Sorulara Dön
2
Fizik & Kuantum

ses ve ışığın kütlesi var mıdır? E:mc2 bağıntısının tersi ispatlanamadığına göre ses ve ışığın kütlesi vardır. diyelim ki var; o zaman kütle transferi de mümkün müdür?

soru: kütle transferi varsa ve ışığın,sesin kütlesi de varsa; şu meşhur sorunun bilimsel cevabı nedir: ışık hızıyla ne zaman yolculuk yapacağız ?

2
2,213 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Fizikte dalgalar ikiye ayrılır :

  • Enine Dalgalar : İlerleme doğrultusu titreşim doğrultusu ile dik
  • Boyuna dalgalar : İlerleme doğrultusu titreşim doğrultusuna paralel

Ses mekanik ve boyuna bir dalgadır ve bir enerji transferidir. Herhangi bir kütleye sahip olmayıp ilerleme için bir ortama dolayısı ile hava kütlesine ihtiyaç duymaktadır. Moleküllerin birbirine momentum transferi sonucu enerjiyi kulakta algılamamızdır. Tek başına sesin kütlesi olduğunu söyleyemeyiz. Sadece enerji transferi yapan hava bir kütleye sahiptir.

Foton ise bir elektromanyetik dalgadır ve enine dalgalar sınıfındadır. Tek başına foton taneciği ile temsil edilir ve fotonun herhangi bir kütlesi yoktur. E = mc2 formülü enerji kütle eşdeğerliliğini temsil eder. Enerji temsili olan bir parçacık kütleye sahip olmak zorunda değildir. Formül sadece ne kadar maddenin ne kadar enerji karşılığı olabileceğini belirtir.

Evrende tüm parçacıklar fermiyon ve bozonlar diye ikiye ayrılır. Fermiyonlar parçacıkları, bozonlar ise kuvvet taşıyıcılarını (yani fotonları, higgs, sigma ve pi bozonları gibi) temsil eder. Fermiyonlar büyük oranda kütleye sahipken bozonlar bir kütleye sahip değildir. Fakat hem bozonlar hem fermiyonlar enerji karşılığı olarak temsil edilebilir.

Bunu daha iyi anlayabilmek için enerjiyi para gibi düşünebilirsiniz. Herhangi fermiyon "ürün" yani madde olsun. Yaptığımız bir "hizmet" işi de "bozon" yani foton olarak temsil edilebilir. Para sadece iki işi ücret karşılığında birbiri ile temsil edebilir. Yani maaşınız 2000 TL dir ve aldığınız herhangi bir şey de 2000 TL dir. Bu E = mc2 sadece bunların para yani enerji ilişkisini tanımlar fakat bu iki şeyin aynı olduğu anlamına gelmez.

Bir foton bir yüzeye çarptığında kütlesi olmamasına rağmen basınç ve momentum uygular. Bu yine enerjinin transferinin ve kuantum etkilerinin bir sonucudur ve sanki kütlesi varmış gibi davranabilir.

Okullarımızda maalesef enerji konusu eksik öğretiliyor. Enerji sadece cisimleri hareket ettiren ve birbirine dönüşen doğrudan gözlemlenemeyecek bir değiş tokuş aracıdır. Herşey evrenin oluşumundan beri gelen enerjiyi her an tüketmektedir ve buna sineğin uçuşundan, güneşin parlamasında kadar herşey dahildir. Enerji faydasız hale geldiğinde, yani entropik bir kıyamette herhangi birşey hareket etmek için bir sebep bulamayacaktır.

1,779 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

E = mc2 daha kapsamlı bir formül olan E = m2c4 + p2c2 nin özel bir halidir. Burada p harfi momentumu simgeler. Eğer bu formülü uygulayacağınız maddenin momentumunu 0 kabul ederseniz meşhur E = mc2 yi elde edersiniz. Işığı oluşturan fotonların ise momentumu sıfır değildir ama kütlesi sıfırdır. Gerekli düzenlemeleri yaparsanız ışık için formül E = pc haline dönüşür.

776 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et