Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Zeynep Özen
Zeynep Özen
12K UP
Üye
0

Sevdiğimiz renkler nasıl ortaya çıkıyor?

Küçüklüğümden beri en sevdiğim renk mor ancak bu ne zaman, nasıl başladı bilmiyorum. Fikrinizi merak ediyorum.
245 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yusuf İğın
H. sapiens

Freud, bilinçaltının çok ufak yaşlarda şekillendiğini ve kişinin geri kalan yaşamında bu şekillenmelerin, kişi farkında olmasa da, son derece etkili olduğunu söyler. Küçükken, daha pek farkında olmadığımız zamanlarda ebeveynlerimize muhtacız. Özellikle annemize. Bilmediğimiz şeyleri sorar, cevaplarını merak ederiz.

5 yaşında bir erkek kardeşim var, her şeyi merak etmekte. Merakından dolayı okuma-yazma biliyor şu anda. Whatsapp’tan insanlarla yazışıyor, ne garip. Bunu görünce çok şaşırmıştım. Sonra fark ettim ki internette YouTube’da tükettiği içerikler çocuk gelişimine faydalı olan içerikler: İng. sayılar, hayvan isimleri, harfler vs. Ayrıca bunları abisine yani bana söyleyerek de kendini bir nevi kanıtlamış oluyor, benden takdir bekliyor. Bu da hâliyle onu teşvik edip merakını pekiştiriyor.

Küçük kardeşimin maalesef süt ve yumurtaya alerjisi var, egzema oluyor. Bu yüzden kemikleri çok gelişmedi. Biraz pofuduk ve hantaldır yaşıtlarına göre. Sitemizde açık kalan bir çukura düşüp kafasını kırmıştı, yanındaki kuzeni olmasaydı baygın bir şekilde Allah korusun ölebilirdi. Kardeşim o andan sonra çukurlara karşı bir ön yargı besledi. Çukurun olduğu yerden uzak durmaya başladı. Kısacası şartlandı.

Tüm Reklamları Kapat

Muhtemelen aynı şekilde siz de küçükken şartlandınız. Çok istediğiniz bir ürünün mor rengi, bir abur cuburun mor ambalajı sizi cezbetmiştir. Siz de moru istemsizce sevmişsinizdir.

Öyküyle daha akılda kalacağını düşündüğüm için biraz uzatmış olabilirim, iyi günler.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close