Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Schrödinger denklemleri nedir? Tam olarak neyi anlatır?

Schrödinger denklemleri anlamak için gerekli matematik bilgim yok sanırım. Tam olarak nasıl anlayabilirim?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

En basit biçimiyle, olasılık dalgasıdır. Schrödinger denklemi yörünge denkleminden farklı bir dalga fonksiyonudur. Herhangi bir x-konumunu ele alalım. Bu konum için, dalga fonksiyonu ψ(x) değerine sahip olur ve parçacığın x-konumunda var olma olasılığı onun genliği kadardır. Parçacığın izlediği yol ise, aynı eksenin etrafında dolaşarak bir eğri oluşturur. Eğer ki bir dalga denkleminin var olduğu uzayda sıradan bir doğru boyunca davranışını incelersek, x-eksenini üç boyutlu düzlemde tanımlamamız gerekir.,

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Video
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben bir şeyin ismini bilmek istemiyorum. Nasıl çalıştığını bilmek istiyorum!”
Elizabeth Blackburn
Geri Bildirim Gönder