda oynama yapmak,tarihi değiştirmek,akışı ile oynamak yani zamanda ileri-geri gitmek yada zamanı dondurmak farklı bir boyut yaratabilir mi ya da bu olduğunda boyut nasıl etkilenebilir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
1 Cevap

3 fiziksel boyutun üstünde, onları kapsayan 4. boyutun zaman olduğu düşünülmekte. Teknik olarak, mekanda nasıl hareket edebiliyorsak, zamanda da hareket edebiliyor olmamız gerekirdi boyutlar açısından. Ancak kütleye sahip olmanın sonucu olarak zaman akışına mahkumuz. Biliyoruz ki fizik kuralları zamanın akışından bağımsızdırlar. Aslında zamanın neden ileri doğru aktığını bilmiyoruz.

Zamanda yapılacak olası bir manipülasyon, sadece sonsuz olasılıklardan bir başkasını seçmek olabilir. Çünkü, zaman boyutu içinde yaparız değişikliği. Zaman boyutunu etkileyebilir, belki de sadece olasılıklar değişir. Nasıl mekanda hareket etmemizin fiziksel boyutlardaki etkisi sınırlı ise, zamanda hareketin zaman boyutuna etkisi de sınırlı olacaktır. Hareket hızının zamanın akış hızını değiştirdiğini biliyoruz. Eğer zamandaki yolculuğun kendi cinsinden hareketinin etkisini artırmanın bir yolu bulunabilirse, belki diğer boyutlara etkisi olabilir. Ancak bunu, bilgimizin olduğu boyutlardan modelleyerek teorik olarak ifade edebiliyoruz. Yoksa belki de bambaşkadır herşey bilmiyoruz.

Ancak, boyut içindeki etkileşimler, o boyuta mahkum varlık için yeni bir boyutun oluşmasını sağlayamazmış gibi duruyor elimizdeki bilgilere bakarak.

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Aslen mühendis olacaktım. Ancak pratik gündelik yaşamı, sırf açgözlü bir maddi kazanç amacıyla daha da geliştirmek için yaratıcı zekamı harcama düşüncesi bana katlanılamaz geldi.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder